ATATÜRK ANITI CACABEY MEYDANI’NA TAŞINMALI…

ATATÜRK ANITI CACABEY MEYDANI’NA TAŞINMALI…

20.01.2015

Cumhuriyetimizin 50. Yılında dönemin Valisi Mustafa Bezirgan’ın öncülüğünde, Kırşehirlilerden toplanan paralarla yaptırılan ATATÜRK ANITI CACABEY MEYDANI’NA TAŞINMALI… Cumhuriyet’in 50. Yılında dönemin Valisi Musta fa Bezirgan’ın öncülüğünde, Kırşehirlilerden toplanan yardımlarla yaptırılan eski Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nın Cacabey Meydanı’nda  oluşturulacak bir Cacabey Meydanı’na yerleştirilerek törenlerin burada yapılması isteniyor. Kırşehir’in ilk büyük ve görkemli Atatürk Anıtı Valilik Binası […]

atatürk heykeli

Cumhuriyetimizin 50. Yılında dönemin Valisi Mustafa Bezirgan’ın
öncülüğünde, Kırşehirlilerden toplanan paralarla yaptırılan

ATATÜRK ANITI CACABEY MEYDANI’NA TAŞINMALI…

Cumhuriyet’in 50. Yılında dönemin Valisi Musta fa Bezirgan’ın öncülüğünde, Kırşehirlilerden toplanan yardımlarla yaptırılan eski Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nın Cacabey Meydanı’nda  oluşturulacak bir Cacabey Meydanı’na yerleştirilerek törenlerin burada yapılması isteniyor.
Kırşehir’in ilk büyük ve görkemli Atatürk Anıtı Valilik Binası önüne dönemin Valisi Mustafa Bezirgan tarafından yaptırılmıştı. 1973 yılında Cumhuriyetin 50. yıldönümünde kazandırılan Atatürk Anıtı için Kırşehir çarşısında tek tek esnaftan 5 lira, 10, 20 lira toplanarak ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Esnaf Odaları’nın katkıları ve İstanbul’daki bazı hemşehrilerimizin sağladığı yardımlarla yapılmıştı.
Bugün Belediye kavşağında yaptırılan ikinci büyük Atatürk Heykeli de Cumhuriyetimizin 75. yıldönümünde Vali İrfan Kurucu döneminde Heykeltraş Tankut Ökten’e yaptırılmış ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştı. Bu anıtın yapımını da İl Özel İdaresi’nce karşılamıştı.
1960’lı yıllarda yaptırılan Hükümet Konağı’nın yıkım ihalesi yapılarak 12 Ocak 2015 Pazartesi günü itibariyle firmaya yer teslimi yapılırken, bu alana iki katlı otopark ve park yapılması planlanan binanın yıkımının 45 gün içerisinde gerçekleştirileceği bildirilirken, buradaki Atatürk Heykeli ile ağaçların da korunacağı açıklandı.
Şimdi Kırşehirliler eski Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nın akıbetini merak ediyor. Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamada, eski Valilik Hizmet Binası’nın 45 gün içerisinde yıkılacağı ve bahçe içerisinde bulunan Atatürk Heykeli ile birlikte ağaçların zarar görmeyeceğini bildirilirken ,anıtın yeni yaptırılacak Hükümet Konağı önüne mi, yoksa buraya yapılacak parkın üstüne mi yerleştirileceği Kırşehir kamuoyunun kafasını meşgul ediyor. Kırşehirliler bu anıtın Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin yeniden dizayn ederek kazandırdığı Cacabey Meydanı’nda uygun bir alana yerleştirilmesini istiyor. Burada tüm kutlamaların yapılması için Vali Necati Şentürk ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin ortak bir kararla ve hazırlanacak bir projeyle Atatürk Anıtı’nın burada değerlendirilmesini isteyen Kırşehirliler “Her ilin bir Cumhuriyet Meydanı var. Burada her türlü tören ve toplantılar yapılıyor. Atatürk Anıtları bu meydanlarda bulunuyor, çelenkler buraya sunuluyor. Biz de Kırşehir’de yeni oluşturulan Cacabey Meydanı’nda Atatürk Anıtı’nı burada görmek ve tüm törenlerin burada yapılmasını istiyoruz. Bunun Sayın Valimiz Necati Şentürk ile Sayın Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’nin böyle bir karar vermesini bekliyoruz” diye konuştular.
Öte yandan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Temsil Heyeti ile 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e gelişinde Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazdığı metnin yer aldığı Valilik ek hizmet binası içerisinde bulunan Atatürk büstünün akıbetine yönelik de Kırşehir kamuoyu bir açıklama bekliyor.
Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazılan metnin bulunduğu Atatürk büstünün halen Valilik ek hizmet binasının giriş katında bulunduğunu hatırlatan konuya vakıf çevreler de, Kurtuluş Savaşı sırasında Büyük Önder Atatürk’ü bağrına basarak milli mücadeleye destek veren Kırşehirlilerin desteği yaptırılan ve üzerinde Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri’ne yazılan metnin bulunduğu Atatürk Büstü’nün, şehrimizin tarihini yansıtması nedeniyle şehir merkezinde bir yere konulması gerektiğini belirterek, Atatürk Büstü’nün Cacabey Meydanı veya Gazi Parkı’na şehrin simgesi olarak konulabileceği önerisinde bulunuyor.

 

 

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .