ATAMIZI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

ATAMIZI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

09.11.2018

Yarın 10 Kasım, Ata’mızı sonsuza dek saygıyla anacağız… ATAMIZI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ… Atatürk: “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet’imizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yılında anılacak. Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde arkadaşları ve Türk ulusunun emperyalizme ve gericiliğe […]

Yarın 10 Kasım, Ata’mızı sonsuza dek saygıyla anacağız…

ATAMIZI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

Atatürk: “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

“En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet’imizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yılında anılacak.
Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde arkadaşları ve Türk ulusunun emperyalizme ve gericiliğe karşı yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurulan ve Ulu Önder’in “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet’in sonsuza kadar yaşatılacağını bir kez daha görkemli kutlamalarla tüm dünyaya gösterdiğimiz Cumhuriyet Bayramı’nın ardından Türk ulusu Ata’ya ve devrimlerine bağlılığını ebediyete intikalinin 80. yıldönümünde anlamlı etkinliklerle dile getirecek.
Ata’yı anma etkinlikleri yarın Kırşehir’de saat 09.00’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başlayacak. Atatürk’ün yaşama gözlerini yumduğu an olan 09.05’te yapılacak iki dakikalık saygı duruşu sırasında sirenler çalacak. Anma programı çerçevesinde bayraklar göndere çekilip yarıya indirilecek ve saat 17.00’ye kadar I. Eğitim Bölgesi okulları öğrencileri, 17.00-18.30 saatleri arasında İl Jandarma Komutanlığı askerleri, 18.30-20.00 saatleri arasında ise polis memurları tarafından nöbet tutulacak.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 80’inci ölüm yıldönümünde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir program gerçekleştirilecek. Atatürk’ü anma programı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi, Aşık Sait Konferans salonunda saat 09.30’ta başlayacak.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak anma programında, Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur tarafından Meşrutiyetten Cumhuriyete Mustafa Kemal, Cumhuriyet’ten 10 Kasım’a Atatürk” konulu konferans gerçekleştirilecek.
İl Halk Kütüphanesi’nde hafta süresince Atatürk’ün konu edileceği kitap ve fotoğraf sergilerinin açılacağı Atatürk’ü Anma Haftası’nda, il merkezindeki tüm okullarda “Atatürk” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek.
Öte yandan Vali İbrahim Akın, 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Ulu Önder’i vefatının 80. yılında milletçe minnet ve saygıyla yâd ettiklerini ifade eden Vali İbrahim Akın, yayınladığı mesajda şunları söyledi:
“Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 80. yılında milletçe saygıyla yâd ediyoruz.
“Aziz milletimizin büyük zorluklara göğüs gererek yürüttüğü Kurtuluş Savaşı ve bu eşsiz mücadelenin ardından kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti, Türk ve dünya tarihine yön veren en önemli olaylardır. İstiklal mücadelesinin ve beraberinde kazanılan zaferin en büyük mimarı ise şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’tür.
“Askeri dehası ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının en önemli liderlerinden biri olan Atatürk, milletine olan bağlılığı, vatanın müdafaası konusunda ortaya koyduğu eşsiz tavrı ve her zaman barıştan yana tutumuyla tüm insanlığa ve mazlum milletlere örnek olmuştur.
“Ömrünü milletinin refah ve mutluluğuna adamış Atatürk’ü ve onun karakterini kelimelerin dar kalıpları içerisine sığdırmak mümkün değildir. Cesaret ve zekâsından başka ‘Birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum.’ diyen yüce gönüllü bir önderin varlığı nasıl milletimiz için büyük bir şans ise onun aramızdan ayrılışı da bir o kadar büyük bir kayıptır.
“Atatürk, İstiklal Mücadelesi sırasında ve devletimizin temellerini atarken gücünü Türk Milleti’ne duyduğu sonsuz inanç ve güvenden almış ve Cumhuriyetimizin genç nesillerin ellerinde yükseleceğini her fırsatta dile getirmiştir. Bizler de Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında ve Atamızın hedef gösterdiği doğrultuda devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşımak amacıyla gayretlerimizi durmaksızın sürdürmekteyiz. Ancak bu şekilde devletimizin kurucusu Atatürk’e, vatanımızı korumak için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize karşı olan görevimizi bir nebze olsun yerine getirmiş oluruz.
“Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım günü bizler için bir matem günü olmasının ötesinde çok derin anlamlar ifade etmeli, O’nun fikirlerini benimsemek, bizlere emanet ettiği Cumhuriyet değerlerinin kıymetini anlamak ve yeni nesillere anlatmak için birer fırsat olarak görmeliyiz.
“Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80. yılında bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun!” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .