“Asya’da en büyük hedefimiz Japon turistlerimizi geri getirmek”

“Asya’da en büyük hedefimiz Japon turistlerimizi geri getirmek”

11.11.2018

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Kırşehir’de konuştu: “Asya’da en büyük hedefimiz Japon turistlerimizi geri getirmek” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sabah saatlerinde Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan’daki Kalehöyük’teki “En İyi Yeşil Müze” ödülünün sahibi olan Arkeoloji Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Japon ekipler tarafından Kalehöyük’ten çıkarılan yaklaşık 3 bin eserin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi’nde yetkililerden […]

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Kırşehir’de konuştu:
“Asya’da en büyük hedefimiz Japon turistlerimizi geri getirmek”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sabah saatlerinde Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan’daki Kalehöyük’teki “En İyi Yeşil Müze” ödülünün sahibi olan Arkeoloji Müzesi’nde incelemelerde bulundu.
Japon ekipler tarafından Kalehöyük’ten çıkarılan yaklaşık 3 bin eserin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi’nde yetkililerden bilgiler alan Bakan Ersoy, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alandaki eserleri inceledi.
Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde hibe olarak yaptığı Höyük şeklindeki müzede, arkeolojik eserlerin zamana ve ortam koşullarına karşı korunduğu, Hitit dönemi ve Demir Çağı 3 boyutlu animasyon ile canlandırıldığı ve müzede bulunan mühürler de 3 boyutlu olarak ekranlarda incelenebildiği konusunda bilgiler verilen Bakan incelemelerinin ardından bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy şunları söyledi:
“Bugün Kaman’dayız. Japon Hükümeti ve Japon vakıfların destekleriyle burada ciddi bir kazı çalışması yürütülüyor. Bildiğiniz gibi 2019 yılı itibariyle yerel kazı merkezlerinden bazılarında sezonsal kazıdan yıllık kazıya geçmek için çalışma başlatıyoruz. Bunların hangi merkezler olacağını açıklanacak. Öncelikli olarak buradan esinlenmek istedik Japon kazı heyetinin yaptığı faaliyetlerden. Dikkatimi çeken önemli noktalardan, örnek olması gereken noktalardan biri. Yabancı ekiplerle başlamış olmaları fakat daha sonra bu bölgenin ve köyün insanlarını arkeoloji ve kazı konusunda eğiterek uzman haline getirmeleri. Onları burada sürdürülebilir bir şekilde kullanmaları. Hem sevindirici hem de dikkat çekici bir örnek. Kazı noktalarına da örnek olması gereken bir durum. 2019 yılında turizmde artışlar devam ediyor. Asya’da en büyük hedefimiz Japon turistlerimizi geri getirmek. Bu sene ciddi bir artış oldu ama ciddi bir seviyede değiliz. O yüzden Japon halkıyla Türk halkının ortaklaşa gerçekleştirdiği projeler tanıtımda ve Japon turistin tekrar ilgisini çekmede önemli konular. Kasım sonunda bir Japonya ziyaretim olacak. Biliyorsunuz Japonya’da 2019 yılı Türkiye yılı. Bu vesileyle iki şehirde Tokyo ve Kyoto’da, Topkapı Sarayı eserlerinden oluşan bir sergi oluşacak. Japon sponsorların da desteğiyle. Japonya’da tekrar bir Türk esintisi estireceğiz. Hedefimiz 2091 yılında, bir kaç yıl içerisinde eski Japon turist sayılarını tekrar geri getirmek.
“İstenmeyen tatsız olaylar olmuştu biliyorsunuz. Terör olayları da olmuştu Türkiye’de. Burada ben hem Japon Büyükelçime hem Dışişleri Bakanımıza hem de bizim bakanlığımızın yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Güvenlik uyarısını geçen hafta itibariyle sıfırladılar. Japonya Dışişleri Bakanlığı sıfırladı. Bu da bizim için çok çok önemliydi. Japon turistler için önemli bir veri idi.
“Turist rakamının 40 milyon olabileceğini düşünüyorum. Bundan sonra zaten kendi akışıyla büyüyecek. Hedefimiz gelir gurubu yüksek, kişi başı harcaması yüksek nitelikli turist. O açıdan da Japonya bizim için çok önemli. Japonların hem konaklama hem de konaklama dışı harcamaları yüksek. Ayrıca diğer turistler için de çekim noktası oluşturuyorlar. Japon turistlerin ilgi odağı olduğu yerler zamanla diğer Asyalı turistlerin de ilgi odağı oluyor. Japon turistlerimizi 2019 yılında aynı büyüme hızıyla yeniden kazanmak istiyoruz. Japon Büyükelçisine de bu amaçla yapılan çalışmalara verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.”
Vali İbrahim Akın da konuşmasında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u kültür ve medeniyet şehri Kırşehir’e bağlı Kaman ilçesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ziyaretinde Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa Kendirli, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio Mijayima, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur, Kalehöyük Arkeoloji Müze Müdürü İzzet Esen ve kazı alanı yetkilileri eşlik etti.
Bakan Ersoy, incelemelerinin ardından Ankara’ya döndü. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .