Aşıkpaşa Tabiat Parkı Kırşehir’in

Aşıkpaşa Tabiat Parkı Kırşehir’in

28.10.2017

Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in “Orman Bakanlığı’ndan Kırşehir Belediyesi’ne dirsek!” başlıklı haberi doğrultusunda gelen tepkiler üzerine Aşıkpaşa Tabiat Parkı, özel sektöre değil, Kırşehir Belediyesi’ne devredilecek…

Kırşehir Belediyesi tarafından projelendirilen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından inşaatı tamamlanan Aşıkpaşa Tabiat Parkı’ndaki işletmecilik muamması netleşti.
İşletmesini özel şirkete vermeyi planlayan, ancak Kırşehir’in verdiği tepkiyi ve gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in haberini dikkate alan Bakanlık, parkı Kırşehir Belediyesi’ne devredecek. Aşıkpaşa Tabiat Parkı’nın açılışı, 5 Mayıs 2018’de Hıdırellez’de açılacak.
27 Ekim Cuma günü Kırşehir’e gelen, temel atma ve açılış törenlerine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi çalışkanlığı ile övdü.
Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, “Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci çalışkanlığı ile övündüğüm bir belediye başkanıdır. Çok çalışkan biridir. Kırşehir’deki alt yapı çalışmalarını çok süratli bir şekilde bitiriyor. Artık Kırşehir’de 100 yıllık alt yapı problemi kalmayacak. Büyük düşünen bir başkan. İleri biyolojik arıtma tesisini kurdu kendisine teşekkür ediyorum. Yeşil alan olarak en çok ağaçlandırma yapan bir başkan tebrik ediyorum kendisini. Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı bakanlığımıza aitti burayı bize tahsis edin, vatandaşlarımızın mesire alanına ihtiyacı var dedi. Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik alanı gerçekten çok güzel olmuş tebrik ediyorum ve burayı da bakanlık olarak Belediye’ye tahsis ediyoruz. Aşıkpaşa Tabiat Parkımız bitti, burayı da bakanlık olarak Kırşehir Belediyemize devir ediyoruz. İnşallah onunla ilgili düzenlemeler yapıldıktan sonra önümüzdeki baharla birlikte burayı Hıdırellez gününde 5 Mayıs 2018 ‘de Aşıkpaşa Parkı’nı da açalım. Dünyada en çok baraj yapan bir bakanım, benden daha çok yapan yok. 6 bin 700 tane tesis açtık bunun 186 tanesi arıtma tesisi DSİ Genel Müdürüme Kırşehir’deki arıtma tesisinin projesine bizzat ben ilgileneceğim bittiğinde Kırşehir’e çok mükemmel sertliği de giderilmiş tesis kazandıracağız. Kırşehir’e ne yapılsa azdır. Yatırımlarımızın ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Parkın işletmeciliğinin özel sektöre devredileceğine ilişkin karar sonrası Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Aşıkpaşa Tabiat Parkı Projesi’ni hazırlayarak Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza vermiştik. Onlar tarafından yaptırılan ve Belediyemize devredilecek parkımızı biz işletecektik. Çünkü burası Kırşehirlilerin önemli ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu nedenle çok iyi işletilmesi gerekiyordu. Nasıl oldu bilemiyorum ama Orman ve Su İşleri Bakanlığımız burayı ihaleye çıkartarak işletme hakkını özel sektöre vermiş. Biz bu konuda girişimlerimizi sürdürüyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na durumu bildirdik. Bakalım bu konuda neler yapabiliriz. Tabi bizim hazırladığımız ve yıllardır yakından takip ettiğimiz bu parkın anlaşılmaz bir tutumla özel sektöre ihale edilmesi bizleri de üzmüştür. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız burası bize devredecekti. Biz de burada bir takım düzenlemeler yapacaktık. Burada basketbol sahası, tenis kortu, spor üniteleri, sporcular için soyunma odaları, duş alabilecekleri yerler, çeşmeler ve tuvaletler, ahşaptan yapılmış satış üniteleri, büfe, kafeterya, çim sahası var. Yani geniş bir alan içerisinde kır lokantası, yollar ve ayrıca patikalar var. Piknikçiler için kamelyalar ve mangal yerleri var. Buraların korunması için en az 15-20 tane özel güvenlikçi gerekiyor. Ayrıca temizlikçisi, bahçıvanı gerekiyor. Ben özel sektörün bu kadar kişi ile burada hizmet vereceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla burayı bizim işletmemiz gerekiyordu. Bu endişelerimizi Sayın Bakanımızı ilettik, sonuç bekliyoruz” açıklamasında bulunmuştu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .