Aşıklar, Neşet Ertaş Kültür Evi’nde buluşacak

Aşıklar, Neşet Ertaş Kültür Evi’nde buluşacak

13.05.2015

Dolu dolu etkinliklerle kutlanan 28. Ahilik Haftası’nda bugün Aşıklar Atışması, Neşet Ertaş ve Anadolu Ozanlar Kültür Evi’nde gerçekleştirilecek…

CEuNP2XXIAAAIfN copy copy

13. YÜZYILDA Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla 17 Mayıs Pazar gününe kadar değişik etkinliklerin düzenleneceği 28. Ahilik Haftası kutlamaları, dolu dolu etkinliklerle devam ediyor.
Bu yıl “Kardeşliğin Adıdır Ahilik” teması kapsamında gerçekleştirilen 28. Ahilik Haftası kutlamaları, Aşıklar Atışması’na sahne olacak.
Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun felsefesini yaşatmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri devam ediyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, TOBB, TESK ve TESKOMB tarafından organize edilen 28. Ahilik Haftası kutlamalarında bugün de birçok etkinlik gerçekleştirilecek.
28. Ahilik Haftası kutlamalarında bugünkü etkinlik programı, saat 11.00’de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı önünde sergilenecek halk oyunları gösterisi ile başlayacak.
Cacabey Meydanı’nda saat 13.30’da Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramının yapılacağı etkinliklerde, Mucur ve Çiçekdağı ilçelerinde de saat 13.30’da Ahilik hakkında bilgilendirme yapılarak, Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikram edilecek. Halk oyunları gösterileri sunulacak.
Eski Vali Konağı Neşet Ertaş ve Anadolu Ozanlar Kültür Evi’nde saat 14.00’te Aşıklar Atışması canlı performansı sunulacak.
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 17.00’de “Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Ahilik” konulu konferans verilecek. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. İlhan Şahin katılacak.
28. Ahilik Haftası kutlamalarının bugünkü programı Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz’ın saat 20.00’de Kent Park’ta vereceği konserle tamamlanacak.
YÖRESEL YEMEKLER YARIŞTI
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Refik Turhan, Prof. Dr. Tayyip Duman, Prof. Dr. Mehmet Karagül ile Dr. Yusuf Ekinci’nin konuşmacı olarak katıldığı “Farklı Boyutları ile Ahilik” konulu panelin düzenlendiği 28. Ahilik Haftası etkinliklerinde dün Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.
Halk oyunları gösterisi, Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramının yapıldığı dün yapılan etkinliklerde Kırşehir Belediyesi önünde Bursa Kılıç Kalkan Ekibi gösterisini yaptı.
Anıt Meydanı’nda da saat 17.30’da mahalli sanatçıların konser verdiği 28. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında saat 19.30’da Esnaf Gecesi düzenlendi ve gecede TRT Türk Halk Müziği sanatçıları konser verdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .