Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni bugün

Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni bugün

01.11.2017

KIRŞEHİR’DE düzenlenen 6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, bugün başlıyor. 6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Kırşehir Valiliği, Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Grup Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Türk milletinin sesi, Türk kültür ve irfan hayatının önderi Aşık Paşa, Şiir Şöleni’nde anılacak. Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan Aşık […]

KIRŞEHİR’DE düzenlenen 6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, bugün başlıyor.
6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Kırşehir Valiliği, Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Grup Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenleniyor.
Türk milletinin sesi, Türk kültür ve irfan hayatının önderi Aşık Paşa, Şiir Şöleni’nde anılacak. Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan Aşık Paşa adına bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni bugün gerçekleştirilecek.
1272-1333 yıllarında yaşamış, Türkçenin bayraktarı, büyük mutasavvıf, 12 bin beyitlik Garip-Name eserinin ünlü şairi Aşık Paşa, memleketi Kırşehir’de uluslararası şiir şöleniyle anılacak.
İlk Türkçeci şairlerimizden olan, Selçuklu ve Beylikler Dönemi Anadolu’sunda Arap ile Fars kültür ve dillerinin etkin olduğu bir dönemde on iki bin beyitlik Garip-Name adlı eserini Türkçe yazmış, 1272 yılında Kırşehir’de doğmuş, Türk şair ve mutasavvıf Aşık Paşa adına düzenlenen Şiir Şöleni, bugün Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Merkezi Salonu’nda saat 19.00’da başlayacak.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Yazarlar Grup Başkanı Zübeyde Gökbulut’un tüm Kırşehirli hemşehrilerinin davetli olduğunu bildirdiği 6. Aşık Paşa Uluslararası Şiir Şöleni’nde yurt dışı ve yurt içinden gelecek şairlerin katılımıyla Kırşehir’de şiir rüzgarı esecek.
6. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni’nde Manisa’dan Alim Yavuz, Denizli’den Arzu Kabukçu, İstanbul’dan Aynur Saydam Ata Bozkurt ve Kadir Turan, Gaziantep’ten Deniz Garipcan, Artvin’den Gülden Taş, Bandırma’dan Gültekin Özcan, Bingöl’den Hacı Gürhan, Sivas’tan Hasan Akar, Çanakkale’den Mustafa Berçin, Diyarbakır’dan Şeyhmus Çiçek, Ankara’dan Vedat Fidanboy, Kırşehir’den İbrahim Düğer, Gaziantep’ten Merve Döker, Kırgızistan’dan Dilnaz Saypedinova şiirleriyle Kırşehirlilere güzel bir gece yaşatacak.
Programda ayrıca Gürcistan’dan Gara Borçalı ile Kırşehirli sanatçılar İdris Altuner ve Burhan Ertaş türküler seslendirecekler.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .