Aşı Haftası kutlanıyor

Aşı Haftası kutlanıyor

23.04.2015

Bu yıl 10’uncusu kutlanan Avrupa Aşı Haftası, Aşıkpaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde yapılan programla başladı…

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nin girişimi ile ilki 2005 yılında düzenlenen Avrupa Aşı Haftası başladı.

Bu yıl onuncusu düzenlenen, 20 Nisan Pazartesi günü başlayan ve 25 Nisan’a kadar devam edecek olan Aşı Haftası dolayısıyla Aşıkpaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde açılış programı yapıldı.
Toplumun aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar konusundaki farkındalığının arttırılması ve bilgilendirilmesi, gezici ekiplerle saha tarama çalışmalarına hız vererek öncelikle 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması, aşılama hizmetine yeterince ulaşamayan gruplara ulaşılması amacıyla merkezi ve iller düzeyinde aktivitelerin düzenlendiği Aşı Haftası etkinlikleri kapsamında Kırşehir’de de Aşıkpaşa Aile Sağlığı Merkezi’nde bir program düzenlendi.
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Bekir Demirbaş, Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker ile Şube Müdürleri Ahmet Alan, Mehmet Dilek ve Şenol Soykan, Sağlık Sen Başkanı Necati Yılmaz ve sağlık çalışanlarının katıldığı programda, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Aşı Haftası ile ilgili kısa bir bilgi verdi.
Aşıların tekrarlanması ve eksik aşı bırakılmadan tüm çocukların aşısının yapılmasının toplum sağlığı açısından önemli olduğunu belirten Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, şöyle konuştu:

AŞI HAFTASI.avi_snapshot_00.05_[2015.04.23_13.08.12] copy
“20-25 Nisan Avrupa Aşı Haftası olarak kutlanmakta. İlkini 2005 yılında kutladığımız Aşı Haftası’nın bu yıl 10’uncusunu kutluyoruz. Aşı Haftası’nı kutlamaktaki asıl maksadımız eksik aşılı çocuklarımızın eksik aşılarının tespit edilerek aşılarının tamamlanması ve toplumumuzda aşı hakkında farkındalık oluşturmak. Şu anda Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olarak 13 tane antijene karşı aşı yapmaktayız. Çocukluk çağı hastalıklarının birçoğunu, viral kökenli hastalıklar bunlar, aşıyla korunması sağlanmakta. Ömür boyu da koruyuculuk sağlanmaktadır. Aşıların dönem dönem rapellerini de tamamlayarak, okul çağı çocuklarımızda da tamamen yüzde 100 koruyuculuğu oluşturmaya çalışmaktayız. Aşıyla korunabilir hastalıkların aşılarının yapılarak korunması toplum sağlığı açısından ve çocuklarımız, toplumumuzun geleceği açısından da çok önem arz etmektedir.
“Geçtiğimiz 20 yıllarda kızamık salgınları ve diğer salgınları Türkiye olarak da, Avrupa olarak da yaşamıştık. Bu anlamda o yıllardan başlayan aşı kampanyalarıyla birçok viral kökenli hastalığın da sürbeyansları da yapılarak eredike de edildi. Bunlar çiçek aşısı yapılarak, çiçek hastalığı, en son vaka 1979’da görülmüştür, dünyadaki son vaka. Ülkemizde de son yıllardaki çocuk felci aşılarımızla da Türkiye çocuk felcinden arındırılmış bölge sertifikasını elinde bulundurmakta. 2005 yılından itibaren de çocuk felci hastalığı da ülkemizde görülmemektedir.
“Aşıların tekrarlanması ve eksik aşı bırakılmadan tüm çocuklarımızın aşısının yapılması toplum sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Bugün de Aşı Haftası dolayısıyla Aşıkpaşa Aile Sağlığı Merkezimizde açılış programını yapıyoruz. Bebeklerimizin aşılarını yapacağız. Programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum.”
25 Nisan’a kadar yapılacak aşılama çalışmalarının başlatıldığı programda, aşıları yapılan çocuklara çeşitli hediyeler de verildi.
Aşı Haftası kapsamında eksik aşılı veya aşısız çocukların aşılarının tamamlanması aktivitelerine de devam edilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .