AS-ÇED’ten Valiliğe uyarı

AS-ÇED’ten Valiliğe uyarı

20.01.2015

“Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce üretilen kitabın içindeki yanlış ve hataların düzeltilerek yeniden ele alınmasını öneriyoruz” KIRŞEHİR’DE Ağustos ayında kurulan Aquae Saravenas Kırşehir Çevre, Ekoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (AS-ÇED), Seyfe Gölü Kuş Cenneti kitapçığında eksiklikler bulunduğunu bildirdi. Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Seyfe Gölü Kuş Cenneti Kitapçığı”nda yaptıkları incelemede […]

“Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce üretilen kitabın içindeki yanlış ve hataların düzeltilerek yeniden ele alınmasını öneriyoruz”
KIRŞEHİR’DE Ağustos ayında kurulan Aquae Saravenas Kırşehir Çevre, Ekoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (AS-ÇED), Seyfe Gölü Kuş Cenneti kitapçığında eksiklikler bulunduğunu bildirdi.
Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Seyfe Gölü Kuş Cenneti Kitapçığı”nda yaptıkları incelemede verilere ilişkin birçok eksikliğin olduğunu belirten AS-ÇED Genel Sekreteri İbrahim Bağ, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

DSCN8002 copy
Kitapçığın Kırşehir verileriyle karşılaştırıldığında birçok hata, yanlış ve eksiğin bulunduğunu belirterek, bu eksiklikleri Kırşehir Valiliği ile de paylaşacaklarını dile getiren AS-ÇED Genel Sekreteri İbrahim Bağ, şunları kaydetti:
“Gelişmiş ülkelerde STK’lar o kentin aynasıdır. STK’lar yerel yöneticilerin özel danışmanları gibi hareket ederler. STK’lar kent yaşayanlarına ve şehrine enerji veren yapıdadırlar. Ortak ve katılımcı demokrasiyle kentlerinin çağa uygun şehirlerarasında yer alması için yerel yöneticilerle beraber çalışır. STK’ların başarısı ve uyumu kurulduğu kente katkı sağlar.
“Kırşehir’de uzlaşı kültürü ve istişare etme öneminin kimse ya farkında değil ya da adam sendecilik almış başını gidiyor. Bu ülkede gönüllü hizmet üreten bir tane resmi kurum gösteremezsiniz. Bu ülkede STK’lar birer gönüllü hizmet erleridir.
“Çevre dernekleri tüm toplum kitlelerini kapsayan, doğa ve insanın uyumlu olarak birlikteliğini sürdüren, bilinçli ve duyarlı bir toplum için çalışan gönüllülerden oluşur. Bu dernekler bilgi ve birikimlerini faaliyet ve etkinlikleriyle yaygınlaştırarak kamuyu bilgilendirirler. Doğal hayatı korumak toplumun tüm katmanlarına bu bilinci yaymak ana görevidir. Hiçbir çevre kuruluşu hatalı, yanlış bilgi veremez. Hatalı sunumlar, basın açıklamaları kamuyu yanılttığı, yanlış yönlendirdiği gibi doğal hayata en büyük zararı vermektedir.
“Gelişmiş ülkelerde STK’lar o kentin aynasıdır. Yalan ve yanlışları yayan, yaygınlaştıran bir STK sadece çalışmayan, üretmeyen, denetlemeyen bürokratların işine gelir.
“Kırşehir’de Seyfe Gölü kuşlarını konu alan bir kitapçık Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün ön sözü, imzası ve 4 kişinin katkılarıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce bastırılmış ve dağıtılıyor. Bu kitapçığı inceledik. Kıyas ve Kırşehir verileriyle karşılaştırdık ve birçok hata, yanlış ve eksiği içinde barındırdığını gördük. Biz bu eksikleri bir yazı ile Kırşehir valiliği ile paylaşacağız.
“Güzel bir düşünce, harika olmuş diyemiyoruz. Zira onlarca eksik ve yanlışlarla dolu olan bu kitapçık bir komisyon ile yapılsaydı çok daha farklı olurdu. Bu kitapçık içindeki veriler 40 yıl öncesine ait deseler bile yanlışlarla dolu. Yok, 10 yılı kapsıyor deseler dahi yine yanlış Seyfe Gölü 2004 yılından itibaren canlılığını tamamen kaybetmiştir. Seyfe Gölü’nü tehdit eden unsurlara çözüm üretmek, kötü gidiş için hiçbir şey üretmemek aksine bu kitapçık ile her şeyi güllük gülistanlık göstermek en ucuz kelamla sahtekârlıktır. Seyfe Gölü’ne en büyük kötülüktür.
“Seyfe Gölü’nde olmayan kuşları buraya mal etmek, Seyfe göletini göl diye işlemek sahtekârlık değilse nedir? Seyfe Gölü’nde ağaçlık alan yok iken kuş yuvasına tünemiş bir kuşu, Orman Baykuşunu bu göle mal etmek hiçte doğru değildir. Sadece bununla kalmayan tanım ve tariflerle yanlış ve eksiklerle dolu bu kitapçığın başına Kırşehir kuşları denseydi belki su götürürdü.
Seyfe Gölü’nün su yapısını bilmeyen tatlı su ile beslenen kuş türlerinin bu bölgede var olduğunu göstermek son derece yanlış olmuştur. Yaban hayatında suya bağlı kuş faunası suya ya beslenmek ya da korunmak için inerler. Seyfe Gölü’nde tatlı su kaynakları üzerinde bulunan bataklık alanlar kurutulmuştur. Kuşlar bölgede kuluçkaya yatmamaktadır. Seyfe göletinde, Horla göletinde su yoktur. Boztepe İlçesi atığı Göle ulaşmıştır. Gölede DSİ temizlik amacıyla dozer sokmuştur. Kılıçözü deresinde yapmış olduğu hatalı temizlik gibi.
“Sulak alanlar hassas habitatlar olup fazla müdahaleyi kaldırmaz. Sulak alan tanım ve tariflerle altı çizilmiş bir bütündür. Seyfe Gölü Yönetim Planı içinde bulunan AS-ÇED Başkanı Mustafa Bağ, Seyfe Gölü Sulak Alanlar Toplantısı’na çağrılmamaktadır. Oysa Bağ, Türkiye Sulak Alanlar Komisyon Üyeliği’nin yanı sıra Kırşehir’e Türkiye Sulak alanlar Kongresi’ni getiren ulusalda 9, üniversitede, AB ülkesinde 2 üniversitede kongre ve konferans sunarak 9 bilim kitabına girmiş, kendine ait kitabı olunan çok iyi bir çevre bilimcidir.
“AS-ÇED olarak Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce üretilen kitabın içindeki yanlış ve hataların düzeltilerek yeniden ele alınmasını öneriyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .