AS-ÇED’den çevre etkinliği

AS-ÇED’den çevre etkinliği

09.02.2015

AS-ÇED, Kırşehir’de doğal alanların korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmak amacıyla iki kez etkinlik düzenledi… AS-ÇED (Aquae Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği), “Doğaya Saygı” anlayışı içinde Kervansaray dağlarında ve kırsal alanlarda piknikçiler ve kaçak avcılar tarafından oluşturulan yoğun kirliğin önlenmesine, doğal alanların korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmak ve ilgili makamların dikkatini çekmek amacıyla etkinlik düzenledi. […]

AS-ÇED, Kırşehir’de doğal alanların korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmak amacıyla iki kez etkinlik düzenledi…

AS-ÇED (Aquae Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği), “Doğaya Saygı” anlayışı içinde Kervansaray dağlarında ve kırsal alanlarda piknikçiler ve kaçak avcılar tarafından oluşturulan yoğun kirliğin önlenmesine, doğal alanların korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmak ve ilgili makamların dikkatini çekmek amacıyla etkinlik düzenledi.
31 Ocak ve 7 Şubat 2015 tarihlerinde iki kez yapılan etkinliğe Kırşehir Belediye Başkanlığı ve TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Şube Başkanlığı da destek verdi.
AS-ÇED Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bağ ile birlikte Yönetim Kurulu üyeleri, yaptıkları etkinlikte atık poşet metal ve cam içki şişeleri ve boş av kovan ve fişekleri toplarken, orman girişine de “Piknik malzemelerinizi ve içki şişelerinizi doğaya bırakmayınız”, “İnsan odaklı kirlenme doğal yaşamı ve yaban hayatını tehdit ve tehlike içine sokmaktadır”, “Yaban hayatının doğal yaşam ortamlarında soylarını sürdürebilmeleri sizin elinizde”, “Doğa sadece sizin değil tüm insanlığın mirasıdır” yazılı uyarı pankartları astı.

DSCN8213 copy
Aquae Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından yapılan etkinlikle ilgili bilgiler veren AS-ÇED Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bağ, toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla yaptıkları etkinliğin çeşitli dönemlerde de devam ederek, caydırıcı olması amacıyla bölgeye giren piknikçilerin kameralarla tespit edilerek kamuoyuna teşhir edileceğini belirtti..
Kırşehir Valiliği’nin bölgede denetim yapması gerektiğini belirten Mustafa Bağ, şunları kaydetti:
“AS-ÇED (Aquae Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği), ‘Doğaya Saygı’ anlayışı içinde Kervansaray dağlarında ve kırsal alanlarda piknikçiler ve kaçak avcılar tarafından oluşturulan yoğun kirliğin önlenmesine, doğal alanların korunmasına yönelik kamuoyu oluşturmak ve ilgili makamların dikkatini çekmek amacıyla etkinlik düzenlemiştir. Yapılan bu etkinlik 31 Ocak ve 7 Şubat 2015 tarihlerinde iki kez yapılmıştır. Bu etkinliğe Kırşehir Belediye Başkanlığı ve TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Şube Başkanlığı destek vermişlerdir.
“Doğaya piknikçiler ve kaçak avcılar tarafından bırakılmış olan atık poşet metal ve cam içki şişeleri ve boş av kovan ve fişekleri Dernek üyeleri tarafından 50 adet battal boy poşette toplanarak aşağıya indirilmiş ve girişe uyarı afişi asılmıştır. Toplanan bu atıklar Kırşehir Belediyesi Çevre ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.
“Son zamanlarda kırsal alanlarda Kervansaray Dağları ormanlık bölgede oluşan yoğun kirliliğe çözüm üretmek amacıyla Derneğimiz gençlik ve çocuk üyeleri ve kısa adı TEMAD (Türkiye Emekli astsubaylar Derneği) üyeleriyle birlikte temsili çevre temizliği yapılmıştır.
“Doğaya bırakılan piknik artıkları ve içki şişeleri ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Atıkların özellikle yaban hayatının bulunduğu alanlarda oluşması toplum bilinci ve alınması gereken önlemler açısından çok önemli bir yer tutmaktadır.
“Doğa hiç kimsenin özel mülkiyeti veya malı değildir. Doğa yaşamsal kuralın en önemli ve yaşam faktörü açısından çok önemli bir yer tutmaktadır.
“Özellikle kamuoyunun bu konuda ciddi anlaşılır bir şekilde uyarılması amacıyla Kervansaray dağları Boztepe ilçesi yolu giriş güzergâhı üzerine pankart asılmıştır.
“Kervansaray dağlarında üç tür patates köklü endemik İris varlığını sürdürmektedir. Bitkilerin yaşam alanların kirletilmesi ile yaşam alanlarının daralacağı ve yok olacağı endişesi taşımaktayız.
“Doğal alanların bir dünya mirası olduğu düşüncesiyle bu emanetin bozulmadan gelecek kuşaklara devredilmesi mücadelesini vermek için orman alanı girişine ‘Piknik malzemelerinizi ve içki şişelerinizi doğaya bırakmayınız’, ‘İnsan odaklı kirlenme doğal yaşamı ve yaban hayatını tehdit ve tehlike içine sokmaktadır’, ‘Yaban hayatının doğal yaşam ortamlarında soylarını sürdürebilmeleri sizin elinizde’, ‘Doğa sadece sizin değil tüm insanlığın mirasıdır’ pankartları asılmıştır.
“Toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla yapmış olduğumuz bu etkinliğimiz çeşitli dönemlerde de devam edecek caydırıcı olması amacıyla bölgeye giren piknikçiler kameralarla ile tespit edilip kamuoyuna teşhir edilecektir.
“Bu konuda bölgede yoğun kirliliğin önlenmesi amacıyla Kırşehir Valiliğine bağlı birimlerin bölgede etkin denetimler yapmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .