Arsa arayışı tamam, SGK mevcut alana yapılacak

Arsa arayışı tamam, SGK mevcut alana yapılacak

20.04.2015

Projesi tamamlanan ve 5 bin metrekarelik alanı kapsayacak olan SGK İl Müdürlüğü yeni hizmet binası, mevcut binanın bulunduğu alana inşa edilecek… Binanın 2016 yılsonunda tamamlanması öngörülüyor…

KIRŞEHİR’DE depreme dayanıksız olması dolayısıyla birçok kamu kurum ve kuruluş hizmet binalarının yanı sıra çok sayıda okul yıkılarak yeniden inşa edilirken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü de, yıkılacak, yeni ve modern binada hizmet verecek.

Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü yeni hizmet binasının yapımı için çalışmalara başlandı.
5 bin metrekare alana yapılacak şekilde hazırlanan yeni binanın projesi tamamlanırken, Mayıs ayında yıkım ve yapım ihalesi gerçekleştirilecek.
2013 yılında Deprem Yönetmeliği’ne göre SGK il Müdürlüğü hizmet binasında yapılan depreme dayanıklılık testi sonucu binaya çürük raporu verilmiş, 1994 yılında yapılan ve eski bir yapım olan binada güçlendirme çalışmasının yapılması noktasında da bakım ve onarım maliyetinin yüksek olması dolayısıyla yıkım kararı alınmıştı.
Vatandaşların daha rahat ulaşabilmesi için şehir merkezine daha yakın bir yerde yapımı planlanan ve bu noktada arsa arayışı içerisinde olan SGK İl Müdürlüğü, yeni hizmet binasını mevcut binanın bulunduğu alana yapma kararı aldı.
2014 yılı yatırım programına alınan yeni binanın projesi tamamlanırken, projeye göre 5 bin metrekare kapalı alana yapımı öngörülen yeni hizmet binası için Mayıs ayında yıkım ve yapım ihalesinin yapılacağını ve Ağustos ayında mevcut binanın boşaltılacağını belirten SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, hizmet binasının yapımı için yapılan çalışmalarda gelinen son noktaya ilişkin haber ekibimize açıklamalarda bulundu.
SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, “Şu anda faaliyet gösterdiğimiz hizmet binasının depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkım kararı alınmıştı. Bu yönetim kurulumuzca onaylandı. Yeni projemiz ihale yapılmıştı. Yeni projemiz de bize teslim edildi. Bu projeye göre 5 bin metrekare kapalı alanlı bir hizmet binası yapılması, Belediye Başkanlığımıza ruhsat alınması için müracaat ettik. Biz bütün çalışmaları arsamız üzerinde, şu anda mevcut binamızın yıkılarak, yeni hizmet binası yapılması hususunda çalışmalar devam etmekte. Ayrıca merkeze daha yakın, vatandaşlarımızın daha rahat gelip gidebileceği arsalar araştırdık, ama uygun bir arsa bulamadığımız için mecburen kendi arsamıza hizmet binasının yapılmasıyla ilgili işlemler başladı. Proje tamamlandı. Mayıs ayı içerisinde de yıkım ve yapım ihalesi yapılacak. Biz de en geç Ağustos ayında kiralık yere çıkmak suretiyle yaklaşık 2 yıl kiralık bir binada hizmet vereceğiz. Planlamaya göre 2016’nın sonlarına doğru binamız teslim edilecek” şeklinde konuştu.
BU ARADA Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün incelemelerde bulunarak, yıkılması için ihalesi yapılan ve Ocak ayında yıkılan Eski Valilik Ek Hizmet Binası yerine iki katlı otopark ve adı Vilayet Park olacak şekilde park yapılması planlanan alana, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü hizmet binası yapılacağı gündeme gelmiş ve Kırşehir kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .