Antibiyotik kullanımında hala bilinçsiziz

Antibiyotik kullanımında hala bilinçsiziz

10.10.2017

Yüzde 60 reçetesiz antibiyotik kullanımının reçetesiz kullanılmayacağını biliyor, ancak yüzde 75 reçetesiz satışın neden yasaklandığını bilmiyor…

HASTANEYE giden her 10 kişiden 3’üne antibiyotik verilmesi zamanla antibiyotikleri işe yaramaz hale getirirken, Sağlık Bakanlığı’nın bilinçli antibiyotik kullanılması konusundaki çalışmalarına destek veren eczacılar, yaptıkları anketle bilinçlendirme çalışmalarının devam etmesi gerektiğini ortaya koydular.
Kırşehir’de 34. Bölge Kırşehir-Aksaray Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa’nın öncülüğünde Temmuz ve Ağustos aylarında 100 kişi ile yapılan ankette antibiyotik kullanımında yüzde 75 bilinçlenmenin sağlandığı belirlendi.
Kırşehir’de antibiyotiklerin neden reçetesiz kullanılamadığı ve neden reçetesiz kullanılmaması gerektiğine ilişkin sorulara verilen yanıtlar umutlandırırken, sonuçlar çalışmaların devam etmesinin gerekliliğini de ortaya koydu.
Antibiyotik kullanımında toplumun bilinçlenmesine yönelik Kırşehir’de yaptığı çalışmaların olumlu sonuçlarını yapılan anketle görmekten mutlu olduklarını belirten Halil Durukafa, “Kırşehir’de eczacı arkadaşlarımızla birlikte Temmuz ve Ağustos ayında 100 kişiyle bir anket yaptık. Sağlık Bakanlığı da bununla ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Biz de Türk Eczacılar Birliği ve yönetimlerinde yer alan bağımsız eczacı odaları olarak buna katkıda bulunuyoruz. İşçisinden memuruna, esnafına, serbest mesleğine kadar olan geniş bir yelpazede 100 kişiye sorduk. Antibiyotik kullanımının reçetesiz yasak olduğunu biliyor musunuz diye sorduk. Bu soruya % 91 oranında evet biliyoruz diye bir cevap geldi. Yüzde 9’u bilmiyoruz dedi. Biz de bu çalışmalara destek verebildik mi acaba diye düşünürken % 91 bizi umutlandırdı. Çünkü ankete katılanların % 60’ı reçetesiz satış yasağını nerden öğrendiniz sorusuna eczaneden öğrendikleri cevabını verdiler. Biz de bunun haklı gururunu yaşadık. Görsel ve yazılı basından, çok az o da olsa sağlık memurlarından, doktorlardan öğrendiklerini söylediler. Ama % 60’a kadar büyük bir kesimin eczaneden öğrenmesi bizi mutlu etti ve açıkçası biz de amacımıza ulaştığımızı düşünmeye başladık. Ayrıca reçetesiz satışın neden yasaklandığını biliyor musunuz diye de sorduk. İşte burada çok önemli bir şey var. Bir % 20-25’lik kısım neden yasaklandığını anlayabilmiş, bunu anlatabilmişiz. Fakat geri kalan biraz daha bilinçsiz. Antibiyotik kullanımının yanında antibiyotiğin neden reçetesiz kullanmayacağına karşı bilinçsizler. Bunun üzerine de çalışma yapacağız. Eczacılarımıza da bunu anlatacağız, Sağlık Bakanlığına da bunu söylüyoruz. Diyoruz ki bizimle işbirliği yapın. Çünkü biz hakikaten biz bu işi önemsiyoruz. İnsanlara neden reçetesiz, yani hekimsiz antibiyotik kullanmadığını anlatalım diye çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .