Antalya’da Neşet Ertaş heykeli açıldı

Antalya’da Neşet Ertaş heykeli açıldı

26.09.2018

ANTALYA Muratpaşa Belediyesi, Kırşehirli hemşehrimiz “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın heykelini 6. Yıldönümü öncesi Kızılarık Mahallesi’nde yaptırdığı ve büyük halk ozanın adını taşıyan parka koydu. Kaidesiyle yaklaşık 3.5 metre yüksekliğindeki heykelde Ertaş, saz çalarken tasvir ediliyor. Muratpaşa Belediyesi, Yaşar Kemal’in “Bozkırın Tezenesi” diye anlattığı, hak ozanı Türk Halk Müziği sanatçısı, abdallık geleneğinin son temsilcilerinden Neşet Ertaş’ı […]

ANTALYA Muratpaşa Belediyesi, Kırşehirli hemşehrimiz “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın heykelini 6. Yıldönümü öncesi Kızılarık Mahallesi’nde yaptırdığı ve büyük halk ozanın adını taşıyan parka koydu. Kaidesiyle yaklaşık 3.5 metre yüksekliğindeki heykelde Ertaş, saz çalarken tasvir ediliyor.
Muratpaşa Belediyesi, Yaşar Kemal’in “Bozkırın Tezenesi” diye anlattığı, hak ozanı Türk Halk Müziği sanatçısı, abdallık geleneğinin son temsilcilerinden Neşet Ertaş’ı vefatının 6’ncı yıl dönümünde bir dizi etkinlikle andı. Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Yöreler Renkler Festivali kapsamında gerçekleştirilecek anma programı, 25 Eylül Salı saat 17.00’de Kızılarık Mahallesi’ndeki Neşet Ertaş’ın adını taşıyan parkta başladı. Parkta, saz çalarken tasvir edilen Neşet Ertaş heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Kaidesiyle yaklaşık 3.5 metre yüksekliğindeki heykel Muratpaşa Belediyesi’nin heykel atölyesinde yapıldı. Özgün bir form olarak tasarlanan heykel yaklaşık 3 aylık bir süreçte ortaya çıktı.
Açılışa Antalya’da yaşayan yüzlerce Kırşehirli ile birlikte CHP Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya, CHP Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı, Aydın Özer, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin katıldı. 4’üncü Yöreler Renkler Festivali, akşam saatlerinde halk dansları gösterisi ve ardından Balkan müziğine farklı bir yorum getiren Merve Akyıldız’ın konseriyle devam etti.
Aralarında Ukrayna ve Rusya’nın da bulunduğu 58 hemşeri, yöre, kültür, dayanışma ve kültür derneğinin katılımıyla Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda başlayan festivalin ilk gününe, kent sakinleri yoğun ilgi gösterdi.
Başkan Uysal, gecede yaptığı konuşmada, insanları birleştirmenin, kenetlemenin ve birlikte yaşamaktan onur duyan hale getirmenin hem genel hem de yerel kamu yönetiminin görevi olduğunu söyledi.
6 yıl önce aramızdan ayrılan Kırşehirli büyük bozlak ustası Neşet Ertaş’ın adını taşıyan parkta yaşatacaklarını ve buraya bir de heykelini yaptıklarını belirten Başkan Uysal, Muratpaşa’da hayata geçirdikleri belediyeciliğin de bunun üzerinde yükseldiğini söyledi.
Bu anlayış doğrultusunda, yaklaşımları ne olursa olsun, herkese aynı nazarda baktıklarını ifade eden Başkan Uysal, şöyle konuştu:
“Muratpaşa’mızda en büyük torpil insan olmaktır. Başka torpil yok. Babanız belediyede yetkili olsa Turunç Masa’dan daha hızlı sorunları çözemezsiniz. Muratpaşa’da tüm yollarımızı, kendi ürettiğimiz asfaltla yeniliyoruz. 650 bin metrekare yeni park alanı oluşturduk. Hepsinin bitki ve çiçeklerini kendimizi üretiyoruz. Abdullah Sevimçok Sivil Toplum Merkezi, Türkan Şoray Kültür Merkezi, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi yatırımlarını gerçekleştirdik. 8 spor tesisini Muratpaşa’ya kazandırdık. Hepsini yapıyoruz ama en önemlisi; insanımıza altta kalanın canı çıkmasın hizmeti veriyoruz. Bununla da yetinmiyoruz, yılda 12 festival yapıyoruz. Bu festivaller toplumu birleştirmeye, bütünleştirmeye yarıyor. ‘Bir bedende buluştuk Muratpaşa’yı oluşturduk’ işte bu yıl 4’üncüsünü yaptığımız Yöreler Renkler Festivali’nin sloganı. Yöreler Renkler, Türkiye’ye örnek olan kardeşlik festivalidir. İnsan, bizim merkezimizde tamamen insan var. İstiyoruz ve arzu ediyoruz ki, bizim bu yaklaşımımız Türkiye ve dünyaya yayılsın. İnsanoğlu bir gün bunu başaracak. Yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi, insanı insan olduğu için sevmeyi başaracak. Her türlü ayrımı bir gün aşacak.”
Açılışın ardından saat 20.00’de Muratpaşa Kent Meydanı’nda Yöreler Renkler Festivali’nde düzenlenecek İç Anadolu gecesiyle Ertaş’ı anma programı ile devam etti. Gecede müzisyen ve bağlama sanatçısı Cengiz Özkan ve Kırşehirli keman üstadı ve bozlak ustası Birol Ertaş sahne aldı.
40 KİLOGRAMLIK KARPUZ
Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Yöreler Renkler Festivali’ne katılan dernekler isimleri tek tek anons edilerek sahneye davet edildi. Derneklere sahnede ‘Sev Kardeşim’ şarkısı eşlik ederken 58 derneğin başkanları festival alanını dolduran Antalyalıları selamladı. Gecede Başkan Uysal’a 40 kilogram ağırlığında Diyarbakır karpuzu da hediye edildi.
HÜSEYİN TURAN KONSERİ
Muratpaşa Belediyesi’nin Yöreler Renkler Festivali, ilk günü Hüseyin Turan konseriyle sona erdi. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Turan, kendisiyle özdeşleyen türküleri Muratpaşa Belediyesi kent meydanını dolduranlarla birlikte söyledi.
Türkiye’nin ve dünyanın farklı coğrafyalarından gelerek Antalya’da kent yaşamının ayrılmaz parçası haline gelen kültürlerin tanıtılarak ‘birlikte yaşama duygusunu’ güçlendirmeyi amaçlayan Muratpaşa Belediyesi’nin barış, dostluk ve kardeşlik festivali Yöreler Renkler, bugün başlıyor. Hafta boyunca devam edecek festivale bu yıl 58 yöre, kültür ve hemşeri derneğiyle birlikte Antalya’daki yerleşik yabancıların biraraya geldiği dernekler katılacak. Dernekler, 1 hafta süresince mutfaktan el sanatlarına kadar sahip oldukları kültürel öğeleri Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda kurulacak stantlarda tanıtacak.
Her akşam bir bölge
Festival sahnesinde ise her akşam Türkiye’nin başka bir bölgesi yer alacak. Festivalin açılışı Türk halk müziği sanatçısı Hüseyin Turan’la yapılacak. Hüseyin Turan Konseri, Muratpaşa Kent Meydanı’nda saat 20.00’de başlayacak. Festivalin 2’nci günü ise bozkırın tezenesi halk ozanı Neşet Ertaş’a saygı töreni olacak. Ertaş’ın vefatının 6’ncı yılında düzenlenecek İç Anadolu gecesinde Cengiz Özkan ve Kırşehirli keman üstadı ve bozlak ustası Birol Ertaş sahne alacak. Festivalde 3’üncü gün Akdeniz ve Ege geceleri düzenlenecek. Saat 18.00’de Antalyalılar Derneği standında, Antalya lezzetleri sunumuyla başlayacak 3’üncü gün Yenikapı Müzik Grubu Kirpanoz, Korkuteli Istanaz Mahalli Sanatçıları ve Emre Dayıoğlu konserleriyle devam edecek.
UKRAYNA GECESİ DE VAR
Festivalin 4’üncü günü Doğu Anadolu gecesi düzenlenecek. Gecede Türk halk müziği sanatçısı Belkıs Akkale sahnede olacak. Festivalin 5’inci günü ise sahne Karadenizlilerin olacak. Karadeniz gecesinde Selçuk Balcı Antalyalılarla buluşacak. Festivalin 6’ncı günü, 29 Eylül Cumartesi de Ukrayna sahnede olacak. Pşenicne Pereveslo konseriyle başlayacak gece Türk halk müziği sanatçısı İlke Türkdoğan, söyleyeceği türkülerle bir Anadolu turu yapacak. Festivalin kapanışı ise Güneydoğu Anadolu gecesiyle gerçekleştirilecek. Pazar günü Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda bulunan sahnede sıra gecesi düzenlenecek. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .