Anne sütü ve emzirme farkındalığı oluşturuluyor

Anne sütü ve emzirme farkındalığı oluşturuluyor

10.10.2017

1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda Kırşehir’de bilgilendirici etkinlikler düzenlenirken, anne sütü ve emzirme farkındalığı için afişler asıldı…

KIRŞEHİR’DE her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla etkinlikler düzenleniyor.
2015 yılı itibarıyla doğum yapılan bütün hastaneler ve aile hekimliklerinin “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanını almasıyla “Altın Bebek Dostu İl” olan Kırşehir’de, Emzirme Haftası dolayısıyla Sağlık İl Müdürlüğü Dr. Aslıhan Kılıç Torun tarafından Ahi Evran Üniversitesi Konferans Salonunda Sağlık Yüksekokulu öğrencilerine “Anne Sütü ve Emzirme” konusunda bilgiler verildi.
Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Kent Park’ta gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü etkinliğinde de anne sütü ve emzirme farkındalığına dikkat çekmek için pankart kullanıldı.
KRONİK HASTALIKLARI AZALTIYOR
Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak 1-7 Ekim tarihleri arası Emzirme Haftası olarak kutlanıyor.
1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, anne adaylarına bilgiler veren Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, ülkemiz genelinde sürdürülen Anne Sütünün Teşviki Programında ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesinin, 6. aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmenin 2 yıla kadar devam ettirilmesinin ülke politikası olduğunu hatırlattı.
Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğunu ve bebeklere anne sütü verilmesinin ishal, solunum yolu enfeksiyonları, kötü ve yetersiz beslenme, yaşam boyu kronik hastalıkların görülme riskini azalttığına dikkat çeken Dr. Bekir Demirbaş, emzirmeye ne zaman başlanması ile ilgili şu bilgileri verdi:
* Yenidoğan bebek için anne sütünün yerini tutan başka bir besin yoktur.
* Doğumdan sonra kendinize gelir gelmez ilk yarım saatte emziriniz.
* Bebek ağladıkça emzirilmelidir.
* Bebek iyi emiyor, büyüme ve gelişmesi düzgün gidiyorsa 6 aya kadar hiçbir ek besin vermeyin.
* Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Emzirme süresi çocuktan çocuğa 4 dakika ile 30 dakika arasında değişebilir. Bebekler genellikle memedeki sütün yarısını ilk 2 dakikada boşaltırlar. Kısa süre emip memeyi bırakan bebek zorlanmaz. Bu gibi bebekler sık sık emzirilmelidir.
* Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de bebeklerin emzirilmesi konusunda bütün anneleri teşvik etmek amacıyla anne sütünün desteklenmesi, korunması ve özendirilmesine yönelik çalışmalar müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmektedir.
* Halkımızın anne sütünün önemi ve yararları konusunda duyarlı olmaları ve konu hakkında bilgi almak için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını bekliyoruz.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .