Anjiyografi Ünitesi Kırşehir’e hayırlı olsun

Anjiyografi Ünitesi Kırşehir’e hayırlı olsun

12.07.2017

Kırşehir’de yapılamadığı için çevre illere sevk edilen hastalar kurtuldu

Kırşehir’de iki günde 23 kişiye başarılı bir şekilde anjiyo yapıldı

Kırşehir’de birçok hastanın il dışına gitmek zorunda kaldığı Anjiyo Ünitesi’nin kuruluş çalışmaları tamamlandı ve iki günde 23 kişiye başarılı bir şekilde anjiyo yapıldı.
AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya’nın Sağlık bakanlığı nezdinde sürdürdüğü girişimler sonucu geçen yıl Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği tarafından Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulması çalışmalarına başlanan anjiyo ünitesi büyük çabalar sonucu tamamlandı ve artık Kırşehir Devlet Hastanesi’nde de anjiyo yapılmaya başlandı.
Adana Numune Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Özbağlı hemşehrimiz Doç. Dr. Mevlüt Koç koordinatörlüğünde anjiyo ünitesinde görev yapacak doktor, hemşire ve diğer görevliler eğitimden geçirildikten sonra hasta kabulüne başlandı.
Göğüs ağrısı şikayeti ile Kardiyoloji Polikliniğine başvuran Fatma Can adlı hastaya Doç. Dr. Mevlüt Koç başkanlığındaki hastane doktorları Serkan Sivri, Sinan Özbek, Caner Özgökçe, Muhittin Demirel, Erdoğan Sökmen, Mustafa Çelik tarafından anjiyo yapıldı.
Göğüs ağrısı şikayetleri ile kendilerine başvuran hastaların yapılan tetkiklerin ve efor testinin pozitif çıkması üzerine hastaya koroner anjiyografi kararı aldıkları ve Kırşehir tarihinde ilk anjiyo Fatma Can adlı hastaya gerçekleştirilirken, ardından 22 hastanın da anjiyolarının başarı ile yapıldığı ve durumlarının iyi olduğu bildirildi.
Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anjiyo ünitesinin faaliyete başlamasıyla birlikte artık Kırşehir’de kalp krizi geçirip sevk edilen yüzlerce hastanın mağduriyetlerine çözüm olacağını belirten yetkililer, böylelikle kalp krizinden ölüm vakaları azalacağını söylediler.
Bilindiği gibi kalp damar hastalıklarının acil müdahale gerektiren önemli hastalıklar olduğu bu yüzden hastaya tanının hızlı konularak acil girişimsel işlemin yapılması gerekiyordu. Bilindiği üzere Kırşehir’imizin Sağlık Hizmetlerinin son yıllardaki önemli gündemi olan kamuoyunun da yakından takip ederek beklediği Koroner Anjiyografi Ünitesinin kurulmasını Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile kurulmaya baylanmıştı. Nihayet bu çalışmalar tamamlandı ve hasta kabulüne başlandı.
Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince kat eter ile girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlıyor. 7 gün 24 saat nitelikli ve sürdürülebilir Sağlık Hizmeti ile Kalp Krizi geçiren, kalp ritim bozukluğu olan hastalara hızlıca tanı koymak modern tıp dünyasında vazgeçilmez bir müdahale yöntemi. Dakikaların bile önem arz ettiği koroner arter hastalıklarının teşhis ve tedavisinde Anjiyografi Ünitesinin hizmete girmesi ile Kırşehir’deki hastalar artık çevre illere sevk edilmesinin önüne geçilecek. Kısa bir zaman sonra da By-pass ameliyatını gerçekleştirecek alt yapı hazırlıkları da devam ediyor.
Gerek kalp hastalığı, gerekse de koroner hastalığı olan kardiyoloji hastalarımız artık çevre illere sevk edilmeyecek. Yıllık ortalama 2000 civarında hastamızın anjiyografi cihazından faydalanacağı düşünülüyor.
Anjiyografi ünitesinin kurulmasıyla günün hangi saatinde olursa olsun hasta kalp krizi ile geldiği zaman hastaya hızlı bir şekilde acilde müdahalesi yapılıp tanısı konulacak ve hızlı bir şekilde gerekirse Anjiyo’ya alınacaktır.
Hizmetin nitelikli sürdürülebilir olması çok önemli, çünkü kalp hastaları için saatler ve dakikalar önemlidir. Hızlı bir şekilde hastaya müdahale edildiğinde hiçbir problem olmadan hastayı kurtarabilirsiniz.
Kırşehir’de anjiyo ünitesinin kurulması ve hizmete geçmesinde büyük çabaları geçen AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya, Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, Hastanenin Tıbbi Hizmetler Başkanı Halim Koçpınar ile Hastane Başhekimi Mehmet Yetiş ve Yardımcısı Sadettin Doğangün’e teşekkür ediyoruz. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .