ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?

09.02.2017

Anayasa değişikliği neler getirip neleri götürdüğü hemen herkes tarafından konuşulur oldu partili partisiz herkes yorum yapıyor yapmalı da. Ama doğru olan bu maddeler de ne var, ne yok bunun etraflıca biliniyor olması ve ondan sonra yorum yapılması. Bu maddelerin hiç birini okumayıp yorum yapanlar, bu maddeleri bilip sırf partizanlık yapıp yanında veya karşısındayım diyenler, CHP, […]

Anayasa değişikliği neler getirip neleri götürdüğü hemen herkes tarafından konuşulur oldu partili partisiz herkes yorum yapıyor yapmalı da. Ama doğru olan bu maddeler de ne var, ne yok bunun etraflıca biliniyor olması ve ondan sonra yorum yapılması.
Bu maddelerin hiç birini okumayıp yorum yapanlar, bu maddeleri bilip sırf partizanlık yapıp yanında veya karşısındayım diyenler, CHP, HDP, PKK, İsrail, Avrupa ve dış güçler istemiyor deyip bunların karşısında olanlar, MHP ve AKP destek veriyor diye karşı tarafta olanlar … vs. düşünceleri hiç doğru ve etik bulmuyorum. Bu işlerde siyaset olmamalı aklı selimi tercih etmeli.
Burada asıl mesele maddelerin iyi anlatılması keşke yukarda anlattığımızı değil de maddeleri tartışıp yorum yapılsa daha hayırlı olur en azından kim neye destek verdiğini veya vermediğini daha iyi anlamış olurdu.
Gelelim bu maddelere ne getiriyor ne götürüyor birde biz yorumlayalım.
-YARGI YETKİSİ, “BAĞIMSIZ” OLMANIN YANINDA “TARAFSIZ” OLACAK. Burada sorun yok.
-MİLLETVEKİLİ SAYISI 550’DEN 600’E ÇIKARTILIYOR. TBMM’NİN TEMSİL NİTELİĞİ YÜKSELİYOR. Bence bu azaltılmalı idi yanı 600 değil 500 olmalı idi.
-4 YILDA BİR YAPILAN TBMM SEÇİMLERİ 5 YILDA BİR YAPILACAK. Bu da makul gözüküyor en azından seçimlere harcanan paradan % 25 tasarruf edilmiş olur..!
– TBMM, SEÇİMLERİN ERTELENMESİNE KARAR VEREBİLECEK… Bu şekilde daha doğru olmuş.
-CUMHURBAŞKANININ PARTİSİNDEN AYRILMASI GEREKİYORDU. SON DÜZENLEMEYLE CUMHURBAŞKANININ PARTİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEYECEK.
Bu tartışılan maddelerden biri idi bundan evvel Cumhurbaşkanlığı yapan isimlere bir bakalım Turgut Özal ANAP Parti Başkanı idi; Süleyman Demirel DYP Başkanı idi, İnönü CHP genel başkanı idi… ve M. Kemal Atatürk CHP Genel Başkan olarak Cumhurbaşkanlığı yaptılar şimdi de böyle olması gayet mantıklı diye düşünüyorum.
– BİR KİŞİ EN ÇOK İKİ DEFA YANİ EN FAZLA 10 SENE CUMHURBAŞKANI OLABİLECEK. Aslında işini iyi yapan dinamik bir lider için bu süre uzatılabilmeli.
-YARGIDA BİRLİK SAĞLANACAK. ASKERİ MAHKEMELER KURULAMAYACAK. ASKERİ YARGI-SİVİL YARGI İKİLEMİ SON BULACAK. Bu halk askeri vesayetten çok çekmişti bundan sonra böyle şeyler olmayacak. Ülkenin vatandaşı için asker olmuş sivil olmuş bu ayırımın yapılmasının da önüne geçilmiş olunacak.
-SEÇİMLER 3 KASIM 2019’DA YAPILACAK.
-MECLİS EN FAZLA 3 AY TATİL YAPABİLECEK.
18 YAŞINDA MİLLETVEKİLİ OLUNULABİLECEK. Aslında bu yaş küçük bir yaş ama ben bu yaşta vekil olacak sayının bir elin parmağını geçmeyeceğini düşünüyorum. Benim onaylamadığım ve tasvip etmediğim bir yaş sınırı en az 25 olmalı idi.
-GENELKURMAY BAŞKANINI CUMHURBAŞKANI ATAYACAK. Devletin güvenlik gücünün en başındaki kişiyi yine bu devletin başını yönetenin ataması kadar doğal bir şey olamaz…
Bu anayasa paketiyle Türkiye’de istikrarsızlıkların kaynağı olan koalisyonlar dönemi tarihe karışıyor. Güçlü iktidarlar anayasa güvencesine kavuşuyor.
Yönetimde istikrar, kurumsal hale geliyor ve anayasal güvenceye kavuşuyor.
Hükümetin hızlı ve etkin kararlar almasının önündeki yapısal engeller kalkıyor.
İcranın başı olarak başbakan-cumhurbaşkanı ikilemi ve çift başlılık sorunu çözülmüş oluyor.
Hükümetin bürokratik oligarşiye karşı eli güçlendiriliyor.
CUMHURBAŞKANINA SORUŞTURMA AÇILABİLMESİ. Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilir. Meclis, önergeyi en geç bir ay içinde görüşür ve üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilir. Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclisteki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her siyasi parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak on beş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclis Başkanlığına sunar. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde, komisyona bir aylık yeni ve kesin bir süre verilir. Rapor Başkanlığa verildiği tarihten itibaren on gün içinde dağıtılır, dağıtımından itibaren on gün içinde Genel Kurulda görüşülür. Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alabilir. Yüce Divan yargılaması üç ay içinde tamamlanır, bu sürede tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere üç aylık ek süre verilir, yargılama bu sürede kesin olarak tamamlanır. Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararı alamaz. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkûm edilen Cumhurbaşkanının görevi sona erer. Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanır.” Bundan daha doğru bir yol var mı sizce ?
Cumhurbaşkanı seçimi ile Milletvekilliği seçimlerinin de aynı anda yapılması yerinde bir uygulama.
Devlette çift başlılığın ortadan kaldırılıyor olması güzel ayrıca Başkanın bir veya iki yardımcısının olması da doğru düşünülmüş bir uygulama olacak kanısındayım.
Son olarak yasa değişikliğinin ülkemize ve devletimize hayır getirmesini diliyorum.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .