ALTYAPI, ALTYAPI, ALTYAPI DİYORUZ, AMA!..

ALTYAPI, ALTYAPI, ALTYAPI DİYORUZ, AMA!..

24.12.2016

SON günlerde yazdığım köşe yazılar çoğu kesim tarafından eleştirilse de bazı kesimler tarafında dan da büyük beğeni ile okunduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda da bugün Kırşehir ve Türk futbolunun en büyük sorunlarından altyapıya ve yazımın son bölümlerinde ise Kırşehirspor’a değinmek istiyorum. Öncelikle yazıma başlamadan şunu belirtmek isterim. Özellikle bazı kesimler tarafından beni eleştirenlere bir nevi cevap […]

SON günlerde yazdığım köşe yazılar çoğu kesim tarafından eleştirilse de bazı kesimler tarafında dan da büyük beğeni ile okunduğunu düşünüyorum.
Bu doğrultuda da bugün Kırşehir ve Türk futbolunun en büyük sorunlarından altyapıya ve yazımın son bölümlerinde ise Kırşehirspor’a değinmek istiyorum.
Öncelikle yazıma başlamadan şunu belirtmek isterim. Özellikle bazı kesimler tarafından beni eleştirenlere bir nevi cevap verme gereğini hissettim.
Şimdi beni eleştiren kişiler diyor ki “Salih Hançer Kırşehirspor’u her zaman eleştiriyor veya olumsuz köşe yazıları yazıyor!”
Bu kişilere öncelikle şunu hatırlatmak isterim. Benim Kırşehirspor’u ne kadar çok sevdiğimi bilen iyi biler. Ben bu konuda sevgimi kimse tartışamaz.
Evet, bu memlekette Kırşehirspor için kar, yağmur, sıcak veya soğuk demeden her zaman tatil günüm olmasına rağmen Kırşehirspor’un peşinde koşarak, gerek içeride, gerekse deplasmanlara giderek karınca kararınca destek verdiğimi düşünüyorum. Bunun aksini düşünenler ya beni tanımayanlar, ya da işine gelmek istemeyenlerdir.
Tabi onların görüş ve düşüncelerine de saygım var. Yoksa beni eliştirdiler de ne kızarım, ne de onlarla tartışırım. Herkes kendine baksın önce!
Evet, ben Kırşehirspor için yollarına düştüm.
Neden peki?
Kırşehirspor’u her zaman gündemde tutmak adına Kırşehirli futbolseverlerin bu ilin en önemli siması olan Kırşehirspor’dan haberdar olmaları adına…
Eğer ben bu şekilde bu düşünceler içerisinde olmasaydım, ne o deplasman yollarında çekilen rezilliğe katlanırdım, ne de emeğimi ortaya koymadım.
Buradan tekrar tekrar söylüyorum çok sevdiğim Kırşehirspor’u her zaman gündemde tutmak adına gecemi gündüzüme katıyorsam, takım iyi haberlerini yazıyorsam, elbette takım kötü gittiği zamanda eleştirmek benim bir gazeteci olarak en doğal hakkım olsa gerek.
Kimse benden takım kötü giderken çok iyi manşetler atmamı veya güzel eleştirisiz, ona buna yağ çeken riyakar köşe yazıları yazmamı beklemesinler! Eğer zaten böyle bir şey yaparsam yaptığım ne meslek ahlakına uyar, ne de dürüstlüğe uyar. Mesleğime ve Kırşehirspor’a ihanet etmiş olurum. Bunun sonucu da taraftarları veya Kırşehir futbol kamuoyuna doğru bilgiler vermediğim için kandırmış ve yanıltmış olurum.
O bakımdan kimseler kusura bakmasın ben her zaman gördüğümü yazarım ve bundan sonra da yazmaya devam edeceğim.
Gelelim ilk konumuz olan altyapı sorununa.
Tabiki de altyapı sorunu sadece Kırşehir’in değil Türk futbolunun en büyük sorunu bana göre.
Neden altyapıdan futbolcu yetişmiyor?
Türkiye’de yeteneksiz veya futbola yeteneği olmayan çocuklar varda bizlerin mi haberi yok ki altyapıdan genç yetenekli futbolcuların yetişmesi bu kadar zor!
PTT 1. Lig takımlarından Altınordu bence Türkiye’nin en muhteşem takımı.
Neden mi? Çünkü kendi altyapısından yetiştirdiği oyuncuları oynatması birçok kulüpte sayısızca kendi yetiştirdiği futbolcusu olmasından dolayı. Süper lig ekibi Başakşehir’e daha sonra Almanya Bundesliga ligi ekibine oyuncu göndermesi. Kadrosunu açıp bakın dışarıdan yabancı bir oyuncu bile göremezsiniz hepsi genç ve kendi yetiştirdiği oyuncular takım nasıl diyecek olursanız takımda şuanda TFF 1. Lig’te iyi bir performans ortaya koyuyor. Şu anda Süper Lige çıkma adına zirve potasının içerisinde bulunuyor.
Ama gelin görün ki Altınordu kulübü dışında Türk takımlarından hangisi doğru düzgün altyapıya önem vererek veya altyapıdan oyuncu çıkarıyor?
Hadi çıkardı bir iki tane diyelim. Ne kadar şans veriliyor?
Kırşehir’de de bir çok genç yetenekli oyuncular var ama bakın bakalım ne kadar Kırşehir’li yetenekli genç oyuncu mevcut takımda veya oynadığını gördünüz hepsi dışarıdan gelen oyuncular.
Yüreği Kırşehir diye çarpanlar kenara atılır, dışarıdan gelen baş tacı.
Kırşehir’de yıllardan beri olan bir şey var. Kırşehirspor’un sayısız başkanı, hocası olmuştur bu güne kadar. Hepsinin yaptığı ortak bir nokta var. Kendi memleketinin evlatlarına sahip çıkmazlar. Dışarıdan getirdikleri de şehrimizin gözbebeklerinden çok da üstün değildir. Her başa geçen yönetim ”Önce alt yapıyı oluşturacağız, alt yapı önemli” naraları atmıştır.
Sonuç mu?
Tabi ki de hüsran oğlu hüsran!
Bir de bakıyorsun Kırşehirspor’un kadrosunda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar Kırşehirli evladımız var. Allahınızı severseniz açın Futbol Federasyonu’nun sayfasını açın bakın, araştırın. Kaç tane Kırşehirli forma giyiyor?
Hal böyle olunca da gerçek anlamda başarı elde edilemiyor. Hiçbir futbolcu memleketi için savaştığı kadar başka yerde tam anlamıyla savaşamaz. Bu bir gerçektir.
Artık yaşları başlarını alıp geçmiş veya dışarıdan takıma fayda sağlamayacak onun dışında üniversitelerden de oyuncular istemiyoruz. Kırşehir’e gönül veren o forma için sahada hakemin son düdüğüne kadar da terimin son damlasına kadar mücadele edecek kendi evlatlarımız olan Kırşehir’li genç yetenekleri görmek istiyoruz.
Gelelim yönetime sezon başında bu takımın hedefinin şampiyonluk ve hedefinin 3. Lig olduğunu bağıra bağıra defalarca söyleyerek dile getirdiler. Hatta bu takımın ligde ses getireceğini bile söylediler. Buradan kendilerini tebrik etmek istiyorum! Bravo gerçekten dediklerini yaptılar, takım ligde ses getirdi, ama şampiyonluk mücadelesinde değil düşmeme mücadelesinde ses getirdiler!
Sonuçta bir ses geldi takımdan bu da önemli bir başarı demi ama!
İlk geldiğinizde verdiğiniz sözleri unutmadık. Bu bizi nasıl mutlu ettiyse bu şehirde genç taraftarımızdan yaşlı ağabeylerimize kadar bizi heyecanlandırdı. Halen de heyecanımızı kaybetmedik. Hatta biz gurbet de yaşayan içinde Kırşehirspor aşkı olan taraftarlarınız olarak sizin gelişiniz bizleri çok daha mutlu etti.
Tek isteğimiz saha da ezilmeyen aslanlar gibi mücadele eden bir Kırşehirspor izlemekti. Ancak oluşan mevcut ortam da futbolculara verilen sözlerin tutulmadığını duyduk. Hatta son müsabaka da takımın maçına bile gelmeyerek çocukların harçlıklarını bile vermeyi düşünmemişsiniz. Bu taraftar sizleri nasıl bağrına bastıysa gerekli engellemeleri de yapacaktır. Eğer yönetim kuruluna geldiyseniz elinize cebinize atacaksınız. Vali ve belediye ye bakmayacaksınız. Her tarafta konuşmak kolay ancak icraat yapmak sizin için gerçekten zor.
Son olarak Teknik Direktör Salih Eken hocaya değinerek yazımı noktalamak istiyorum. Gerçekten Salih hoca ilk geldiğinde heyecanlanmıştım onun burada bir şeyler başaracağına inanmıştım. Fakat gördüm ki yanılanlardan birisi de ben oldum. Saygın ve kişilik sahibi, hep sevdiğim ve hep saygı duyduğum Salih Eken Konyaspor’un altyapısından gelen bir hoca olarak hala Kırşehirspor’un gençlerine önem veremiyor nedense?
Belki de verecek, ama cesaret edemiyor. Çünkü alınacak kötü sonuçlar karşısında belki sahipsiz kalacak. Belki imkanları buna elvermiyor. Ama en azından gelecek vaat eden gençleri görmeli, onlara zaman zaman şans vermeli. Ama asla görmemezlikten gelmemeli.
Şu ana kadar oynanan oyunda takım bir yol haritası çizemeyen Salih Hocam, umarım ikinci yarıda gençlerle beraber Kırşehirspor umduğumuz ve beklediğimiz yerlere getirir.
Ayrıca Kırşehirspor yöneticileri ile ilimiz yöneticileri artık bir karar vermeli. Bu takım bu yıl şampiyon olarak 3. Lig’e çıkarılmak isteniyor mu? İsteniyorsa ona göre transfer, ona göre bir politika izlemeli.
Yok eğer, bu yıl şampiyon olamayız diye düşünüyorlarsa o zaman zaman kaybetmeden gelecek yılın kadrosunu oluşturma yoluna gitmeli. Takımı Kırşehirli genç oyuncularla götürüp, onlardan istifade ederek, onları yeşil-beyazlı formaya kazandırmalı.
Benim naçizane önerilerim bunlardır.
Gerisi onların bileceği iştir. Ama tek istediğim bu cefakar taraftarlara ve Kırşehirspor sevdalılarına gerçekleri, ama sadece gerçekleri söyleyin ve bunu yerine getirin.
Yeter artık bizi boş laflarla avutmayın!..
(Salih HANÇER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .