Altının tırmanışı sürüyor

Altının tırmanışı sürüyor

14.04.2015

En iyi yatırım aracı olan altının yükselişi sürerken, dolarda da artış sürüyor…

TÜM dünyada olduğu gibi altın ve doların yükselişi sürüyor.

Dolardaki yükseliş yatırımcıyı etkilese de, altının yükselişi her zaman olduğu gibi önümüzdeki günlerde de yatırımcının tercihi olacak.
Altındaki yükselişin önümüzdeki günlerde de düğün sezonuna girilmesiyle birlikte süreceğini belirten Kırşehirli Sarraf Ahmet Durukan, en iyi yatırım aracının altın olduğunu söyledi.

ALTIN FİYATLARI.avi_snapshot_00.09_[2015.04.14_12.44.48] copy
Yatırım yapmak isteyenlere “Altına yönelin” tavsiyesinde bulunan Kırşehir’de yıllardır sarraf sektöründe hizmet veren Ahmet Durukan, piyasaların durumuna ilişkin haber ekibimize yaptığı değerlendirmede, “Geçen hafta altın fiyatları biraz gevşekti. Bin 998 dolara kadar düşmüştü. Yalnız tekrardan dünyadaki onsu bin 210 dolara kadar çıkmış durumda. Bunun en büyük tetikleyicisi ise şu anda Avrupa’da Euro’nun para etmeyişi. Geçen sene bin Euro, bin 400 dolar ediyordu. Bugün ise bin Euro bin 60 dolar ediyor. Bu da dünyada Euro’nun değer kaybettiğini gösteriyor. Ve bizim her zaman dediğimiz altın bir yatırım aracıdır. Altın her yerde para eder. Ve şu anda da görüldüğü gibi altın yine para etmeye başladı. Dünyada şu anda altının günlük gram has fiyatı 102 bin TL. piyasaların şu anda göstermiş olduğu gibi altın tekrar yükselişe geçti ve yükseliş devam edecek. Önümüzde düğün sezonu var ve dünyada altına talebin olduğu bir döneme giriyoruz. Yükseliş her gün kademeli bir şekilde devam edecek. Bilindiği gibi dünya para kurları bayağı tehlikeli. Geçen hafta dolar 2,640 liradan 2,540 liraya düştü. Geri 2,620 lirayı test etti ve bu insanlarda kayıp netice etti. Bu altın olsaydı, dünyada nereye koyarsan koysan altın, altın bir şekilde durur. Eridi mi dahi külçesi bile altındır, ama dolar yandığı gün kül olur gider. Altın her zaman iyi bir yatırım aracıdır” dedi.
BU ARADA altın, Fed’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilere bağlı olarak kazancını koruyor.
13 Nisan 2015 tarihi verilerine göre, altın, FED’in faizleri çok erken artırmanın toparlanmaya zarar verebileceğini kaydetmesinin ardından, yatırımcıların dikkatlerini ABD borçlanma maliyetlerinin görünümüne çevirmesi ile birlikte, bir haftayı aşkın sürenin en büyük kazancını koruyor.
DIŞ PİYASA
Spot altın yüzde 0,2 yükselişle ons başına 1,209.65 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 10.17’de 1,207.62 dolara geldi. Metal Cuma günü yüzde 1,1 ile 1 Nisan’dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Altın Şanghay piyasasında ise iki haftanın zirvesine çıktı.

İÇ PİYASA
İç piyasada 102 liranın üzerine çıkan altın kazancını koruyor. Bir miktar gevşese de 102 liranın üstünde kalmayı sürdürüyor.

ANALİZ
Yatırımcılar, FED’in 2006’dan bu yana ilk faiz artırımını ne zaman yapabileceğini anlayabilmek için ekonomik verileri değerlendiriyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .