Alo 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı kuruldu

Alo 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı kuruldu

06.02.2015

KIRŞEHİR Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, Alo 130 ürün Güvenliği Şikayet Hattı’nın kurulduğunu bildirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın güvensiz ürün bildirimi için kurulan “ALO 130” Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı devreye girdi. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün “En İyi Denetçi Vatandaşımızdır” sloganıyla başlayan “Alo 130” Şikâyet Hattı sayesinde vatandaşların sorunlu […]

KIRŞEHİR Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, Alo 130 ürün Güvenliği Şikayet Hattı’nın kurulduğunu bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın güvensiz ürün bildirimi için kurulan “ALO 130” Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı devreye girdi.
Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün “En İyi Denetçi Vatandaşımızdır” sloganıyla başlayan “Alo 130” Şikâyet Hattı sayesinde vatandaşların sorunlu ve güvensiz sanayi ürünlerini direkt olarak Bakanlığa bildirebileceğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, “Satın aldığı güvensiz sanayi ürünleri Türkiye’nin neresinde olursa olsun bildirilen ürünlerin denetimleri anında yapılarak, hem ürün güvenliği ve ürün teknik mevzuata uygunluğu sağlanacak, hem de vatandaşlarımızın daha güvenli ürün kullanımı temin edilecektir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 81 ilde 615 denetçisi ile 1570 sanayi ürünleri denetimi yapılmaktadır.” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, denetim yapılan sanayi gruplarını, “Basınçlı ekipmanlar (yangın söndürücüler, hidroforlar, kompresörler). Elektrikli ekipmanlar (elektrik motorları, kaynak, tost makinesi, beyaz eşya vb.). Gaz yakan cihazlar (set üstü ocaklar, hermetik soba, kombi, buhar ve kalorifer kazanları). Makineler (tarım, iş, inşaat, tekstil makineler vb.). Otomotiv (far, emniyet kemeri, hava yastığı, ayna). Atex ürünleri (sigorta, alarm cihazı, lamba vb.). Asansörler (elektrikli asansör, hidrolik asansör). Kazanlar. Sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddeler (kapsüller, dinamitler, infilak fitilleri). Taşınabilir basınçlı ekipmanlar (LPG tüpü, helyum tüpü, hidrojen tüpü, azot tüpü, amonyak tüpü). Zorunlu standart-düzenlenmemiş alan (av silahları, raylar, boru anahtarı vb.). Aerosol kaplar (böcek ilacı, parfüm, deodorant, vb.)” şeklinde sıraladı.
Bu ürünlere ilave olarak Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan akaryakıt, LPG istasyonları ve sayaçlarla ilgili hususlar ve hazır ambalaj ürünlerinin miktar denetimlerinin yapıldığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, oluşturulmuş olan “Alo 130” Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı ile denetim mekanizmasının daha sağlıklı olmasının sağlanacağını kaydetti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .