Algı eğitimi ile okul başarısı artıyor

Algı eğitimi ile okul başarısı artıyor

27.04.2015

Kırşehir Berard İşitsel Algı Eğitim Merkezi, algı eğitimi ile öğrencilerin eğitimlerine katkı sunarak, derslerine olan ilgiyi arttırıyor…

FRANSIZ asıllı genel cerrah ve aynı zamanda kulak-burun-boğaz uzmanı Dr. Guy Berard’ın geliştirdiği işitsel Algı eğitimi diye bilinen Berard metodu ile Kırşehir’de öğrenciler dikkat dağılımı noktasında eğitiliyor.

1960’tan bu yana dünyada ve 2004’ten bu yana Türkiye’de hizmet veren Berard Metodu, Kırşehir’de de 5 yıldır Psikolog Meral Arın tarafından veriliyor.
Bir algı eğitim yönetimi olan ve herhangi bir şekilde tıbbi ya da hastalık iyileştirici bir tutum taşımayan İşitsel algı eğitimi/Berard metodu, Kırşehir’de Berard İşitsel Algı Uygulayıcısı ve Psikolog Meral Arın tarafından 5 yıldır uygulanırken, Kırşehir İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği aracılığıyla Gençlik Spor Bakanlığı onaylı bir projeyle 160 öğrenci algı eğitiminden yararlanıyor.
Lise öğrencilerine yönelik hazırlanan ve ilimiz Kırşehir’de 160 öğrencinin aldığı eğitimle derslerine olan ilgisi artarken, kitap okumaya da ilgilerini arttıran yöntemle ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e bilgiler veren Berard İşitsel Algı Uygulayıcısı ve Psikolog Meral Arın, verdikleri eğitimden hem öğrencilerden, hem de ailelerinden olumlu geri dönüşümler aldıklarını söyledi.
Projeyle başlanılan algı eğitiminin olumlu sonuçlarını gören velilerin, bu eğitime devam etmek istediklerini dile getiren Berard İşitsel Algı Uygulayıcısı ve Psikolog Meral Arın, şöyle konuştu:

MERAL ARIN PORJE.avi_snapshot_00.08_[2015.04.25_14.19.01] copy
“Berard eğitimi, 3 yaşını doldurmuş herkese açık olan bir eğitim metodudur. Biz daha önce ki yıllarda bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalar ve tutmuş olduğumuz istatistikler doğrultusunda yararlanamayan pek çok öğrencimizin olduğunu gördük. Kırşehir İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği aracılığıyla Gençlik Spor Bakanlığı onaylı bir projeye imza atmak istedik. Bu projede farklı okullardan seçtiğimiz 160 tane öğrencimiz var. Bu öğrenciler üzerinde KES testi gibi birtakım testler uygulayarak önce bir sorun tespiti ortaya çıkardık. Çocukların gerçekten işitsel algılarında bir problem var mı şeklinde, çünkü görsel algı yönünde çalışmak çok farklı. Onun için farklı materyallerle çalışmamız gerekiyor. Bu çocukları tespit ettikten sonra grup grup eğitime aldık. Ocak ayından itibaren çalışıyoruz ve projeyi yarıladık. Günlük 40 tane öğrenci geliyor.
“Bu eğitimi verirken birtakım kurallarımız var. 6 ay kadar kulaklık takmamaları gerekiyor. Bir lise öğrencisinden kulaklık takmayacaksın gibi bir istekte bulunmak çok da güzel gelmiyor çocuklara. Televizyonu kapatıyoruz eğitim içerisinde. Bilgisayarı kapatıyoruz ki vakitleri daha çok kitap okumaya ve bizim verdiğimiz çalışmalara kanalize olsunlar şeklinde. Bugüne kadar hiç karşı çıkan çocuk olmadı. Hepsi gayet memnun ve üstelik eğlenceli de eğitim. Okuldaki klasik eğitim-öğretim metotlarının dışında eğitim alıyorlar. Yeri geliyor grup çalışmaları yapıyoruz. Bazen bireysel çalışmalar yapılıyor. Ama sonuçta çocuk her geldiğinde kendisiyle ilgili olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim alıyor. Yaklaşık 20 gün sürüyor çocukların eğitimi, fakat biz bununla da kalmıyoruz. 20 günlük eğitimi bittikten sonra da uygun şartlarda çocukları buraya mutat sürelerde toplayıp çalışmalara devam ediyoruz ki bizim verdiğimiz eğitimi daha kalıcı ve daha güvenilir hale getirmek istiyoruz.
“Çok güzel, olumlu geri bildirimler geldi velilerimizden. Başlangıçta aileler gelmiyordu. Yani öylesine bir proje diye düşünüyordu. Fakat çocuklar özellikle 15. gün tamamlayıp da artık kitap okumaya başladıklarında ve çocuklarda birtakım gelişimler gördüklerinde veliler teker teker gelmeye başladılar ve bize teşekkürlerini sundular. Bizim çocuğumuza ne yaptınız siz, bu eğitim yerini ve çocuğumuzu eğiten kişileri tanımak istiyoruz şeklinde güzel geri bildirimler geldi velilerimizden. Hatta bu aşamadan sonra da bu eğitime devam etmek isteyen velilerimizin sayısı da oldukça fazla.
“Biz çok memnunuz. Arkadaşlarımla beraber başarılı bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmanın yürütülmesinde katkısı olan pek çok kişi var. Başta Sayın Valimiz, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz, bu projenin kazandırılmasında en büyük katkısı olan Kırşehir İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Arısoy ve değerli yönetim kurulu üyeleri çok çaba sarf ettiler bu projenin kente kazandırılması için. Ayrıca okul müdürleri de çocuklarımızın buraya düzenli olarak geliş-gidişlerini sağlamada bize destek oldular. Herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Umarım bir ikinci projeyle tekrar Kırşehir halkına hizmet etmeye devam edeceğiz.”
“KİTAP OKUMAYI TERCİH EDİYORUZ”
Kırşehir İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği aracılığıyla Gençlik Spor Bakanlığı onaylı olarak uygulanan proje kapsamında eğitim alan öğrenciler, televizyon, bilgisayar ve telefona olan ilgilerinin azaldığını ve kitap okumaya olan ilgilerinin arttığını belirterek, eğitimin kazandırdıklarına ilişkin olarak, “Aldığımız eğitim bizim dikkatimizi topluyor, derslerimize daha çok adapte ediyor. Algımızı da arttırıyor. Eğitimin faydalarını gördük. Kitap okumamız daha çok arttı. Televizyonu daha az izliyoruz. Onun yerine kitap okumayı tercih ediyoruz. Ailelerimiz de bu eğitimden memnunlar. Daha çok kitap okuyoruz, ders çalışıyoruz. Televizyona, bilgisayara, telefona olan ilgimiz azaldı ve dikkatimizi daha çok topluyoruz. Buraya gelerek bazı konularda farkındalığımız oluştu. Görsel ve işitsel algımızın ne kadar kuvvetli olup olmadığını öğrendik. Zihinsel algı açısından kendimizi tanımaya başladık. Boş vakitlerimizi değerlendirmeyi öğrendik. Sınavlarda daha başarılı olmaya başladık. Hafızada tutma ve daha çok soru çözme gibi olumlu etkileri oldu” ifadesinde bulundular.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .