Akmayan içme suyu şebekeleri paslandı!

Akmayan içme suyu şebekeleri paslandı!

31.10.2017

Bucak köylerinde susuzluktan göç başladı, hayvanlarını satarak şehre göçüyorlar…

KÖYLÜLERİN TEK UMUDU MİKAİL ARSLAN’DA
Köylülerin “eski YSE zamanlarını arıyoruz” dedikleri Mucur Irmak Bucağı köylerinde 4 yıla yakındır içme suyunda adeta kıtlık yaşanıyor

 

Son iki yıldır çalmadık kapı bırakmayan ve hatta gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e gelerek zaman zaman susuzluğu haber yaptıran Irmak Bucağı köylüleri yine gazetemizin kapısını çaldılar.
“Geçen yıl iki üç günde depo doluyor, 3 güne bir de su veriliyordu. Bu yıl tümden kesildi. Özellikle hayvanlar elden çıkarıldı ve şehre göçen köylülerimiz oldu. çamaşır makinelerimiz devre dışı kaldı.50 -60 yıl öncesi şu taşıma işine dönüldü” diyerek yaşadıkları sıkıntıları yerinde görmek isteyen bir tek makam görmediklerini dile getirerek “Seçim zamanı vızır vızır taksilerle gelenler arkasına bakmaz oldu. Kimseye ulaşamıyoruz. Düşündük, taşındık Kırşehir’de ağırlığı olan, ciddiye alınan Kırşehir Çiğdem Gazetesi’ne geldik dediler.
Düğün cenaze gibi günlerde daha büyük çapta sıkıntı yaşandığını belirten Kırşehir’in Irmak Bucağı köylüleri bu “Köylerimize heves edip hayvancılık ya da benzer uğraşlarla dönüş yapmak isteyen köylülerimizin de önü kesiliyor. Perişan bir durumdayız. Bütün sıkıntı 15 km uzaklıkta Derindere’deki drenajdan su almamızdır. Orada da su azdır. Köylülerimiz 2 güne bir yarım gün verilen suyu sen tükettin, ben tükettim diye birbiriyle sorunlu hale gelir olmuştur. Bir yer tespit edip sondaj yapılamaz mı?” şeklinde yakınmalarda bulundular.
Konula ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Mikail Arslan, “Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e ilgi ve duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Bahsi geçen 5 köy gurubunda; su azaldı. Bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. ve mutlaka bulacağız” dedi.
Mucur’a bağlı Kızılağıl, Devepınarı, Yörücek ve Rışvan köyleri sadece susuz yazı geçirmiyor, kışın da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda da gazetemizin sık sık gündeme getirdiği bu duruma tek duyarlılık gösteren Milletvekili Mikal Arslan olmuştu.
İl Özel idare yetkilileri “Bu haberleri kim yaptırıyor da bizi zora sokuyor” derken Milletvekili Mikail Arslan tam tersine konudan haberdar ettiğimiz için teşekkürlerini ileterek ilgileneceğini belirmişti.
Şimdi İl Özel İdaresini “çözüm” için adeta zorlayan ve birebir takibe alan Milletvekili Mikail Arslan’ın gerek köylüler, gerekse muhtarların tüm girişimlerine rağmen su sorununa çözüm bulmasıyla umutların bittiği anda devreye girmesi memnuniyetle karşılandı.
Bırakın hayvanlarını ya da küçücük bahçelerini, yıkanmak, çamaşır bulaşık gibi en temel konularda ciddi bir perişanlık yaşayan köylülerin şimdi tek umutlarını Milletvekili Mikail Arslan’a bağlamış durumdalar.
Konuyla ilgili gelişmelerle ilişkin olarak gerek köylülere gerekse gazetemiz yazarlarına bilgi veren Milletvekili Mikail Arslan, “Irmak Bucağı köyleriyle ilgili olarak aylar önce yaptığınız haberle bilgilenmem sonucu devreye girdim. İlgi ve duyarlılığınız için teşekkür ediyoruz. İlgili bahsi geçen Irmak Bucağı’ndaki 5 köyümüzde, yani 5 köy gurubunda; kuraklıktan dolayı su azaldı. Bu 5 gurup köye getirebilecek su yok. Halen su alınan bölgeden drenaj yenileme çalışması yaptırdık. Ama maalesef su artışı sağlanamadı. Bunun üzerine bu bölgede drenaj dışında sondaj çalışmaları işine girildi. Yapılan sondajlarda ise çıkan su tuzlu veya arsenikli olduğundan çözüm üretilemedi. Bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. Ve mutlaka bulacağız” şeklinde konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .