Akılcı ilaç kullanımı yaygınlaştırılıyor

Akılcı ilaç kullanımı yaygınlaştırılıyor

16.02.2015

Özellikle bilinçsiz antibiyotik kullanımını önlemek için Kırşehir’de eczacılar işbirliğinde vatandaşları bilinçlendiriyor…
Halil Durukafa: “Akılcı kullanmadığınız antibiyotik ileriki enfeksiyonlarda işe yaramamaya başlıyor”

SAĞLIK Bakanlığı ülke genelinde akılcı ilaç kullanımını sağlamak amacıyla eczacılara yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlerken, ilimiz Kırşehir’de de bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda vatandaşlara gerekli uyarılarda bulunan eczacılar da akılcı ilaç kullanımı eğitimi aldı.

Akılcı ilaç kullanımının önemini bildiklerini ve bu noktada vatandaşlara sürekli uyarılarda bulunduklarını belirten Kırşehir-Aksaray Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, özellikle antibiyotik kullanımı noktasında vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik ortak karar alındığını belirtti.

Halil durukafa copy
Kırşehir Aksaray Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, “Tüm Türkiye’de eczacılar bununla ilgili bazı sıkıntılar yaşıyor. Akılcı ilaç kullanımının gereklerini biz biliyoruz ve insanları da yönlendiriyoruz. Özellikle antibiyotiklerin kullanımı konusunda insanlara bilgiler veriyoruz. Yapması ve yapmaması gerekenleri söylüyoruz. Daha fazla işbirliği içerisinde halkı bilinçlendirerek antibiyotik kullanımını akılcı hale getirmek kararı alındı. İnsanlar birbirinden tavsiyelerle antibiyotik kullanmaya başlıyorlar. Hekim kontrolü ile kullanmayanlar çoğunlukta. Biz uyarılarımızı yapıyoruz. Çok fazla antibiyotik kullanmayın, vücudun kendi direnciyle bazı şeylere aktarmaya çalışın şeklinde uyarılarımızı yapıyoruz ki ileride daha büyük bir enfeksiyonda kullanılabilecek antibiyotik kalsın. Çünkü akılcı kullanmadığınız antibiyotik ileriki enfeksiyonlarda işe yaramamaya başlıyor. Kötü huylu antibiyotiklerle savaşamamaya başlıyor. Mutlaka ve mutlaka akılcı bir şekilde antibiyotik kullanılmasını istiyoruz. Reçetesiz antibiyotiği minimize etmeye çalışıyoruz. Tabi bu arada sürekli kullanılan ilaçlar da oluyor, mesela doktor 3 kutu kullanabilirsiniz dedi, ama SGK bir tane veriyor deniliyor. Ama çoğunlukla reçeteyle beraber vermeye çalışıyoruz” dedi.
AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIMI
BU ARADA Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından akılcı antibiyotik kullanımının neden önemli olduğuna ilişkin şu bilgiler aktarılıyor:
“Enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı açısından önemli ve uygun antimikrobik tedaviyle başarının sağlandığı bir alandır. Bununla birlikte gerek toplumda gerekse hastanede kazanılan enfeksiyon hastalıkları akılcı olmayan antimikrobiyal tedavilerin kullanılması sonucu tedavi edilememekte ve belki de hasta kaybedilmektedir. Uygun antimikrobiyal tedavi; sağ kalım, komplikasyon ve kronikleşmenin önlenmesi, hastalık şiddet ve süresinin kısaltılması açısından önemlidir.
“Hekimlerin elektronik ortamda reçeteleme davranışlarının analiz edilmesine imkan sağlayan Reçete Bilgi Sitemi’nden (RBS) yararlanılarak, birinci basamakta 2011 yılında düzenlenmiş reçeteler değerlendirildiğinde; toplam 439.539.673 kutu ilacın reçete edildiği ve bunun % 12,71 oranıyla 55.878.010 kutusun antibiyotiklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Düzenlenmiş reçetelerin maliyet analizleri yapıldığında ise genel maliyetin % 14,14’ünü antibiyotikler oluşturmaktadır. Bu durum ülkemizdeki ilaç tüketiminde önemli bir yeri olan antibiyotiklerin akılcı kullanımının önemini göstermektedir.
“İdeal antibiyotik kullanımı için; doğru tanı sonrası doğru antibiyotik; en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla, uygun süreyle verilmelidir. Doğru antibiyotik kullanımı için, mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır. Tanı açısından gerekli değerlendirme yapılmadan ve enfeksiyon olmaksızın antibiyotik kullanılması, seçilen antibiyotiğin yanlış olması, antibiyotik dozunun yetersiz veya aşırı olması, doz aralıklarının uygunsuz olması durumlarında antibiyotikler uygun kullanılmamış olur. Etkinliği bilinen bir antibiyotik yerine maliyeti daha yüksek ve yeni olan bir antibiyotiğin seçilmesi, gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla antibiyotiğin kullanılması, kültür sonucuna uygun olmayan antibiyotik kullanımı da antibiyotiğin uygunsuz kullanımına örneklerdir.
“Birinci basamak tedavi hizmetlerinde tüm antibiyotik reçetelerinin çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonları için düzenlendiğini gösterilmiştir. Birçok solunum yolu enfeksiyonu vakasında antibiyotiklerin gerekli olmadığına ve hastanın bağışıklık sisteminin basit enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeterlilikte olduğuna ilişkin kanıtlar mevcuttur. Sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olan antibiyotikler; yaygın olarak yanlış kullanımın gözlendiği soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar için çözüm değildirler ve virüsün diğer insanlara bulaşmasını önlemezler. Antibiyotik kullanımı gerektirmeyen durumlarda, enfeksiyon taşıyan hastalardan diğer kişilere bulaşmasını önlemek amacıyla enfeksiyon kontrol tedbirlerinin alınması yeterlidir.
Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabilir. Antimikrobiyal direnç, bu mikroorganizmanın neden olduğu enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek amacıyla antimikrobiyal ajanın etkisinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Bakteriler için antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun sonucunda ise, daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda işe yaramazlar. Bu yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır.
“Antibiyotik direnci tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Antibiyotik-dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta ayrıca tedavi maliyetlerinde de artışa neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı, insanlardaki normal bakteriyel floranın değişmesine bu da çoğu kez antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına ve ishal gibi yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir.
“Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Hastaların, daha önceki bir hastalığında kullandığı antibiyotiğin, tekrar benzer hastalığa yakalansa bile hekime danışmadan kullanmaması gerektiği konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır. Hekim önerisi sonrası reçete ile alınan antibiyotiğe, enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için antibiyotikler doğru dozda, doğru şekilde ve reçeteye uygun zaman aralıklarında alınarak uygun biçimde kullanılmalıdır. Hasta kendisini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır. Aksi takdirde faydadan çok zarar getirecektir. Artmış veya reçetesiz alınmış antibiyotikler yerine her zaman tıbbi reçeteli antibiyotikler kullanılmalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .