Akılcı ilaç kullanımı anlatılıyor

Akılcı ilaç kullanımı anlatılıyor

27.01.2015

Kırşehir’de eczacılara akılcı ilaç kullanımı anlatıldı…

 

KIRŞEHİR’DE Sağlık Bakanlığı tarafından Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı çerçevesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı çerçevesinde 2014-2017 yılları hazırlıkları yapılarak, uygulamaya konulurken, ilimiz Kırşehir’de faaliyet gösteren serbest eczanelerin sahip ve mesul müdürlerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsrafil Bedir, Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda en düşük maliyete ve kolayca sağlayabilmeleri” olarak tanımlandığını anlattı.

26011502 copy
Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğunu ve bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması ile ilaçların yan etki riskinin acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artmasının sayılabileceğini açıklayan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsrafil Bedir, bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışıldığını bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı” (AİK) çalışmalarının başlatıldığını vurgulayarak, konunun önem ve ehemmiyetine dikkat çekti.
Toplantıda, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsrafil Bedir ile toplantıya katılan serbest eczacılarla halkın tedavi süreçleri içerisinde en önemli kısmından biri olan Akılcı İlaç Kullanımı hususunda karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı.
BU ARADA doğru ilaç kullanımının nasıl yapılacağına ilişkin şu uyarılarda bulunuluyor:
“Hasta olduğunuz zaman kendi kendinize ilaç kullanmayın. Önce hekiminize başvurun. Hekiminizin önerdiği ilaçları belirlenen süre ve miktarda kullanın.
“İlaçları yalnızca hekiminizin gerekli görmesi durumunda ve reçeteli olarak kullanın.
“Hekiminize giderken kullandığınız ilaçları ve önceki tedavi bilgilerinizi yanınızda bulundurun.
“Hekiminizin bilgisi olmadan başka ilaçlara veya tedavi seçeneklerine başvurmayın.
“Tedaviye başladıktan sonra gelişen yakınmanızın ilaca bağlı olabileceğini aklınızda bulundurun.
“İlaçlarınız hakkında birlikte yaşadığınız yakınlarınızı bilgilendirin.
“Hekiminizin ilaç dışı önerilerini dikkate alın.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .