Ak Parti’de adaylık başvuruları başladı

Ak Parti’de adaylık başvuruları başladı

06.11.2018

AK Parti’de 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için adaylık başvuruları 5 Kasım itibari ile başladı. AK Parti Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, 31 Mart 2019 yerel seçimlere iddialı hazırlandıklarını ve bu seçimlerde Belediye Başkanlığına aday aday olanların da 5 Kasım tarihinden itibaren başvurularını yapmaya başladıklarını söyledi. AK Parti’de ilk kez E-Temayül Sistemi uygulanacağını ve […]

AK Parti’de 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için adaylık başvuruları 5 Kasım itibari ile başladı.
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, 31 Mart 2019 yerel seçimlere iddialı hazırlandıklarını ve bu seçimlerde Belediye Başkanlığına aday aday olanların da 5 Kasım tarihinden itibaren başvurularını yapmaya başladıklarını söyledi.
AK Parti’de ilk kez E-Temayül Sistemi uygulanacağını ve başvuruların aksecim.akparti.org.tr adresi üzerinden, istenilen belgelerin sisteme aktarılmasıyla yapılabileceğini belirten Muzaffer Aslan, kişiler hiç teşkilata gelmeden de internet üzerinden “Ön Başvuru”da da bulunabileceğini ifade etti.
Adayların, başvuru işlemini kesinleştirmek için sistemden çıkarılan başvuru formunu imzaladıktan sonra, E-Devlet üzerinden alacakları sabıka kaydı, eğitim durumunu gösterir belge ve askerlik durum belgesini de
başvuruya eklemek zorunda olduklarını belirten Başkan Muzaffer Aslan, kadın ve genç (18-25) adaylar aidatın yarısını, engelli aday ise dörtte birini ödeyeceklerini söyledi.
Mevcut belediye başkanlarının başvuruda bulunamayacaklarını, aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için son başvuru tarihinin 1 Aralık 2018 olarak belirlendiğine dikkati çeken Başkan Aslan, AK Parti’de temayül yoklamasının Kasım ayı içinde, müracaatların alınmasından sonraki bir tarihte yapılacağını, ilk kez e-temayül sistemi uygulanacağını ve temayül yoklaması 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirileceğini ifade etti.
AK Parti, Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere iddialı gireceklerini ve aday tercihinde ince eleyip sık dokuyarak kazanmak için her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi.
Genel seçimlerde olduğu gibi yerelde de Kırşehir’de birinci parti çıkacaklarına inandığını ifade eden başkan Muzaffer Aslan, “Kırşehir merkez başta olmak üzere ilçe ve beldelerimizde aday adaylığı için çok sayıda hemşehrimizin partimize başvuruda bulunmaya hazırlandıklarını biliyoruz. Biz partimizin ilke ve prensiplerine uygun, kazanabileceğimiz adaylarla yola çıkacağız. Tabi Genel merkezimizden parti yöneticilerimiz de sık sık ilimize gelerek gerekli istişareleri yapıyorlar. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde önce şehirlerin sorunları belirlenerek, kentin fotoğrafı çekiliyor, seçmenlerle istişareler yapıyor. Yani partimiz tüm Türkiye’de kazanabileceği isimlerle seçimlere katılacak. Kırşehir merkez başta olmak üzere ilçe ve beldelerimizde de hangi adayla kazanacağımıza bakıp, adaylarımızı belirleyeceğiz” diye konuştu.
AK Parti’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek. Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili MKYK’ye ait tüm yetkiler MYK’ye devredildi.
Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için hazırlıklarını sürdüren AK Parti, aday adaylarından alınacak ücretleri belirledi.
Adaylık başvuruları, belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım’da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık’ta alınacak.
Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için Genel Merkeze veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak.
Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500, belde belediye başkanı aday adaylarından bin, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak.
AK Parti bütün seçim çevrelerinde seçime katılacak, parti adaylarının tespiti ve sıralamasında “merkez yoklaması” usulü uygulanacak.
AK Parti’den yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:
“Başvurular aksecim.akparti.org.tr adresi üzerinden, istenilen belgelerin de sisteme aktarılması suretiyle yapılacaktır. Kişiler teşkilata gelmeden de internet üzerinden ön başvuruda bulunabilecek ancak başvuru işlemini kesinleştirmek için (kesin başvuru) ilgili teşkilat birimine uğrayarak sistemden çıkarılan başvuru formunu bizzat imzalamaları gerekecektir.
– Başvuruya eklenecek olan; Sabıka Kaydı, Eğitim Durumunu Gösterir Belge ve Askerlik Durum Belgesini e-Devlet sisteminden temin edebilecekler. alabileceklerdir.
– Büyükşehir ve il belediye başkan adaylıkları için başvuru aidatı İl Başkanlığı hesabına; ilçe ve belde belediye başkan adaylıkları ve meclis üyelikleri için başvuru aidatı İlçe Başkanlıklarının hesabına yatırılacaktır.
– Kadın ve genç (18-25) adaylarımızdan , engelli adaylardan yüzde oranında başvuru aidatı alınacaktır.
Not: Mevcut belediye başkanlarımız başvuruda bulunmayacaktır.
Not 2: Aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri ve teşkilat mensupları için YSK’nın son tarihi Aralık 2018’dir. Ancak bize müracaat etmek isteyenler istifalarını vermek durumundadır.
TEŞKİLAT TEMAYÜL YOKLAMASI
– Kasım ayı içinde, müracaatların alınmasından sonraki bir tarihte yapılacaktır.
– Burada da e-temayül sistemi şeklinde yeni bir usul uygulanacaktır.
– Tüm Türkiye’de bir günde, 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.
– Saat 16:00’da temayül yoklaması sonlandırılır sonlandırılmaz sonuçlar Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne düşecektir.
– Kağıt ve malzeme israfı bitecektir. Mesela bir temayül için yaklaşık 3 ton kağıt (Yaklaşık 100 bin TL) tasarruf edilmiş olacak. Ayrıca torba, iplik, mum vs. gibi malzemelere de ihtiyaç kalmayacaktır.”
Bu arada Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlere iddialı hazırlandıklarını ve önümüzdeki günlerde mevcut Belediye başkanlarıyla ilgili bir değerlendirme yapacakları ve yeniden aday gösterileceklerini açıklayacağını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından gözler Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin de aday gösterilip gösterilmeyeceğine çevrildi. Başkan Bahçeci’nin yarım kalan projelerini tamamlamak için üçüncü kez aday gösterilmesinin beklendiği ifade ediliyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .