AK Parti’de adaylık başvuruları 15 Şubat’ta başlayacak

AK Parti’de adaylık başvuruları 15 Şubat’ta başlayacak

04.02.2015

  Genel seçimlere hummalı bir şekilde hazırlanan AK Parti’de, adaylık takvimi netleşti. Kongreler biter bitmez aday adaylığı başvuruları alınacak. İlk başvurular ise 15 Şubat’ta başlayacak. Kırşehir’de milletvekili aday adaylarının başvuruları 15 Şubat’tan sonra İl Başkanlığına yapılacak. Mevcut milletvekilleri Abdullah Çalışkan ile Muzaffer Aslan’ın ise başvurularını genel merkeze yapacakları öğrenildi. Kırşehir’de milletvekili aday adayı sayısının 20’yi […]

 

Genel seçimlere hummalı bir şekilde hazırlanan AK Parti’de, adaylık takvimi netleşti.
Kongreler biter bitmez aday adaylığı başvuruları alınacak. İlk başvurular ise 15 Şubat’ta başlayacak.
Kırşehir’de milletvekili aday adaylarının başvuruları 15 Şubat’tan sonra İl Başkanlığına yapılacak. Mevcut milletvekilleri Abdullah Çalışkan ile Muzaffer Aslan’ın ise başvurularını genel merkeze yapacakları öğrenildi. Kırşehir’de milletvekili aday adayı sayısının 20’yi geçmesi beklenirken, aday belirlemede temayül yoklamaları dışında sadakat ön planda olacak. Kadın ve gençlere ise özel kriterler uygulanacak.
AK Parti’de, adaylık takvimi netleşti. Kongreler biter bitmez aday adaylığı başvuruları almaya başlayacak olan parti yönetimi, temayül yoklamasının yanı sıra, aday adaylarıyla mülakatlar gerçekleştirecek. Kamuoyu araştırmaları, milletvekillerinin karnelerinin de yer alacağı raporlarla listeler belirlenecek.
Büyük kongre dışında tüm kongreler 15 Şubat itibariyle tamamlayacak olan partide şubat hareketliliği yaşanacak. Kongrelerin bitmesinin ardından aday adaylığı için müracaat başvuruları başlayacak. Parti yönetimi tarafından hazırlanan taslağa göre, 10 günde aday adaylarından partiye müracaat etmeleri istenecek.
İLK TEMAYÜL YAPILACAK
Taslağa göre parti yönetimi, aday adaylığı başvurularını aldıktan sonra 28 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında temayül yoklaması yapmayı planlıyor. Temayül yoklamaları, tek başına adaylık için kriter olmayacak. Yapılan kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlar, milletvekilleri hakkında hazırlanan karneler ve raporlar, adayların belirlenmesinde etkili olacak. 6-13 Mart tarihleri arasında il il mülakat yapılması planlanıyor.
Vekil adayları için her yıl olduğu gibi bu yılda heyetler oluşturulacak. Mülakatlarda 12 genel başkan yardımcısı başkanlığındaki heyetler rol üstlenecek. 4’er kişilik heyette, 2 MKYK üyesi ile 2 milletvekili olacak. Hazırlanacak raporların da 16-22 Mart tarihleri arasında birleştirilmesi ve analiz edilmesi öngörülüyor. 23 Mart’tan itibaren de Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki “Üst Komisyon”un tüm verileri mercek altına alacağı kaydediliyor. 7 Nisan’a kadar bütün sonuçların değerlendirilerek, milletvekili adaylarının netleştirilmesi öngörülüyor.
Parti yönetimi vekil adayını belirlerken şu konulara dikkat çekecek, “‘Paralel Yapı’yla bağlantısı olmayan, teşkilatlarda iyi çalışan, geçen seçimde aday adayı olup da aday gösterilmemesine rağmen küsmeyerek partiye desteğini sürdürenlere öncelik verilecek. Yine, vekilliğe ara vermesine rağmen parti çalışmalarını gönülden destekleyen ve bölgesinde en çok çalışanlar da şanslı olacak.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .