AK Parti ve MHP’de heyecan dorukta…

AK Parti ve MHP’de heyecan dorukta…

06.04.2015

7 Haziran seçimleri için milletvekili aday adayı olanların heyecanlı bekleyişi bugün sona eriyor…

7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem milletvekili genel seçimlerine Kırşehir’de iddialı hazırlanan AK Parti ile MHP’de milletvekili aday adaylarının heyecanlı bekleyişi bugün sona erecek. Her iki partinin adaylarının bugün açıklanması bekleniyor.

CHP’de milletvekili aday sıralaması yapılan ön seçimle belirlenmiş ve birinci sırada Yılmaz Zengin, ikinci sırada da Rifat Ertem olmuştu. Şimdi gözler Kırşehir’di milletvekili çıkarmada iddialı olan Ak Parti ile MHP’ye çevrildi. Aday adaylarının belirlenmesi için temayül yoklamaları, anketler yapan AK Parti ile MHP’de ilk iki sırayı alacak milletvekili adaylarının listeleri bugün parti genel merkezlerince Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesi bekleniyor.
Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimine göre, siyasi partiler aday listelerini 7 Nisan tarihine kadar YSK’ya teslim edecekler. YSK da 14 Nisan’da geçici listeleri – Resmi Gazete’de ilan edecek. 24 Nisan’da da genel seçimler milletvekili adayları kesin listeler yayınlanacak.
Kırşehir’de AK Parti’nin milletvekili aday adayı sayısının 17, MHP’de milletvekili aday adayı sayısının 22 olduğu öğrenilirken, her iki partide aday adayı sayısının fazlalığı genel merkezlerde aday tercihinde zorlanıldığı bildiriliyor.
Kırşehir’de bazı milletvekili aday adayları ve yandaşlarının listeler netleşip açıklanmamasına rağmen kendi isimlerini öne çıkartmak için çeşitli ayak oyunlarına girmeleri ve kendilerinin liste başında oldukları söylentileri yaymaları da tepkilere neden oluyor.
Bütün bu dedikodu ve söylentilere AK Parti ve MHP Genel Merkezleri son noktayı bugün koyarak Kırşehir’deki milletvekili adaylarının isimlerini ve sıralamadaki yerlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek.
Her iki partide de milletvekili adaylarının açıklanmasının ardından Kırşehir’de seçim çalışmalarına resmen start verilmiş olacak.
Partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu
7 Haziran seçimlerine Kırşehir’de iddialı hazırlanan partilerin adaylarını belirlemede son viraja girerken, partilerin oy pusulasındaki yerleri de belli oldu.
Milletvekili genel seçimine katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerini belirlemek üzere Yüksek Seçim Kurulu’nda kura çekildi.
Pusulada, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin yerlerinde de ilginç tesadüfler yaşandı. Buna göre, AK Parti 23, CHP 22, MHP 18, HDP 19. sırada yer aldı. AK Parti ile CHP, MHP ile de HDP pusulada yan yana bulunacak.
Kura sonuçlarına göre siyasi partilerin 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri şöyle:
“Hür Dava Partisi 1, DYP 2, Millet ve Adalet Partisi 3, Anadolu Partisi 4, Halkın Yükselişi Partisi 5, Hak ve Özgürlükler Partisi 6, BBP 7, Komünist Parti 8, Demokratik Gelişim Partisi 9, Muhafazakar Yükseliş Partisi 10, Millet Partisi 11, Hak ve Adalet Partisi 12, ÖDP 13, Merkez Parti 14, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi 15, Halkın Kurtuluşu Partisi 16, Liberal Demokrat Parti 17, MHP 18, HDP 19, Saadet Partisi 20, Genç Parti 21, CHP 22, AK Parti 23, DSP 24, Yurt Partisi 25, Demokrat Parti 26, İlk Parti 27, Hak ve Eşitlik Partisi 28, Türkiye Komünist Partisi 29, Vatan Partisi 30, Bağımsız Türkiye Partisi 31”
GENEL SEÇİMLER OY VERME İŞLEMİ
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri için oy verme işlemi 8 Mayıs’ta gümrüklerde ve yurt dışında başlamış olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki randevu sistemi yurt dışında kaldırıldı. 8 Mayıs’tan itibaren yurt dışındaki Türk vatandaşları 1 ay boyunca oy kullanabilecekler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .