Ak Parti neden kaybetti?

Ak Parti neden kaybetti?

30.05.2019

  Ak Parti neden kaybetti? AK Parti sadece Kırşehir’de seçimi kaybetti. Seçim kaybedince suçlu aranır ya ben aramıyorum sadece neden kaybedildi onun yorumunu yapmaya çalışıyorum… Kimse kusura bakmasın belki bu yazı bazılarını mutsuz edecektir ama biz yazarlara düşen doğru bildiklerini yazmaktır. Yerel seçimleri geride bıraktık… Kırşehir tercihini CHP ve İyi Parti’nin ortak adayı Sayın Ekicioğlu’dan […]

 

Ak Parti neden kaybetti?

AK Parti sadece Kırşehir’de seçimi kaybetti. Seçim kaybedince suçlu aranır ya ben aramıyorum sadece neden kaybedildi onun yorumunu yapmaya çalışıyorum…

Kimse kusura bakmasın belki bu yazı bazılarını mutsuz edecektir ama biz yazarlara düşen doğru bildiklerini yazmaktır.

Yerel seçimleri geride bıraktık… Kırşehir tercihini CHP ve İyi Parti’nin ortak adayı Sayın Ekicioğlu’dan tarafı yaptı.

Şimdi yeni dönem başladı, Kırşehir için inşallah hayırlı olur.

Sayın Ekicioğlu ilk icraatına belediyenin borç listesini belediye binasına asmakla başladı.

Daha sonra başkan yardımcılarını atamakla devam etti.

Geçtiğimiz günlerde ise belediyeye ait sosyal tesislerde yapılan harcamalar sosyal medyadan halkımıza duyuruldu. Doğrusu bunu etik bulmadığımı söylemek isterim.

Listeye bende baktım orada. Şehit ailelerine, öğrenci gruplarına ve birçok toplum yararına iş yapan vakıf ve derneklere verilen yemeklerinde olduğunu fark ettik.

Elbette ki kişiler kendi şahıslarına yaptığı harcamaları kendi ceplerinden ödemeliler. Ama bu listede birçok verilen yemeklerin orada ifşa edilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

İlla ki verilmesi gerekiyorsa en azında yukarıda yazdığımız hassasiyetli çevreler gizlenebilirdi.

Her neyse bu yorumları halkımızın takdirine bırakıyorum…

Kırşehir halkı seçilmiş olandan artık seçim meydanlarındaki verilmiş olan vaatlerin yapılmasını bekliyor.

Bu Sayın Ekicioğlu için kolay olacak mı?

Asla kolay olmayacak belki birçok engel ile karşı karşıya gelecek iş yaparken proje üretirken önüne engeller çıkacak bütün bunlar Kırşehir’e hizmet etme aşkını asla olumsuz etkilememeli.

Öte yandan Belediye başkan yardımcıları da şekillenmiş gibi gözüküyor. Asaf Kayaoğlu, Nuri Araz İyi Parti kontenjanından Başkan Yardımcıları olurken diğer taraftan Başar Altuntaş ve Osman Uçar Başkan Yardımcıları oldu. Başar Altuntaş ayrıca Kırşehir Belediyespor’un da başına geçti.

Umuyor ve diliyorum ki uyum içerisinde çalışırlar. Benim merak ettiklerimi elbette ki halkta merak ediyor.

Seçimi Selahattin Ekicioğlu tek başına kazanmadı bunda büyük bir etki de İyi partinin vermiş olduğu destek sayesinde oldu.

Çünkü CHP’nin Kırşehir’deki oyu belli ve bu seçimlerde bu oran neredeyse 2 ye katlandı. Dolayısı ile bu artışın bir kısmını Sayın Ekicioğlu kendi kişilik ve duruşu sayesinde yaparken bir büyük kısmını da İyi partiden gelen Asaf Kayaoğlu ve Nuri Araz sayesinde yapmış oldu. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; ittifak olmasa CHP’nin belediyeyi kazanması hayaldi.

Peki, Ak Parti Kırşehir de neden kaybetti?

Birincisi ve en önemlisi MHP ile ittifak yapmamış olması ve 2 adayın çıkmış olması idi.

Diğer yandan yapılan hizmete bakarsan Sayın Bahçeci 10 bin oy fark atması gerekirdi…!

Gerek teşkilatın yeteri kadar çalışmamış olması, gerek aday adaylarının partinin aleyhinde çalışmış olması, gerek kızgın ve kırgınların tepki olarak hatta haddini bildirip hesaplaşma olarak gidip Ekicioğlu’na oy vermesi, gerek kendi partisinin atamış olduğu kurum müdürlerinin (istisnalar hariç) gerektiğince işlerini iyi yapmadıkları için halkta bir tepki oluştu ve tercihini kazanan parti adayından yana yapmış olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette ki bu yazdıklarımıza ilaveler yapılabilir.

Şimdi Sayın Ekicioğlu seçim meydanlarında söylediği “bu şehri birlikte yöneteceğiz” sözünün ardında durmalı ve doğru ve güzel olan iş ve teklifler kimden ve nereden gelirse dikkate alıp gerekeni yapmalıdır. Yoksa birilerinin kin nefret ve intikam hırsına belediyeyi sokturtmamalıdır.

Yoksa gerçekliğiniz, dürüstlüğünüz ve duruşunuz kalmaz. 

Beş yıl çok çabuk geçer ve seçim geldiğinde sizi oraya çıkaran halk sizden hesap sorar. Ben yıllardır Ekicioğlu’nu tanıyan bilen biri olarak yukarıda yazdığımız şeylere kesinlikle buna dikkat edeceğini düşünüyorum.

Mesela Yaşar Bahçeliden belediye ile ilgili fikir alışverişinde bulunup tecrübelerinden istifade edebilir bunda hiçbir sakınca yok olmamalı da. Milletvekilleri, Valiliğimiz, Özel İdaremiz ve STK’lar ile birlikte hareket etmeli ki başarı elde edilebilsin. Böyle yapıp sen de Sayın Yaşar Bahçeci gibi bu şehre güzel projeler yapabilirsin.

Partizanca yaklaşım kazandırmak yerine kesinlikle bu şehre kaybettirir.

Unutulmamalı ki Sayın Ekicioğlu’nun da dediği gibi “seçim süreci bizim için 4 aydı ve bitti şimdi her kesimi kucaklayan ve bu şehirde yaşayan tüm kesimlerin partililerin belediye başkanı olacağım” sözünün ardında mutlaka duracaktır.

Bu bir bayrak yarışıdır ve bu bayrağı en yükseğe taşımakta siz seçilmişlerin işi olmalıdır.

İyi hizmetler yapacağınızı umuyor ve bu güzel şehre yapılacak her güzel hizmetin yanında destekçiniz olacağımızı belirtmek isterim…

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .