AK Parti Kadın Kolları’ndan Dünya Diyabet Günü etkinliği

AK Parti Kadın Kolları’ndan Dünya Diyabet Günü etkinliği

14.11.2018

Kırşehir AK Parti Kadın Kolları tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Yaşam aracında beden kitle ölçümü ve şeker ölçümü yapıldı. 14 Mart Dünya Diyabet Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Ak Parti Kırşehir Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer şunları söyledi: “Diyabet zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa […]

Kırşehir AK Parti Kadın Kolları tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Yaşam aracında beden kitle ölçümü ve şeker ölçümü yapıldı.
14 Mart Dünya Diyabet Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Ak Parti Kırşehir Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer şunları söyledi:
“Diyabet zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite aile öyküsün uygarlığı tip2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenliği oluşturmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre dünyada 475 bin diyabetli yetişkin vardır. Bu demektir ki her 11 kişiden biri diyabet hastasıdır. 2 diyabetli hastanın birine ise teşhis konulamamıştır yani kişi diyabetli olduğunu bilememektedir. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın önlenmesi engellenmediğinde hasta sayısı artmakta başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları gibi ciddi komplikasyonları görülmektedir. Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını arttırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de bu vesileyle diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık arttırmak için Ak Parti Kırşehir İl Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyor hepinize çok teşekkür ediyoruz.”
Ardından Sağlık Bakanlığı’ndan gönderilen doğru egzersiz ve sağlıklı yaşam kitapçığı ile afiş ve broşürler dağıtıldı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .