Aile İçi İletişim

Aile İçi İletişim

01.10.2019

Aile toplumun bütünlüğünü, sürekliliğini sağlayan uyum ve gelişme düzeyini belirleyen en önemli ve en küçük toplumsal kurumdur. Ailedeki iletişim çocuğun tüm yaşamını yönlendirmesi bakımından oldukça önemlidir. Çocuk toplumla ilişkisinde aile içindeki iletişiminin devamını sağlayacaktır. Sağlıklı aile düzeni, ailenin gereksinimlerini karşılar ve her aile üyesi, o aileye ait olmaktan mutludur. Sağlıklı aile düzeni içinde büyüyen çocukların […]


Aile toplumun bütünlüğünü, sürekliliğini sağlayan uyum ve gelişme düzeyini belirleyen en önemli ve en küçük toplumsal kurumdur. Ailedeki iletişim çocuğun tüm yaşamını yönlendirmesi bakımından oldukça önemlidir.
Çocuk toplumla ilişkisinde aile içindeki iletişiminin devamını sağlayacaktır. Sağlıklı aile düzeni, ailenin gereksinimlerini karşılar ve her aile üyesi, o aileye ait olmaktan mutludur. Sağlıklı aile düzeni içinde büyüyen çocukların iletişim becerileri ve insan ilişkileri her zaman daha başarılıdır.
Sağlıksız ailede ise gereksinimler karşılanmaz ve aile bireyleri mutsuzdur. Sağlıklı aile yapısında bireyler kendilerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirirler, aralarında olumlu duygusal bir bağ vardır ve sürekli gelişim gösterirler. Ailede iletişimin sağlıklı olması için bireylerin kendilerini iyi tanımaları gerekir. Karşısındaki insandan ne beklediğini iyi bilmeli ve bunu açıkça ifade edebilmelidir. Kendini tanıyan bir insan karşısındaki insanları da tanıyabilir, sadece konuşmaların değil, davranışların da ne anlama geldiğini yorumlayabilir.
Ailedeki ilişkiler arasında en önemlisi, ailenin temelini oluşturan karı-koca arasındaki ilişkilerdir. Bu ilişki ne kadar sağlıklı ise ailenin temeli o kadar sağlamdır. Sağlam temeller üzerine kurulan ailede algılama, düşüncelerini ve duygularını ifade edebilme, neyi istediğini ya da istemediğini belirtme ve kendi istediği yönde geliştirme özgürlüğü vardır.
Aile içindeki iletişim bu özgürlükleri ya canlı tutar ya da sürekli baltalar. Ailede bulunan iletişimin niteliği evdeki herkesin ruh sağlığını ve kişilik yapısını etkiler. Anne-baba-çocuk iletişimi çocuğun gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aile içinde bireyler arasında kurulan iletişim diğer bireyleri de etkilemektedir. Bu ilişki şu şekilde ifade edilebilir; anne-baba arasındaki iletişim çocuğu, çocuğun annesi ile olan iletişimi babayı, çocuğun babası ile ilişkisi anneyi etkiler. Çünkü kişiler arası iletişimde kişiler hem alıcı hem de verici roldedir. Anne baba çocuk arasındaki iletişim üçgeninde iletişim biçiminin bireyler üzerinde kısa veya uzun süreli etkileri olabilir.
Aile içindeki üyelerin birbiriyle iletişimleri çocuğun dünyasını etkiler. İletişim evdeki ilişkiyi ve buna bağlı olarak dünyadaki olayları belirleyen en önemli faktördür. İletişimin olumsuz olduğu durumlar özellikle çocuğun gelişmekte olan benlik kavramı üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Aile içindeki başarılı ilişkiler mutlu, kaygısız, güvenli bireylerin oluşumunu sağlar.
Anne-babanın ebeveynlik görev ve sorumluluğu;
– Doğru örnek olmak
– Korumak ve desteklemek
– Kuralları ve sınırları öğretmek
– Kuralları çocuklarla birlikte oluşturmak
– Kuralların az, öz ve uygulanabilir olmasına özen göstermek
– Sınırlar konusunda kararlı ve tutarlı olmak
– İlişki kurarken hem kendi isteklerini hem de çocuğun isteklerini dikkate alarak ilişki kurmak
– Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine çocuğu dinlemek, iyi bir dinleyici olmak. Dinlendiğini gören çocuk kabul edildiğini ve dolayısıyla sevildiğini düşünen çocuktur.
– Karşılıklı olarak uygun bulacağınız çözüm yolları arayın. Çocuğun da bir bireyselliği olduğunun farkına varın, kendi fikirlerinizi kabul ettirmeye zorlamayın. Sorularınız için; psktugcecetin@gmail.com .

Psikolog Tuğçe ÇetinYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .