Ahilik kutlamaları “Şed Kuşatma” ile renklenecek

Ahilik kutlamaları “Şed Kuşatma” ile renklenecek

15.05.2015

Ahilik geleneğinde kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği ‘Şed Kuşatma’ gösterilerinin düzenleneceği 28. Ahilik Haftası kutlamaları bir haftalık dolu dolu geçen etkinliklerle bugün tamamlanacak…

Ahiik şed copy

AHİLİĞİN Başkenti Kırşehir’de 28. Ahilik Haftası kutlamaları her gün dolu dolu etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Pazartesi günü başlayan 28. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi töreni bugün gerçekleştirilecek.

Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” gösterilerinin gerçekleşeceği törenlere, çok sayıda davetli ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilin Esnaf Oda Başkanları katılacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 51 yıldır bayram olarak, 28 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin resmi kutlama programı, saat 10.00’da Ahi Evran-ı Veli Külliyesi7ne yapılacak kortej yürüyüşü ile başlayacak.
Türk Cumhuriyetleri’nden gelen misafirlerin yanı sıra yurdun dört bir yanından gelen çocukların da illerini temsil edeceği kortej yürüyüşü, Mehter Takımı eşliğinde gerçekleştirilecek.
Askerlik Şubesi önünden Ahi Meydanı’na kadar kortej yürüyüşünün düzenleneceği 28. Ahilik Haftası kutlamaları saat 10.45’te Ahi Evran Külliyesi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mehteran Bölüğü konseri ile devam edecek.
Resmi kutlamalarda protokol konuşmalarını Ahilik geleneğinde kalfalıktan ustalığa geçişi sembolize eden Şed Kuşatma töreninin izleyeceği etkinliklerde Ahi esnaf belge töreni ve ödül töreninin ardından tüm konuklara Ahi pilavı ve Ahi helvası ikramı yapılacak.
11-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de kutlanan 28. Ahilik Haftası kutlamalarında sat 16.00’da Eski Terminal Alanı’nda cirit gösterisi yapılacak.
Kutlamalar, saat 20.00’de Cacabey Meydanı’nda Diyanet işleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Korosu’nun konseri ile tamamlanacak.

Bu yıl “Kardeşliğin Adıdır Ahilik” teması kapsamında gerçekleştirilen 28. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi töreni bugün gerçekleştirilecek.
Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun felsefesini yaşatmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin dünkü programı da dolu dolu geçti.
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde “Ata Sporu Okçuluk” konferansı düzenlenerek, Ahi Stadyumu’nda okçuluk gösterisi yapılacak.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, TOBB, TESK ve TESKOMB tarafından organize edilen 28. Ahilik Haftası kutlamalarında, Satranç Turnuvası ve bisiklet gösterisi yer aldı.
Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde saat 12.00’de Ahilik konulu vaaz verilirken, 28. Ahilik Haftası kutlamalarında, her gün farklı yer ve saatte Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı da yapıldı.
Bu sene ki kutlamalarda ayrıca, saat 14.00’te atlı spor kulüpleri atlarla şehir turu yaptı. Mesleki Eğitim Merkezi’nde saat 15.00’te çıraklara yönelik sertifika töreninin ardından saat 20.00’de Cacabey Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Tasavvuf Musikisi Konseri ile Ahmet Özhan konser verdi.
AŞIKLAR ATIŞMALARIYLA COŞTURDU
28. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Kırşehir’e gelen Aşıklar, Eski Vali Konağı Neşet Ertaş ve Anadolu Ozanlar Kültür Evi’nde düzenlenen Aşıklar Atışması’nda canlı performanslarıyla coşturdu.
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 17.00’de Prof. Dr. İlhan Şahin tarafından “Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Ahilik” konulu konferans verildi.
28. Ahilik Haftası kutlamaları, bugün yapılacak resmi törenin ardından yarın da konuklara şehrin gezdirilmesi ve uğurlanmasıyla sona erecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .