Ahilik kutlamaları coşkuyla sürüyor

Ahilik kutlamaları coşkuyla sürüyor

14.05.2015

Ata sporu okçuluk, dolu dolu etkinliklerle devam eden Ahilik Haftası kutlamalarını renklendirecek…

3607-ahilik-flash copy copy

AHİLİĞİN Başkenti Kırşehir’de 28. Ahilik Haftası kutlamaları her gün dolu dolu etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Yarın ki kutlamalara Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilden esnaf temsilcileri de katılacak.
Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla 17 Mayıs Pazar gününe kadar değişik etkinliklerin düzenleneceği 28. Ahilik Haftası kutlamaları, ata sporu okçuluk gösterisi ile renklenecek.
Bu yıl “Kardeşliğin Adıdır Ahilik” teması kapsamında gerçekleştirilen 28. Ahilik Haftası kutlamalarının bugünkü programında da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun felsefesini yaşatmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin bugünkü programı, Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde saat 10.00’da düzenlenecek “Ata Sporu Okçuluk” konferansı ile başlayacak. Ardından saat 11.00’de Ahi Stadyumu’nda okçuluk gösterisi yapılacak.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, TOBB, TESK ve TESKOMB tarafından organize edilen 28. Ahilik Haftası kutlamalarında, saat 11.00’de Kültür Sokağı Anıt Meydanı’nda Satranç Turnuvası düzenlenecek ve bisiklet gösterisi yapılarak, şehir turu gerçekleştirilecek.
Ahi Evran Camii’nde saat 11.30’da Ahi Evran-ı Veli ve ebediyete intikal eden esnafların ruhuna mevlid-i şerif okutulacak.
Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde saat 12.00’de Ahilik konulu vaazın verileceği 28. Ahilik Haftası kutlamalarında, Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı da saat 13.30’da yapılacak.
Bu sene ki kutlamalarda ayrıca, saat 14.00’te atlı spor kulüplerinin atlarla şehir turu yapacak. Mesleki Eğitim Merkezi’nde saat 15.00’te çıraklara yönelik sertifika töreninin ardından bugünkü kutlama programı, saat 20.00’de Cacabey Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Tasavvuf Musikisi Konseri ile Ahmet Özhan’ın konseri ile tamamlanacak.
AŞIKLAR ATIŞMASI CANLI PERFORMANSLARI İLE COŞTURDU
28. Ahilik Haftası kutlamalarında dün Eski Vali Konağı Neşet Ertaş ve Anadolu Ozanlar Kültür Evi’nde saat 14.00’te Aşıklar Atışması canlı performansı sunuldu.
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 17.00’de Prof. Dr. İlhan Şahin tarafından “Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Ahilik” konulu konferans verildi.
28. Ahilik Haftası kutlamalarının dünkü programında Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz, saat 20.00’de Kent Park’ta konser verdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .