Ahilik kültürü anlatılıyor

Ahilik kültürü anlatılıyor

23.09.2017

KIRŞEHİR’DE 30. Ahilik Haftası kapsamında düzenlenen “ahilik” konulu konferans Ahi Evran Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Başbakan Başdanışmanı ve Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Genel Başkanı Mustafa Şen konuşmacı olarak katıldı. Konferans Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, akademik ve idari […]

KIRŞEHİR’DE 30. Ahilik Haftası kapsamında düzenlenen “ahilik” konulu konferans Ahi Evran Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Başbakan Başdanışmanı ve Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Genel Başkanı Mustafa Şen konuşmacı olarak katıldı.
Konferans Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, akademik ve idari personel ile öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahilik kültürünün önemine değindi.
Ahiliğin medeniyet olarak yaşandığını belirten Rektör Karakaya, Ahilik kültürünün kaynağının ortaya çıkartılması gerektiğini ifade etti.
Ahi Evran Üniversitesi’nin Ekim ayında Ahilik Sempozyumu gerçekleştireceğini hatırlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “İstiyoruz ki Ahi Evran Üniversitesi Ahilik anlayışının kaynağı olsun” dedi.
5-7 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek Ahilik Sempozyumuna titizlikle hazırlandıklarını belirten Rektör Karakaya, ilk mahsulleri bu sempozyum ile alacaklarını ifade etti.
Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti:
“Ahilik Türkiye’ye değil büyük bir coğrafyaya aittir. Ahilik, sınırlarla ayrılmış olsa da gönül coğrafyası çok geniş alanın ortak değeridir. Ortaklaşa kullanabileceğimiz değerlere ihtiyacımız olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bizler istiyoruz ki bu değerleri ortaya çıkaralım, kullanıma sunalım. İnşallah biz bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”
Ahiliğin bir hayat anlayışı olduğunu ve kaynağının insan olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, insan yetiştirmede etkili olan bir anlayış olduğunu söyleyerek Ahilik Kültürünü anlamaya ve anlatmaya çalışacaklarını belirtti.
“Günümüzde Ahilik yapısı çok gerekli”
Rektör Karakaya’nın konuşmasının ardından Başbakan Başdanışmanı ve Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Genel Başkanı Mustafa Şen, Ahilik Kültürü üzerine bir konuşma yaptı.
Şen, konuşmasında Ahiliğin birçok yönü olduğunu belirterek özellikle askeri ve stratejik yönü üzerinde durdu.
Ahilerin esnaflık mesleklerinin yanı sıra yeri geldiğinde askerlik ve polislik yaptıklarını dile getiren Mustafa Şen, “Ahiliğin yaşandığı dönemlerde bölgenin neye ihtiyacı varsa Ahiler o görevde oldular, valiye ihtiyaç varsa vali, askere ihtiyaç varsa asker oldular” dedi.
Günümüzde Ahilik yapısının gerekliliğine vurgu yapan Şen, Ahiliğin dirlik ve düzenin sağlanmasında önemli etkileri olduğunu söyledi.
Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından Başbakan Başdanışmanı ve Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Genel Başkanı Mustafa Şen’e günün anısına armağan verildi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .