Ahilik Kültür Haftası

Ahilik Kültür Haftası

19.09.2017

Burhan Güngör İlk defa 1965 yılında kutlanmaya başlayan “Ahilik Haftası” 30. Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Ahilik Etkinlikleri 18.09.2017-24.09.2017 Tarihleri arasında Ahiliğin baş kenti ilimizde başlayacak. Türkiye çapında Ahiliğin anlam ve önemini başlatan önce ilimizde olmak üzere tüm yurt çapında kutlanmasına öncülük eden Ahi Babamız Mustafa Karagüllü, Refik Soykut, Galip Arısan ve diğer hemşerilerimize Kırşehirliler […]

Burhan Güngör

İlk defa 1965 yılında kutlanmaya başlayan “Ahilik Haftası” 30. Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Ahilik Etkinlikleri 18.09.2017-24.09.2017 Tarihleri arasında Ahiliğin baş kenti ilimizde başlayacak. Türkiye çapında Ahiliğin anlam ve önemini başlatan önce ilimizde olmak üzere tüm yurt çapında kutlanmasına öncülük eden Ahi Babamız Mustafa Karagüllü, Refik Soykut, Galip Arısan ve diğer hemşerilerimize Kırşehirliler olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü, bu ahilik kutlamaları sayesinde ilimizin tanıtımını yapıyor ve en önemlisi de unutulmaya yüz tutmuş Ahilik geleneğini 80 milyona hatırlatıyoruz. Ahilik kutlamaların bir devlet geleneği haline getirilmesi ve bunla ilgili Kültür Bakanlığı tarafından yönetmelik çıkartılmasıyla Ahilik, Kırşehir ile tescillenmiş oldu. Böylece Yunus Emre gibi ilimize has kültür değerlerimizin başka iller tarafından sahip çıkılması da böylece önlenmiş oldu.
AHİ EVRAN VELİ KİMDİR?
Ahi Evran Veli’yi Enver Behnan Şapolyo, Kırşehir Büyükleri kitabında şöyle anlatır. “Ahi Evran Veli ( esas adı Şeyh Mahmut Nasuriddin’dir) Türk işçi ve esnafın piridir. Kendisi Horasanlı bir Türk’tür. Babası Anadolu ‘ya gelerek, ilk önce Konya, Denizli ve Kayseri de ikamet etti daha sonra Kırşehir’e geldi. İlk önce demirci yanında çalıştıktan sonra bu mesleği ustasının kendisine iyi davranmaması nedeniyle bıraktı. Debbağlığa (dericiliğe) girdi. Ustası iyi kalpli bir insandı. Çalışkanlığını görünce onu ili yılda kalfalığa yükseltti. Halbuki bu iş hem zor hem de pis işti. Deri kokularına yılmadan tahammül etti. Kendine sorulduğu zaman “ Debbağlık sanatların en kutlusudur. Çünkü sabır ve tahammül gerekir” demişti. Pis kokular arasında bir ömür geçirmek kolay iş değildi. Zamanla Ahi Evran usta oldu. Debbağlık ederken Ahiliğe girdi. Demirciler ona hor baktığı halde dericiler onu bağırlarına basmıştır. Bu yüksek ahlakın Ahilikten geldiğini anladı. Ahi olunca onun eğitimine önem verdiler. Her işi idrak edecek yaşa gelmişti. Bir yandan da büyük pirler bu zeki delikanlıyı Ahilik terbiyesi ile yetiştiriyorlardı. O tasavvufu da merak etti ilahi aşka vasıl olma nuruna sahip oldu.”
AHİLİKTE MESLEK HİYERARŞİSİ
Ahilik teşkilatının nüvesi olan Loncalar yak, çırak, kalfa, usta, üstat gibi hiyerarşik bir yapıya sahipti. Ahilik zamanında bütün sanatkârların kendine özgü bir teşkilatı vardı, bunun adı Lonca idi. Bir mesleğe ancak yamak olarak girilebilirdi. Yamak olabilmek için 10 yaşından küçük olmamamsı ve sanata girme konusunda veli yada vasisinin onayının bulunması gerekirdi. İki yıl süreyle ücretsiz çalışan yamak daha sonra Lonca başkanının dükkanında küçük bir tören yapılarak yanında çalıştığı ustanın onayı ile çıraklığa yükseltilirdi. Bu törende Lonca başkanı çıraklığa yükseltilen kişiye ustası tarafından verilecek belirli bir haftalık ücreti tespit eder ve bu ücretin iki haftalık tutarı çırağın ustası tarafından” Orta Sandığı” yada “Teavün Sandığı” olarak adlandırılan bir yardım sandığına bağışlanırdı. Çıraklık süresi çırağın yeteneklerine bağlı olmakla beraber üç yıl sürerdi. Çırağın, kalfalığa yükseltilmesi daha büyük bir törenle Lonca odasında ve Lonca kurulu huzurunda geleneklere uygun bir biçimde yapılırdı. Kalfalıktan ustalığa yükselebilmek için ise kalfalıkta üç yıl çalışmak gerekiyordu. Bu süre sonunda her yönü ile ustalığa yaraşır bulunan kimseler çok büyük bir törenle ustalığa yükseltilir. Ve o sanatkarlığın simgesi olan kuşak Ahi Baba tarafından beline bağlanırdı ( Set Kuşatma) Ahilik teşkilatında dikkate değer bir müessese var “Teavün Sandığı” bugünkü soysal güvenlik teşkilatı Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığının ( kısaca Sosyal Güvenlik Kurumu) ilk nüvesi olan bir kuruluştur. Bu sandıkta biriken paralar ilk dükkan açana, evlenen esnafa maddi yardım veya ihtiyacı olan esnafa kredi olarak verilirdi.
18 Eylül’de başlayan 30. Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın ilimize bol kazançlar getirmesi dileğiyle başta ilimiz Valisi ve Belediye Başkanı olmak üzere Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’e de kolaylıklar dilerim.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .