“Ahilik kimsenin oyuncağı değildir”

“Ahilik kimsenin oyuncağı değildir”

28.02.2015

Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Mehmet Altıparmak’tan tepki: “Ahilik kimsenin oyuncağı değildir”
Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Mehmet Altıparmak, 2015 yılı Ahilik Haftası kutlamalarının siyasete alet edilme girişimlerine sert tepki gösterdi.

 

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Mehmet Altıparmak, 2015 yılı Ahilik Haftası kutlamalarının siyasete alet edilme girişimlerine sert tepki gösterdi.
Ahilik kutlamalarının 7 Haziran genel seçimleri öncesine çekilmesinin yanlış olacağını ifade eden Mehmet Altıparmak “Ahiliğin geleneğinde keyfilik yoktur. Kutlamaların Mayıs ayına çekilerek geleneksel kutlamaların iktidar çevrelerinin şovuna dönüştürülmesi amaçlanıyor. AKP iktidarı ve onlara şirin görünme gayretinde olan yerel yöneticiler dürüstlüğün, doğruluğun timsali bir geleneği kendi oyuncağı haline getirmesinler” dedi.
YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
MHP Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Mehmet Altıparmak, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
“Ahilik Haftası kutlamalarının Kırşehir merkezli olarak tüm yurtta kutlanması olayı daha önceden belirlenmiş bir yönetmeliğin gereğidir. Kutlamaların amacı, Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların örgütlerinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesiyle ilgilidir.
Ahilik Haftası kutlamaları söz konusu yönetmelik gereği Kırşehir’de okulların açıldığı, hasat mevsiminin sonunda her Ekim ayının ikinci pazartesi günü başlamakta ve 7 gün sürmektedir.
Usul ve esasları yönetmelik gereği olduğu gibi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, festivaller, şenlikler ve benzeri etkinlikler söz konusu tarihe rastlasa da, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, kutlama faaliyetlerinin zaman zaman birlikte gerçekleştirildiği herkesin malumudur.
YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ
“Kırşehir’de Sayın Vali Necati Şentürk’ün başkanlığında yapılan komite toplantısında kutlamaların Mayıs ayına çekilmesinin tek sebebi AKP iktidarına seçimler öncesi şov yaptırmaktan başka bir şey değildir.
“Ahiliğin siyaset üstü bir anlayış, evrensel bir kavram ve ahlaki bir düşünce sistemi olduğunu söyleyen sayın yetkililerin bu ilkeleri göz ardı etmemeleri gerekiyor.
Kırşehir merkezli Ahilik Haftası kutlamalarının en iyi şekilde yapılması hususunda projeler ortaya koyması gerekenler kutlamaları öne alarak siyasete alet etmek istiyorlar. Bu öne çekiş başka bir anlam ifade etmemektedir.
“Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Araştırmalara göre Kırşehir’de ortaya çıkan Ahiliğin Piri de elbetteki Ahi Evran’dır. Halktan yana, Hak’tan yana bir anlayış olan Ahiliğin kurallarını, kutlamaları siyasi arenaya dönüştürmek isteyenlere hatırlatmak istiyorum.
“Ahilik; cimrilik kapısını bağlamak, lütuf kapısını açmaktır.
“Ahilik; kahır ve zulüm kapısını bağlamak, hilim ve mülâyemet kapısını açmaktır.
“Ahilik; hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmaktır.
“Ahilik; halktan yana kapısını bağlamak, Hak’tan yana kapısını açmaktır.
“Ahilik; yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmaktır.
“Kırşehir kamuoyuna duyurulur.”YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

MUSTAFA CAVDAR

ISTE MILLET DEN GIZLENEN GERCEK AKP – PKK ANLASMASI:
1-Anayasa’nın ilk üç maddesinin değiştirilmesi ve Türklüğün çıkarılması.
\2-Anadilde eğitim adı altında Kürtçe eğitimin verilmesinin yasal yolunun açılması ve bunun anayasada yer alması.
3-Cezaevlerinde terör suçları kapsamında tutuklu halde bulunan tüm eli kanlı teröristlerin salıverilmesi.
4-Terörle mücadele yasasının kaldırılması ve Ceza Muhakemeleri Yasası’nda PKK’nın talep ettiği değişikliklerin yapılması.
5-Yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması.
6-Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi adı altında “özerkliğin” hayata geçirilmesi.
7-Özerklik koşullarının sadece idari değil mali yönden de tanımlanması.
8-Üniter yapıya son verilerek, bölge meclislerinin kurulması.
9-Doğu ve Güneydoğu’yu da kapsayan bir bölgeye “Kürdistan” adının verilmesi.
10-Ve pek tabi terörist başının başlangıçta ya İmralı’da bulunan açık bir alana, ya da Diyarbakır ceza evinde dışarıdan ulaşımı ve iletişimi rahat bir alana çıkarılması, ardından da salıverilmesi.
AKP yukarıda sıralanan talepleri kabul etmiş ve karşılığında da İmralı-HDP-PKK birleşik üçlüsünden “başkancıl sistem için destek” talep etmiştir.
Terörist başı bu talep karşılığında HDP’yi barajı aşamayacağı ortada olduğu halde, parti olarak seçimlere sokma taahhüdü vermiş ve AKP’nin elini güçlendireceği garantisinde bulunmuştur. ( İsmail Özdemir )
Aziz Turk milleti gaflet uykusun dan uyan da gercekleri gor artik! 7 Haziran secimlerin de is birlikci hainlere gerekli cevabi ver artik!
MHP Turk devletinin ve milletinin bolunmez butunlugunun ve bekasinin teminatidir.
Milli devlet , guclu iktidar MHP ile gerceklesecektir.

01.03.2015, 13:21

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .