AHİLİK HAFTASI’NIN TARİH DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ

AHİLİK HAFTASI’NIN TARİH DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ

21.02.2015

Ahilik Haftası kutlamalarının bu yıla mahsus olmak üzere Mayıs ayına alınmasına Kırşehir kamuoyu tepki gösterdi… Kırşehir’in ve Ahi Evran-ı Veli’nin siyasete alet edilmek istenmesine tepki gösteren Kırşehir kamuoyu, kutlamaların Mayıs ayına alınmasına karşı… KIRŞEHİR’DE bu yıl 28’incisi kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinliklerinin Mayıs ayına alınmasına birçok kesimden tepki geldi. Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil […]

Ahilik Haftası kutlamalarının bu yıla mahsus olmak üzere Mayıs ayına alınmasına Kırşehir kamuoyu tepki gösterdi…
Kırşehir’in ve Ahi Evran-ı Veli’nin siyasete alet edilmek istenmesine tepki gösteren Kırşehir kamuoyu, kutlamaların Mayıs ayına alınmasına karşı…
KIRŞEHİR’DE bu yıl 28’incisi kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinliklerinin Mayıs ayına alınmasına birçok kesimden tepki geldi.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak değişik etkinliklerin düzenlendiği Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nın Mayıs ayında kutlanmasına siyasi parti başkanlarının yanı sıra Esnaf Odaları Başkanları ile sivil toplum kuruluş temsilcileri karşı çıktı.
Kırşehir’in siyasete alet edildiği öne sürülürken, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı 2011 yılına kadar Ekim ayının üçüncü haftasında kutlanıyordu, 2011 yılından itibaren de Eylül ayının ikinci haftasında kutlandı.
Tüm esnaf odaları başkanları kutlama tarihinin değiştirilmesine karşı çıkarken, Kırşehir Çiğdem gazetesi MHP İl Başkanı Arif Ekici, Ahi Baba Mustafa Karagüllü ve Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu’nun bu konudaki görüşlerini aldı.

ahi baba copy
Ahilik Haftası kutlamaları için en uygun tarihin geçmişteki tecrübelerle Ekim ayı olduğunu belirten Ahi Baba Mustafa Karagüllü, söz konusu kararın alındığı toplantıda görüşlerini Vali Necati Şentürk’e aktardığını ve Vali Şentürk’ün sundukları öneriyi Gümrük Bakanlığı’na ileteceğini söyledi.

Arif ekici copy
MHP İL BAŞKANI ARİF EKİCİ: “AKP HER ŞEYİ İSTİSMAR EDİYOR”
MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Ekici, AKP hükümetinin her şeyi istismar ettiği gibi Ahi Evran-ı Veli’yi de siyasete alet ettiğini belirterek, “Direk siyasete müdahale, Kırşehir’in tarihine, talihine müdahale olarak görüyoruz. Çünkü 7 Haziran’da bir genel seçim var ve Mayıs ayında olacak olan bir Ahi kutlaması adeta yıldızlar geçidine dönecek. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar sürekli burada olacak. Dolayısıyla Kırşehir halkı bir baskı altında kalacak. Onun için biz bunu kınıyoruz. Değişmemesi için de kamuoyunda büyük bir istek var. Ahi Evran-ı Veli’nin siyasetten soyutlanmış, tüm Kırşehir’in, Türkiye’nin ve dünyanın bir Ahi Evran’ı olduğunu, siyaset üstü olduğunu düşünüyoruz. Ama maalesef AKP hükümetleri her şeyi istismar ettikleri gibi Ahi Evran-ı Veli hazretlerini de istismar etmek için gündem oluşturmakta. Gümrük Bakanlığı’nın bir dayatması var ve buna karşı da demokratik tepkimizi yapmak için sivil toplum örgütlerimizle birlikte harekete geçeceğiz. Yetkilileri uyarıyoruz, Ahi Evran-ı Veli’yi siyasi arzu ve isteklerinde kullanmamalarını rica ediyoruz. Bu olaya karşıyız. Yasal zeminlerde yürüyüşlerimiz, mitinglerimiz olacak. Şimdiden Sayın yöneticilerimizi uyarıyoruz. Böyle yapmaları etik değil. Ahi Evran-ı Veli’nin partisi olmaz. Yasal zemin içinde çabalarımız sonuç vermez ise bizde parti büyüklerimizi çağırarak aynı gün, aynı saatte biz de bayrağımızı asacağız, flamalarımızı takacağız. Yöneticilerimizin bu konuda hassas olmalarını istiyoruz” dedi.

Kenan kerimoğlu copy
KENAN KERİMOĞLU: “AHİLİK SİYASETE ALET EDİLMEMELİ”
Geçmiş yıllarda yapılan tarih değişikliğinin acısını Kırşehir’in çok çektiğini dile getiren Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu da, Ahiliğin siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirterek, “Ahilik, gerçekten ilimiz için bulunmaz bir nimet ve Ahiliğin ilimize kazandırmış olduğu çok şeyler var, biz daha da çok şeyler bekliyoruz. Mayıs ayında kutlanması yönündeki kararın bence çok yanlış bir karar, çünkü Ahilikte 50 yıl geriye dönüp baktığımızda bu işin erbabı olan ağabeylerimizin bize söyledikleri hep şu idi; bu tarihleri biz tek tek denediğimizde, araştırdığımızda, soruşturduğumuzda bu tarihlerin en uygun olanı, 1998 yılında Resmi Gazete’de Ekim ayının ikinci haftası olarak belirlenmişti. Ne gerekçe ile öne alınması söylendi. Kim ne şekilde nasıl bir akıl verdi veya nasıl oluşum içerisine girildi Mayıs ayında kutlanması söz konusu oldu. Mayıs ayında kutlanırsa 7 Haziran’da seçimler olacak ve siyasiler gelerek burada propaganda yapacaklar. Geçmiş tarihte biz bunun acısını çok çektik. Niye, buraya gelindi, hükümet temsilcileriyle, muhalefet temsilcileri burada kürsüde söz almak istediler. Söz verilmeyince Kırşehir’in adı kötü oldu, söz verilince de siyasi bir çekişme içerisinde dönüştü. Kırşehir buna alet olmuş oldu. Geçmişte 50’li yıllarda biz bunu azabını ve ızdırabını çok çektiğimiz için böyle şeylerin Ahiliğe alet edilmesine doğru olmadığına inanıyorum. Biz geçen sene Eylül ayının ikinci haftasında kutladık Ahiliği, ancak İstanbul Esnaf Teşkilatı, Ekim ayının ikinci haftasında kutladı. Bizimle beraber kutlamadılar, muhalefetlik yaptılar. Bu ne demektir, herkes kendi kafasına göre bir tarih belirleyecek ve o tarihte Ahiliği kutlamaya çalışacak demektir. Bu doğru bir şey değildir. Eğer bu işi sorgulayacak üst kurulda olan insanlar bunu göz önüne alarak Kırşehir’i siyasete alet etmeden ve Kırşehir’in gerçekten Ahiliği yaşaması ve Ahiliğin ilkelerini birilerine anlatması için tarihlerle oynamak yerine Ahiliği tanıtım yönündeki çalışmalara hız vermeleri ve Ahiliğin bir insan bilimi olduğunu, o bilim ile insanların neler kazandığını, insanlara neler kazandırılacağını anlatılması daha iyi olacaktır. Tarihle oynanmasına kesinlikle karşıyım” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

muktedir

ne derseler o olur. bi düdük çök bi düdük kalk.

22.02.2015, 18:48

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .