Ahilik Haftası’nın tarih değişikliğinde “samimiyetsizlik” eleştirisi

Ahilik Haftası’nın tarih değişikliğinde “samimiyetsizlik” eleştirisi

25.02.2015

MHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Ayfer Şahin: “Tarih değişikliğinde samimi bir düşünce var ise Haziran ayında yapılsın”

KIRŞEHİR merkez olarak her yıl bir hafta süren etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nda tarih değişikliği yapılmasına yönelik eleştiriler devam ediyor.

MHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Ayfer Şahin, tarih değişikliğini manidar bulduğunu söyledi.
Gösterilen gerekçelerde gerçekten samimi düşünülüyorsa mevsim itibariyle başka bir tarihin bu yıl için değil de, hazırlıkların en iyi şekilde yapılması için 2016 yılı için belirlenmesinin daha doğru olacağını belirten MHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Ayfer Şahin, “2014 yılı Ahilik kutlamalarının ardından 2015 yılı için uluslararası sempozyum düzenleme kararı vardı. Mayıs ayına çektiğiniz takdirde uluslararası bir sempozyumun yetişme şansı yok. Konferanslara da Türkiye çapında hocalarımızı davet etmişiz ve öne çekme şansınız mümkün değil. Mayıs ayını ben çok manidar bulanlardanım. Mayıs ayına alınmasını tamamen siyasi bir girişim olarak değerlendirenlerdenim. 7 Haziran’da seçimlerimiz var ve bu noktada böyle bir talep gelmiş olabileceğini düşünüyorum hem iktidar tarafından, hem de ilimiz yöneticileri tarafından. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın ilimize gelmesini olumsuz karşılayacak insanlar değiliz. Biz bu ilde yaşıyoruz ve bu ile yapılacak yatırıma, gelecek her türlü katkıya alkışlayabilecek yapıya sahibiz, ama bunu manidar buluyorum. Siyasi şova dönüştürülecek şekilde Ahilik kutlamalarının organize edilmesini çok manidar buluyorum. Madem alınacaksa bir başka tarihe ve siyasi değilse bu karar Mayıs ayı da yağmurlu bir ay. O zaman Haziran’ın 15’ine alalım. Daha güzel bir tarih, öğrencilerin gitmediği, yoğun katılımla gerçekleştirilecek bir tarih. Siyasi amaçlı olarak düşünüyorum. Eğer gerçekten samimilerse bu gerekçelerinde bu yıl için feragat edelim önümüzdeki yıl için şimdiden ortak bir tarih belirleyelim ve çalışmaları başlatalım” dedi.

MÜFİT GÖÇEN copy
“TARİH DEĞİŞİKLİĞİ ACELEYE GETİRİLİYOR”
BU ARADA Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Müfit Göçen de, tarih değişikliğinin aceleye getirildiğini ve buna bir anlam veremediğini açıkladı.
Gerekçe olarak mevsim şartları ile öğrenci yoğunluğunun gösterildiğini, ancak Eylül ayı ile Mayıs ayının hava şartları açısından pek de farklı olmadığını dile getiren Müfit Göçen, “Mantıklı baktığınız zaman elbette olabilir diye düşünüyorsunuz, ama birden kucakta bulmak gibi oldu bu tarih. Bakanlığımız tarafından bu konuda hazırlık yapılmış, program içeriği dahi hazırlanmış, bizlerden sadece görüş istendi. Bu tarih değişikliğinin oturup tek tek gerekçelerini konuşmak lazım. Şu an çeşitli yorumlar yapılıyor ve ben o yorumlara katılmayı çok arzu etmemekle beraber tarih olarak değişiklik olabileceğini, ama bunun mantıklı bir sebebiniz olması lazım. Biz de çok konuştuk bu konuda. Ekim ayında yapılmasını, Ekim ayından Eylül ayına çekilmesi konusunu çok tartıştık, başka tarihleri de konuştuk. Kimi dönem mevsimin uygun olmadığı, kimi dönem gurbetçilerin dağıldığını, kimi dönem öğrencilerin olmadığı konularını konuştuk. Temmuz ayı hasat dönemidir Kırşehir’de. Bu tarihte olmasının öğrencilerimizin daha yoğun olması anlamında elbette faydası olur. İklim olarak çok fazla artısı olmayacak, belki de eksisi olacak. Esnaf Odalarımızın çalışması var ve Mayıs ayının oldukça yağışlı olacağı ortaya çıktı. Bunun ötesinde öğrencilerimiz yoğun olacak, ama gelen misafirler için biz daha farklı şeyler düşünüp, farklı şeyler yapma çabasındayız. Örneğin Kırşehir ürünlerini satmanın çaresini arayacağız. Bunları düşünmemiz lazım. Kırşehir’in tanıtımı sadece sloganlarla, görüntülerle olmaz. Kırşehir’e has bazı şeyleri de yapmamız lazım. Şu anda mevsim olarak hiçbir şey, ne biberimiz, ne pekmezimiz, ne elmamız, ne cevizimiz hiçbir şeyimiz olmayacak. Bu açığı da nasıl kapatırız bilemiyorum. Birtakım magnet gibi hazırlıklar yapılması gerektiği konusunda çalışmalarımız vardı, bunlar da yetişmeyecek. Bizim en büyük sıkıntımız ve telaşımız bu. Ben toplantıda çekincemizin olduğunu ifade ettim. Ama görünen ki şu ki Bakanlık bu konuda kararını vermiş. Gerekçe olarak mevsim şartları öne sürüldü, ama mevsimde bir farklılık yok. Öğrencilerin olmayışı da gerekçe gösteriliyor, ancak Eylül ayının ortasında öğrencilerimiz gelmiş oluyorlar. Bana göre satış olarak bir şey yapamayacağımız için eksi olacak. Program açısından çok bir şey fark etmez, ama eğer yapılacaksa bile bu sene için değil de gelecek sene için planlanıp yapılsaydı ona göre hazırlıklar yapılsaydı daha uygun olurdu. Birden bu şekilde yapılmasını hayretle karşıladım ve bir anlam da veremedim. Ama burada Bakanlığın verdiği karar çok önemli, biz görüşümüzü bildireceğiz sadece. Bizim yapacağımız tek şey, Ahi Evran şenliklerinin en iyi şekilde ulusal ve uluslararası boyutta duyulması için elimizden geleni yapmaktır. Bu senenin güzel bir tarafı varsa Diyanet’i de komiteye almışlar. TİKA’yı da komiteye almışlar, bunlar uluslararası açılımımız için son derece faydalı, güzel şeyler iyi omlaş. Tarih değişikliğinin aceleye getirilmesine bir anlam veremedim açıkçası” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .