Ahilik Haftası Mayıs ayında kutlanacak

Ahilik Haftası Mayıs ayında kutlanacak

19.02.2015

KIRŞEHİR’DE Eylül ayının ikinci haftasında Ahi Evran-ı Veli’nin prensiplerini, felsefesini ve öğretilerini yaygınlaştırmak için bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, hazırlıkları başladı. Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, […]

KIRŞEHİR’DE Eylül ayının ikinci haftasında Ahi Evran-ı Veli’nin prensiplerini, felsefesini ve öğretilerini yaygınlaştırmak için bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, hazırlıkları başladı.

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak değişik etkinliklerin düzenlendiği Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, kutlamaları bu yıla has olmak üzere Mayıs ayında kutlanacak.
Bu yıl 28.’si kutlanacak olan Ahilik Haftası hazırlık toplantısı yapıldı.

2 copy
Kırşehir Valisi Necati Şentürk başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, ilgili daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, kutlama komitesi üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Necati Şentürk, bu yıl Ahilik Haftası kutlamalarının Mayıs ayına alınması yönünde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.
Ahilik Haftası’nın Mayıs ayında kutlanacak olması halinde hazırlıklı olmak için bu toplantıyı yaptıklarını belirten Vali Necati Şentürk, “Ahilik, evrensel bir kavramdır. Ahilik, bir iktisadi görüş ve ahlaki düşünce sistemidir. Bu sebeple, bu sene yapılacak kutlamaların da görkemli geçmesi için çalışacağız. Ahilik Haftası’na en iyi şekilde hazırlanacağız. İlimiz ve Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan Ahiliği yaşatmak ve ilimizin tanıtılmasında çok büyük bir payı olan kutlama etkinliklerinin en iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi gayretinde olacağız. Kutlama Komitesi ile program ve bütçe taslağını hazırlayıp Bakanlığımıza göndereceğiz” şeklinde konuştu.
Toplantı, Ahilik Haftası kutlamalarında yapılacak olan etkinlikler hakkında fikir alışverişinde bulunması ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .