Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor

Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor

21.09.2017

“Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” diyen Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatını düzenleyen öğreti, prensip ve felsefesi Kırşehir’de yaşatılıyor…

13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 30. Ahilik Haftası, dolu dolu etkinliklerle devam ediyor.
20 Eylül 2017 Çarşamba günü de bir dizi program gerçekleştirildi.
Cacabey Meydanı’nda Milli Eğitim Müdürlüğü Şed Kuşatma Töreni ve Çıraklar Tiyatrosu’nun gösterisinin sunulduğu gün, Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikram edildi.
Ağalar Konağı’nda Yöresel Yemekler Yarışması’nda Kırşehir lezzetleri yarıştı.
Vali Necati Şentürk de, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılara Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte ödüllerini verdi.
Ağalar Konağında düzenlenen yarışmanın birincilerine ödüllerini veren Vali Necati Şentürk, “Kültürümüzün parçalarından biri de zengin yemek kültürümüzdür. Çoğu yemeğin anavatanı Kırşehir’dir. Bu kültürü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmak çok önemlidir. Yarışmaya katılarak sevgiyle, muhabbetle yemek yapan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yöresel Yemek Yarışmasında tatlı kategorisinde “Üzümleme” ile Aysun Yıldız, Ahi Sofrası kategorisinde “Karışık Ahi Dolması” ile Sibel Yıldız, Et ve Sebze Yemekleri kategorisinde ise “Kuru Domatesli Etli Bamya” ile Bilge Yavuz birinci oldu.
Kutlamalarda Ahi Evran Külliyesi’nde Çiçekdağı Günü ve Akçakent Günü düzenlendi.
Vali Necati Şentürk de Ahi Evran Külliyesinde açılan Çiçekdağı ve Akçakent stantlarını ziyaret etti.
Vali Şentürk’e, Çiçekdağı Kaymakamı Ömer Faruk Duman, Akçakent Kaymakamı Serhat Doğan, Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç ve Kırşehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk de eşlik etti.
Vali Şentürk daha sonra Kitap Fuarı ile resim sergisini de gezdi.
Çarşamba günü Ahi Stadyumu’nda Ahilik Haftası’na renk katan davul-zurna ile okçuluk gösterileri yapıldı.
Etkinliklere ev sahipliği yapan Cacabey Meydanı’nda Kırşehir Ses Yarışmacılarının konserinin ardından Yetim Barış Kırşehirlilerle buluştu.
Ahi Evran Üniversitesi’nde de Erol Erdoğan ve Mustafa Şen konferans verdi.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Bacıyan-ı Rum Başarılı İş Kadınları Paneli gerçekleştirildi.
Cacabey Meydanı’nda semah gösterisi sonrasında Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konser verdi.
Dünkü etkinliklerde de düzenlenen gösteri ve şenliklerle Kırşehirliler, Ahilik Haftası’na dikkatini çekmenin yanı sıra eğlenceli vakit geçirirken, bugünkü etkinliklerde Ahi Evran Külliyesi Meydanı’nda saat 10.00’da Mehteran gösterisi sonrasında Kur’an-ı Kerim tilaveti ile dua ve vaazın ardından Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” canlandırılacak.
Esnaf ziyaretlerinin gerçekleştirileceği programda saat 10.00’da Ahi Evran Külliyesi’nde Boztepe Günü gerçekleştirilecek. Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak. Saat 14.00’te Aşık Paşa Spor Salonu’nda dart müsabakası yapılacak. Cacabey Meydanı’nda Ahi Evran Üniversitesi İlahi Grubu’nun dinletisi; Aşıkpaşa Spor Salonu’nda masa tenisi müsabakası; Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ulvi Alacakaptan Tiyatrosu’nun oyunu sahnelenecek. Cacabey Meydanı’nda Osman Öztunç ve Mustafa Yıldızdoğan konseri ile Kırşehirliler güzel bir akşam geçirecek.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .