AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR

07.05.2015

Başkan Bahçeci: “Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz”

IMG_6671 copy

13. YÜZYILDA Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında Ahiliğin başkenti Kırşehir’de, Ahilik Haftası kutlanacak.

Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak etkinlikler düzenlenecek.
28. Ahilik Haftası ve 51. Esnaf Bayramı bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanacak.
11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılan kutlamalar, 11 Mayıs Pazartesi günü Anıt Meydan’ında saat 10.00’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak.

FOTO copy
Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlenecek kutlamalara bütün vatandaşları davet eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir’de büyük bir âlimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız. Yedi gün boyunca misafirlerimize Ahiliği anlatmaya çalışarak bu eşsiz felsefenin ruhunu birlikte özümsemek için bir araya geleceğiz. Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahilik, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir. Biz de bu güzel değeri anmak, anımsamak ve yaşatmak için halk oyunları gösterileri, konserler, söyleşiler, Ahi pilavı ve helvası ikramları, paneller ve tiyatro etkinlikleri düzenleyeceğiz. Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyor, Ahilik Haftası’nın bu yılda büyük bir coşkuyla geçmesini temenni ediyorum” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .