Ahilik Haftası bugün Esnaf Bayramı’yla sona erecek

Ahilik Haftası bugün Esnaf Bayramı’yla sona erecek

21.09.2018

Ahilik Haftası bugün Esnaf Bayramı’yla sona erecek Bugünkü etkinliklere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan da katılacak 13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 31. Ahilik Haftası, 81 ilde dolu dolu etkinliklerle devam ederken, Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve […]

Ahilik Haftası bugün Esnaf Bayramı’yla sona erecek

Bugünkü etkinliklere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan da katılacak

13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 31. Ahilik Haftası, 81 ilde dolu dolu etkinliklerle devam ederken, Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatına yönelik prensipleri, felsefesi ve ahlakının günümüzde de yaşatılmasını sağlayan Esnaf Bayramı’nın 54’üncü bugün kutlanacak.
Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” gösterilerinin gerçekleşeceği törenlere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan ve çok sayıda Bakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilin Esnaf Oda Başkanları katılacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 54 yıldır bayram olarak, 31 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin resmi kutlama programı, bugün saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.
Mehteran Bölüğü’nün konseri sonrasında Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirilecek.
Protokol konuşmalarının ardından konuşmalar yapılacak. “Yılın çırağı, “ “Yılın Kalfası”, “Yılın Ahisi”, ödülleri ile “Ahilik Hizmet” ve “Ahilik Onur” ödülü verilecek. Ardından Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak.
Bu arada Vali İbrahim Akın, bugünkü Esnaf Bayramı kutlamalarına bütün Kırşehir halkını ve esnaflarını davet etti.
Vali İbrahim Akın; “Yardımlaşma, dayanışma ve ahlakla çalışma gibi prensipleri ile esnafımıza ve topluma yüzyıllarca yön vermiş olan Ahilik kültürünü tanıtmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftasının 31.’sini bu yıl 17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Ahilik Haftası, Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde kutlanmaktadır. Kırşehir’de gerçekleştirilecek etkinlikler Ticaret Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu’nca hazırlanmaktadır. Hafta boyunca ilimize gelecek olan misafirlerimize bu eşsiz kültürü ve ilimizi tanıtmaya çalışacağız. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu kültürü tanıtmak için ev sahibi olduğumuzun bilinci içinde misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içerisinde olacağız. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Ahi Evran Üniversitemiz, TOBB, TESK, TESKOMB ve Esnaf teşkilatlarımızca düzenlenen etkinliklerin başta sivil toplum kuruluşları ve tüm kurumlarımızla birlikte en iyi şekilde gerçekleşmesi için çalışacağız. Ahilik kültürüne yakışır bir şekilde hazırlanan Ahilik Haftası kutlamalarımıza tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Kırşehir’de büyük bir âlimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız. Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahilik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir. Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamaların son günü olan bugünkü Esnaf Bayramımızda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve bakanlarımızda olacak. Bu nedenle bütün vatandaşlarımızı coşkulu bir kutlama için etkinliğimizde olmaya davet ediyorum” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .