AHİLİK HAFTASI BUGÜN BAŞLIYOR

AHİLİK HAFTASI BUGÜN BAŞLIYOR

09.05.2015

Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci kutlamalara bütün Kırşehirlileri davet etti

TÜRK esnaf ve sanatkârının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla her yıl Ekim ayında düzenlenen ve bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında Ahiliğin başkenti Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları bugün başlıyor.
Kırşehir’de yaşayan, Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak  düzenlenen 28. Ahilik Haftası ve 51. Esnaf Bayramı bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanacak.
11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılan kutlamalar, bugün Anıt Meydan’ında saat 10.00’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak.
Saat 11.15’de Ahi Evran-ı Veli Külliyesi, Ahi Evran-ı Veli Türbesi’ni ziyaret edileceks ve ardından Ahi Evran-ı Veli Külliyesi Sergi Salonu’nda “Geçmişten Günümüze Ahi Esnafı Fotoğraf Sergisi” açılacak.
Saat 11.45’te Ahi Çarşı esnafının “Ahi Duası ve Öğüdü” ile açılışı yapılacak. Hemen ardından Ahi Sokağı açılışı gerçekleştirilecek.
Saat 13.30’da halka Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı yapılacak.  Kırşehir esnaf Odaları Birliği başkanı ve temsilcileri Vali Necati Şentürk ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi makamlarında ziyaret edecek.  Saat 17.00’de de Anıt Meydanı’nda Halk Oyunları gösterisi sunulacak. İlk günkü etkinlikler saat 17.30’da El Birliği Tablosu sergisinin açılması ile sona erecek.
28. Ahilik Haftası’nın Kırşehir’de en etkin ve görkemli şekilde kutlanması için aylardır yoğun bir çalışma yaptıklarını ve zengin bir program hazırladıklarını belirten Vali Necati Şentürk, bütün Kırşehir halkını etkinliklere davet etti.

vali şentürk  copy
Tüm Kırşehirlileri, bugün saat 10.00’da yapılacak tören ile başlayacak Ahilik Haftası etkinliklerine davet eden Vali Necati Şentürk; “Küçük bir beylik olan Osmanlı’nın 3 kıtaya hükmeden bir Cihan imparatorluğu haline gelmesini sağlayan Ahilik felsefesini tanıtmak ve ilkelerini günümüzde de yaşatmak amacıyla bu yıl 11–17 Mayıs tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlamalarının 28.’sini gerçekleştireceğiz. Malumunuz olduğu üzere Kırşehir’de gerçekleştirilecek Ahilik Haftası programı Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu nezaretinde hazırlanmaktadır. Bizler de Valilik, Belediye, Üniversite ile Esnaf teşkilatımız, Ticaret ve Sanayi Odası gibi sivil toplum kuruluşları ve ilimizdeki tüm resmi kurumlarımızla birlikte programı en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da hafta süresince zengin bir program hazırlanmıştır. Program hazırlanırken özellikle Ahiliğin ruhuna uygun kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesine özen gösterilmiştir. Genel Kurmay Başkanımızla yaptığım görüşme neticesinde Türk Yıldızları ekibi ilk defa Ahilik etkinliklerinde Devlet Töreninin yapılacağı 16 Mayıs günü saat 12.00 sularında Kırşehir semalarında selamlama uçuşları yapacaklardır” dedi.
11 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacak olan ve bir hafta devam edecek etkinliklere tüm Kırşehirli hemşerilerimizi davet eden Vali Necati Şentürk; “Programın hazırlanmasına katkı sağlayan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli başta olmak üzere Sayın Milletvekillerimize, bakanlık bürokratlarına, Belediye Başkanlığımıza, Ahi Evran Üniversitesi yöneticilerine,   TOBB, TESK, TESKOMB ve ilimizdeki esnaf teşkilatlarımızın değerli başkanlarına, Merkez Yürütme Kurulu üyelerine ve programa destek sağlayan kurumlara teşekkür ediyor, hazırlanan programlara esnaflarımızı ve tüm halkımızı davet ediyorum” şeklinde konuştu.

bahçeci

Öte yandan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de bir açıklama yaparak “Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.
11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Ahiliği yeniden yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için hazırlanan kutlamalara bütün Kırşehirlileri davet eden  Başkan Bahçeci; “Kırşehir’de büyük bir âlimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız. Yedi gün boyunca misafirlerimize Ahiliği anlatmaya çalışarak bu eşsiz felsefenin ruhunu birlikte özümsemek için bir araya geleceğiz.  Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken;  dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahililik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir. Biz de bu güzel değeri anmak, anımsamak ve yaşatmak için halk oyunları gösterileri, konserler, söyleşiler, Ahi pilavı ve helvası ikramları, paneller ve tiyatro etkinlikleri düzenleyeceğiz. Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyor, Ahilik Haftasının bu yılda büyük bir coşkuyla geçmesini temenni ediyorum” dedi.YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Mustafa ALTINORDU

İNŞALLAH AHİ EVRAN KUTLAMALARI BU SENE HAKETTİGİ GİBİ KUTLANARAK YURTTA SES GETİRİR.

10.05.2015, 14:10
MUSTAFA CAVDAR

Esnaf ve sanatkârlarımızın evliya piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak icin ticaret de helal kazancin onemini, degerini kavramak ve yerine getirmek cok onemlidir. Ticaret hayatinda bu felsefe ile hareket eden butun esnaflarimizin bayramini kutluyorum.
Yaklasan secimler nedeniyle Kirsehir’ li hemserilerime sesleniyorum.
AK haramilere degil! Milli ve manevi degerlerine sahip çık!
Dik baş, tok karın, mutlu yarın için oylarimiz MHP’ ye.
Milli devlet guclu iktidar, MHP ile gerceklesecektir.
Hak, hukuk, adalet, Milliyetci Hareket!

11.05.2015, 1:38

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .