Ahilik Ansiklopedisi oluşturuldu

Ahilik Ansiklopedisi oluşturuldu

11.05.2015

Ahiliğin tüm insanlığa bir model olarak sunulmasına katkı sağlamak amacıyla Ahilik Ansiklopedisi çalışmaları sonuçlandırıldı…

ahilik törenleri 2015.  (6) copy

28. AHİLİK Haftası kutlamalarının açılış törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Ahiliğin tüm insanlığa bir model olarak sunulmasına katkı sağlamak amacıyla Ahilik Ansiklopedisi çalışmalarının sonuçlandırıldığını açıkladı.

Ahiliğin Başkenti olan Kırşehir’de Ahilik etkinliklerinin çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkılarının devam edeceğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, “Ahiliği kutsal bir miras olarak duvarlarda, sandıklarda saklamak yerine hayatımızın merkezine koymalıyız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, şöyle konuştu:

“Ahilik, milletimizin dürüstlük, sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını bütünleştirerek oluşturduğu bir yaşama kültürüdür. Yüzyıllardır sosyal ve ekonomik hayatımızın temelini oluşturan Ahilik, yaşamak için yaşatmanın yanında iyi ve mutlu insanı, güçlü ve huzurlu bir toplumu hedefler. Ahilik kültürü Anadolu insanına kimseye el açmayan, elinin emeğiyle ve alın teriyle geçinen, toprağına, vatanına, devletine ve manevi değerlerine bağlı yaşayarak örnek insan olmayı hedefleyen bir ruh aşılamıştır. Kalbi Allah sevgisiyle dolu, kapısı 72 millete açık, cihan mertliği gaye edinmiş Ahiler, gönüllerindeki zarafeti madde üzerine işlerler, kelimelere dökemedikleri kavramları ise nesnelere nakşederler.
“Anadolu, bereketin adıdır. Bu bereketli ve zengin topraklar, tarih boyunca çatışmalara sahne olmuştur. Anadolu’da kargaşanın yaygınlaştığı dönemlerde Ahilik, insanları birliğe, dirliğe, beraberliğe ve kardeşliğe davet etmiştir. Bir buğday tanesi düşer toprağa, filizlenip sonuçta yüzlerce buğday tanesine dönüşür. Bu bereketli topraklara ekilen ilim, irfan tohumları Ahilik, milletimizin en büyük medeniyet projesidir. Mevlana olmuş, Yunus Emre olmuş, Hacı Bektaş-ı Veli olmuş, Aşık Paşa, Şeyh Süleyman Türkmani olmuş ve Ahi Evran-ı Veli olmuştur. Ahi Evran-ı Veli, Ahilik düsturlarını sönmeyen bir ateş gibi yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkarlarımızla birlikte tüm insanlık için kılavuz haline getirmiştir.
“Ahilik, ecdadımızın oluşturduğu ticaret ve sosyal yaşama dair köklü bir gelenektir, köklü bir kültürdür. Ecdadımızın oluşturduğu bu geleneklerle övünmek, onların emeğini kutsayarak yaşatmak tek başına yeterli olmaz, olamaz. Kırşehir’de yanan bu Ahilik ateşini çok daha güçlü bir şekilde yakmaya devam etmeliyiz. Ahiliği kutsal bir miras olarak duvarlarda, sandıklarda saklamak yerine hayatımızın merkezine koymalıyız. Ahi Evran, bugün itibariyle sendikacılık, sosyal güvenlik kuruluşları, ürün standardı tüketici ve rekabetin korunması ile toplam kalite yönetimi gibi unsurların öncüsüdür.
“Maddenin kutsallaştığı, mananın unutulmaya yüz tuttuğu bir dönemin içerisindeyiz. Eşyaya, maddeye ve bilgiye ibretli bir şekilde, basiretli bakmayı öğreten Ahilik kültürüne olan ihtiyacımız her zamankinden çok daha fazladır. Ahilikte dostluk, kardeşlik, insan sevgisi, doğruluk, dürüstlük gibi ölçütler zamana göre, kişiye göre, mekana göre asla değişime uğramaz. Ticaretin gözetiminden ve denetiminden gelen bir bakanlık olarak Ahiliğin her geçen yıl toplum tarafından daha fazla bilir hale gelmesinden ve yaşanır hale gelmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz.
“Bakanlık olarak hedefimiz Ahilik çerçevesinde Kırşehir merkezli olmak üzere ülke genelinde yürüttüğümüz çalışmalarla Ahilik ateşini çok daha güçlü bir şekilde yakmaktır. Son yıllarda Ahilik ile ilgili yaşanan olumlu gelişmelerin en önemli mimarı olan Başkanlığı Banlığımız tarafından yürütülen Ahilik Etkinlikleri Merkez Yürütme Kurulu’nun çalışmalarındaki temel esasta bu ateşi çok daha güçlü bir şekilde yakmaktır. Ahiliğin tüm insanlığa bir model olarak sunulmasına katkı sağlamak amacıyla Ahilik Ansiklopedisi çalışmalarını sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu yıl içerisinde gerçekleşen yönetmelik değişikliği ile birlikte TİKA-Yurtdışı Türkler Akrabalar Başkanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığımız da Ahilik Etkinlikleri Merkez Yürütme Kurulu’nun üyesidir. Bu anlamda Ahilik uluslararası boyutta da çok daha etkin bir şekilde tanıtılmaya devam edilecektir. Ahilik kültürünün uluslar arası boyutta tanınması sağlamak, günün coğrafyasında tekrar varlığını yaşatmak için Ahilik Ansiklopedisi’nin yabancı dile çevrilmesi çalışmaları da süratle devam etmektedir.
“Bakanlığımız himayesinde TOBB, TESK ve TESKOMB tarafından sağlanan bütçeyle Kırşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Ahilik Külliyesi’nin geldiği noktadan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Külliyenin tamamlanmasıyla birlikte Kırşehir, Ahiliğin Başkenti olarak çok daha etkin bir rol üstlenecektir. Ahiliğin Başkenti olan Kırşehir’de Ahilik etkinliklerinin çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkılarımız devam edecektir. Bu yıl ki etkinliklerimiz geçen yıllara göre daha büyük bir bütçeyle desteklenmiştir. Etkinlik programında Kırşehir için sürpriz yeni etkinliklerimiz mevcuttur.
“Büyümeyi, sürekli gelişmeyi ve piyasada kalıcı olmayı hedefleyen, ahlak değerlerini gözeten, ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip eden, teknolojiyi kullanan ve müşterisiyle birebir ilişki kurmak suretiyle müşterisine özel mal ve hizmet üretebilen, işbirliği ve ortak çalışmaya açık olan esnaf ve sanatkar vizyonumuz için çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir. Ahilik etkinliklerinde birlikte çalıştığımız Kırşehir Valiliğimize, Kırşehir Belediye Başkanlığımıza, Ahilik etkinliklerinin bütçesinin temininde bizlerle birlikte olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’na, TESKOMB’a ve Halk Bankası’na katkıları için teşekkür ediyorum. Ahi Evran-ı Veli’yi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ahilik Haftası kutlamalarının ülkemize ve tüm insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .