Ahilik 11-17 Mayıs tarihlerinde kutlanacak

Ahilik 11-17 Mayıs tarihlerinde kutlanacak

24.02.2015

Kutlamaların Mayıs ayına alınacak olmasına kamuoyunda karşı çıkanlar olsa da, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahiliğin siyaset üstü bir değer olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik içinde kutlamalara katılma çağrısında bulundu…

KIRŞEHİR’DE dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak değişik etkinliklerin düzenlendiği 28. Ahilik Haftası ve 51. Esnaf Bayramı, 11-17 Mayıs 2015 tarihlerinde kutlanacak.

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamalarının Mayıs ayına alınmasına ise tepkiler sürüyor.
Kırşehir kamuoyunda, Ahi Evran-ı Veli’nin siyasete alet edildiği görüşü hakim iken, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, öngörülen kaygılara katıldığını belirtti.
Bahamettin Öztürk, Ahi Evran-ı Veli’nin kimsenin himayesi altında olmadığını dile getirerek, Ahiliğe sahip çıkılması çağrısında bulundu.
Bu yıl 28’incisi kutlanacak olan Ahilik Haftası kutlamalarının 11-17 Mayıs tarihleri arasında yapılmasına yönelik Gümrük Bakanlığı’nın aldığı karara ilişkin Kırşehir kamuoyunda tepkiler dile getirilirken, Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ile CHP İl Başkanı Mithat Mutlu, tarih değişikliği fikrine karşı olduklarını belirttiler.

Tahsin Üçgül copy
Mayıs ayının doğru bir tarih olmadığını dile getiren Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, “Ahilik kutlamalarının Mayıs ayına alınması ve bundan sonra da Mayıs ayının ikinci haftası kutlanmasına dair Bakanlığın bir görüşü olduğu bildirildi. Ben dahil toplantıya katılanların büyük kesimi Mayıs ayının Kırşehir’de hava şartları nedeniyle uygun olmayacağı görüşünü bildirdik ve hatta Sayın Valimiz orada bir oylama yaptırdı ve oylama neticesinde de Mayıs ayının uygun olmayacağı görüşü bildirildi. Fakat bu konuda Bakanlığın tasarrufu daha önemli ve sanıyorum Mayıs ayında kutlanacak. Ama biz Kırşehir olarak bunun doğru bir tarih olduğu kanısında değiliz. Ben de Kent Konseyi Başkanı olarak Mayıs ayının yerine yine Eylül ayında kutlanmasının doğru olacağı kanısındayım. Çünkü bunun birçok nedeni var. Hava şartları uygun değil. Mayıs ayında Kırşehir’de akşamları soğuk ve yağmur ayı, o açıdan sıkıntı var. Ayrıca bizim yöresel ürünlerimizin daha yetişmediği ve gelen misafirlere ikram edeceğimiz hiçbir ürünümüzün olmadığı bir dönem. Gelenlere biz ceviz, pekmez ve köftürümüzü ikram ediyoruz. Ancak bunların hiçbiri o mevsimde mevcut değil. Kırşehir’in hem tanıtımı anlamında, hem de hava şartları anlamında Mayıs ayının pek doğru bir tarih olduğu kanısında değilim. Tarihinin değiştirilme fikrine kesinlikle karşıyım ben. Eylül ayı veya Ekim ayının ilk haftasına kaydırılabilir. Ama Eylül ayında zaten Neşet Ertaş etkinlikleri de o döneme rastladığı söyleniyor, ancak Neşet Ertaş etkinlikleri bir gün kutlanıyor. Bana göre bir zenginlik katması anlamında ikisinin bir arada kutlanmasında fazla bir problem olacağı kanısında değilim” dedi.

Mithat Mutlu copy
Ahi Evran-ı Veli’nin siyasete karıştırılmaması çağrısında bulunan CHP İl Başkanı Mithat Mutlu da, “Ahilik Bayramı’nın Mayıs ayına alınmasını şiddetle kınıyoruz. Çünkü 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimler yapılacak. AK Parti’nin burada da Ahiliğe siyaset karıştırdığını düşünüyorum. Ahi Evran-ı Veli’yi siyasete karıştırmayalım. Ahi Evran-ı Veli hazretleri dünyaya mal olmuş bir değerdir. Sendikacı, sivil toplum örgütlerinin başı, Ahilerin piri, esnafların piridir. Neden 27 yıldır Ekim ve Eylül ayında kutlanan Ahi Evran-ı Veli kutlamaları Mayıs ayına alınıyor? Bunda bir seçim yatırımı görüyorum ben. Burada AKP şov yapacak Kırşehir’de, çünkü seçimlere az bir zaman kalıyor. Şova dönüştürecek. Cumhuriyet Halk Partisi olarak şiddetle kınıyoruz. Biz de gerekirse Mayıs ayında yapılacak Ahi Evran-ı Veli kutlamalarında partimizin bayraklarını alıp alanlara iner, parti olarak kutlarız. Sivil toplum örgüt başkanlarına çağrıda bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Bahamettin Öztürk copy
“AHİ EVRAN’I SİYASETE SOKMAMAK LAZIM”
Siyasi partilerin dile getirdiği endişelere katıldığını, ancak Ahi Evran-ı Veli’nin dünyaya mal olmuş siyaset üstü bir değer olduğunu dile getiren Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahilik Haftası’nı bir hafta boyunca dolu dolu etkinliklerle birlik ve beraberlik içinde kutlama çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:
“2007 yılından bu yana Eylül ayının üçüncü haftasında kutlanıyordu. Mayıs ayının 11-17 arası yapılacak denildi. 2013 ile 2014 verilerine bakıldığında Eylül ayı ile Mayıs ayı arasında hava açısından değişen bir şey yok. Valilikten, Belediye’den Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odası’ndan, üst kuruluşlarımız TESK ve TESKOMB’dan görüş alındı. 7 Haziran’da seçim yapılacak ve bu nedenle Mayıs ayına alınıyor deniliyor. Ancak Ahiliğin seçimle alakası yok bundan emin olun. Ancak biz de Eylül ayında olmasını istiyoruz. Çünkü pekmez kaynatılıyor, cevizler indiriliyor, köftürler dökülüyor ve bundan dolayı dokuzuncu ay bizim için uygundu. Ama Mayıs ayında olması da gün şartlarına baktığınızda aynı.
“Siyasi partilerin endişelerine ben katılıyorum. Biz de istemiyoruz dokuzuncu ayda olsun diyoruz. Ama devletin politikası, aldıkları karar bizim istememize rağmen geçerli olur. Ahi Evran-ı Veli hazretleri kimsenin himayesi altında değildir. Ahilik Bayramı’nda hangi parti gelecekse gelsin bize bildirsinler. Ahiliği hep beraber kutlayalım. Hep beraber Ahiliğe sahip çıkalım. Ahilik kimsenin babasının malı değil, herkes sahip çıksın. Herkes Ahilikten feyiz alsın. Şu gün ya da bu gün oluyor konularına takılmamak lazım. Ahiliğin siyasetin üstünde, bütün dünyaya feyiz vermiştir. Ahiliği siyasete alet ettiler demek bence biraz yanlış olur. Kaygılara katılıyorum. Ahiliğe siyaseti sokmamak lazım ve herkesin taşının cebinde olduğunu, gün geldiğinde kime oy vereceğini bilir. 14 oda başkanımızın görüşlerini aldık ve Eylül ayında olması yönünde görüşümüzü bildireceğiz. Ama hiç kimsenin endişesi olmasın ki Ahilik bir siyasi arena değildir. Ahi Evran-ı Veli hazretleri bin yıl önce bütün dünyaya feyiz vermiştir. Biz taraftar değiliz, ama Mayıs ayı içinde bu yapılacaksa yapmak zorundayız. Bu yıl öyle, ama önümüzdeki yıllarda siyasi bir durum yok, normal güne denk gelecek. Onun için de ben belirli endişelerden Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin siyasete alet edileceğini sanmıyorum, bu duruma meyil verilmeden bir hafta boyunca dolu dolu geçirilmesini istiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde esnaf bayramı kutlanmıyor. Sadece Türkiye’de merkez Kırşehir olarak kutlanıyor ve bununla gurur duymamız lazım.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .