“Ahiliğin beşiği Kırşehir’de hasım değil, hısım olmalıyız”

“Ahiliğin beşiği Kırşehir’de hasım değil, hısım olmalıyız”

19.01.2015

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk: “Ahiliğin beşiği Kırşehir’de hasım değil, hısım olmalıyız” Kaldırım işgali ile özellikle pazarcı esnafının yaşadığı sıkıntı sona ererken, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, yasağın uygulanması noktasında hassasiyet gösteren esnaflara teşekkür etti… KIRŞEHİR’DE yıllardır vatandaşların şikayet ettiği kaldırım işgali sorunu Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ni girişimleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan […]

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk:
“Ahiliğin beşiği Kırşehir’de hasım değil, hısım olmalıyız”

Kaldırım işgali ile özellikle pazarcı esnafının yaşadığı sıkıntı sona ererken, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, yasağın uygulanması noktasında hassasiyet gösteren esnaflara teşekkür etti…

KIRŞEHİR’DE yıllardır vatandaşların şikayet ettiği kaldırım işgali sorunu Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ni girişimleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan istişareler sonucunda ortadan kalktı.
Vatandaşların rahatça yürümesini sağlayan yasaklar, pazarcı esnafının da yüzünü güldürdü.
12 Ocak Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanan yasaklara birçok esnaf hassasiyet göstererek yerine getirirken, özellikle marketlerin dışarıda sattıkları ürünlerden sıkıntı yaşayan pazarcı esnnafı da rahat bir nefes aldı.
Kırşehir’de marketlerin kaldırımlarda sebze ve meyve satması Pazar esnafının tepkisine neden oluyordu ve kaldırım işgaline getirilen ve 12 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanan yasaklarla sorun ortadan kaldırıldı.
“Kaldırım işgali” yasağının uygulanması noktasında Ahi esnafına teşekkür eden Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Kırşehir, Ahiliğin beşiğinden oturuyor, hasım değil, hısım olmak için uğraşması lazım” dedi.
Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, kaldırım işgaline getirilen yasakların uygulanmasına ilişkin gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e açıklamalarda bulundu.
Birlik Başkanı Öztürk, “Biz büyük marketlerin sebze-meyve satmasına karşı değiliz, ama pazarcı kardeşlerimiz var. Bunların yüzde 80’i Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin kredisiyle Kırşehir’de güzel bir pazaryerimiz var orada taze günlük ürünlerini getiriyorlar, evine ekmek, aş götürmek için çaba gösteriyorlar. Belli marketler bunları dışarıda satarak manavcılık yapıyorlar. Manavcılık ayrı market ayrı, ama içeride yapsın diyoruz. Eğer bir reyonu varsa, meyve-sebze satmak için reyonunda satsın. Ama isterse bedavaya versin. Normalde 80 kuruşa bir mandalina alınıyor, 1 liraya, 1,25 liraya pazarda mandalina satılıyor. Pazarcı esnafım 2 kasa mandalina aldığı için 80 kuruştan alıyor, ama marketler 100 kasa aldığı için ister istemez indirimli alıyor. Fakat bunda daha da indirim yapıyor, 499 kuruş diyor. Ahiliğe yakışmayan bir yöntem uygulanmış oluyor. İçeride satsın isterse bedavaya, ama dışarıda etikete yazarak, pazarcının 4 tane mandalina, 2 portakal, biber sattığı yerde bunlara fiyat vurduğu anda pazarcı kardeşlerimiz yok olmayla karşı karşıya kalıyor. Onun için de Sayın Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek böyle bir karar alındı, Pazartesi günü başladı. Bu karar inşallah bozulmaz. Arkadaşlarıma bu karar uydukları için şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra böyle olur. Pazarcı kardeşlerimiz de kendilerine biraz daha çeki düzen verirler. Kılık kıyafette ve satacağı mallarının düzenine özen gösterirler. Güzel bir anlaşma, sözleşme oldu. Ben emeği geçen anlaştırma yolunda Sayın Belediye Başkanımıza, Ticaret Odası’na, market sahiplerine teşekkür ediyoruz. Güzel bir şekilde tatlıya bağlandı. Çünkü pazarcı ve manav kardeşlerimiz, bakkal kardeşlerimiz bu işten çok rahatsızdı. Bu rahatsızlık da Pazartesi gününden itibaren uygulanarak tatlıya bağlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Kırşehir, Ahiliğin beşiğinden oturuyor, hasım değil, hısım olmak için ve halkla devamlı barışık olması için uğraşması lazım. Bunu da birlik beraberlik içinde yapıyoruz” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .