“Ahiliğimizi ve mikrofonları siyasetçilere kirletmem” diyen Ahi Baba “Karagüllü ne düşünüyor?

“Ahiliğimizi ve mikrofonları siyasetçilere kirletmem” diyen Ahi Baba “Karagüllü ne düşünüyor?

02.03.2015

Durup dururken nerden çıktı bilmiyoruz. “Ahilik ve Esnaf Bayramı”nı Mayıs ayında kutlamak için girişim başlattılar. Yarım asra yakındır iyi, kötü kutlamaya çalıştığımız Ahiliğimizin geçmişinden bugüne yaşananlara bilmeyenlere hatırlatmak istiyorum. Eski ilçemizde Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ile aynı yıllarda başlatılan kutlama törenlerini bilmeyenler öğrensin ki hiç kimse Ahiliğimizi siyasetlerine alet etmesinler. Hacı Bektaş-ı Veli törenlerini başlatan […]

Durup dururken nerden çıktı bilmiyoruz.

“Ahilik ve Esnaf Bayramı”nı Mayıs ayında kutlamak için girişim başlattılar.
Yarım asra yakındır iyi, kötü kutlamaya çalıştığımız Ahiliğimizin geçmişinden bugüne yaşananlara bilmeyenlere hatırlatmak istiyorum.
Eski ilçemizde Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ile aynı yıllarda başlatılan kutlama törenlerini bilmeyenler öğrensin ki hiç kimse Ahiliğimizi siyasetlerine alet etmesinler.
Hacı Bektaş-ı Veli törenlerini başlatan bundan 50 yıl önceki Hacıbektaş Müzesi Müdürü Ali Sümer ile o yıllarda adalet Partili Belediye Başkanı Dede Aslan ve Hacıbektaşlılar el ele vererek bugünlere taşıdılar. Her yıl 16-18 Ağustos tarihlerinde uluslararası boyutlarda yapılıyor törenler. Tarih yine aynı tarih 16 Ağustos.
Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve her yıl geleneksel hale getirmek ve Esnaf Bayramı olarak kutlamak için eski Belediye Başkanı ve emekli Albay Refik Soykut, Kırşehir Esnaf Dernekleri Başkanı Mustafa Karagüllü, emekli kurmay Albay Selahattin Saygı gibi hemşehrilerimiz uzun görüşmeler konuşmalar sonrası başlattılar “Ahilik ve Esnaf Bayramı” kutlamalarını…
Ne kadar coşkulu ve kalabalıklar il dışından gelen davetliler ve Kırşehirliler tarafından kutlanmaya başlandığını daha dün gibi hatırlıyorum.
Her yıl sonbahar ayında, okullar açıldıktan sonra Eylül ayının içinde kutlanmaya başlanan “Ahilik ve Esnaf Bayramı” için 50 yıldır kutlamaların başında ve içinde olan Mustafa Karagüllü’nün Ahilik törenlerinin coşkulu kutlanması için çok mücadeleler verdiğini bilenlerdenim.
Zaman zaman törenler sırasında siyasiler konuşmalar yapılmak istedi. Ama Karagüllü, “Ben Ahiliğimizi siyasetçilerin politikalarına alet ettirmem. Mikrofonları onların siyasetlerine bulaştırmam” derdi.
Bunu az-çok başardı.
“Ahilik ve Esnaf Bayramı” kutlamalarını genç nesillere bırakan Mustafa Karagüllü’ “Ahi Baba” unvanı aldıktan sonra köşesine çekildi. Şimdi kendisi davet edilen yerlere gidip oralarda Ahi Evran-ı Veli’yi tanıtıyor ve anlatıyor.
Şimdi Kırşehir’de bu görevi Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Valilik, Belediye ortaklaşa yaparken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı üstlendi ve kutlamalar bu şekilde devam ettiriliyor. Ama tamamen siyasi boyutlarla tartışılıyor.
Kutlamalarda iktidar partisinin bakanları, milletvekilleri, Vali, Belediye Başkanı konuşturuluyor. Oda başkanına kimi yıllarda söz bile verilmiyor. Kutlamalara ise iktidar partisinin yandaşları katılıyor. Kırşehirliler katılmıyor. Kırşehirli artık siyasete alet edilen “Ahilik ve Esnaf Bayramı” kutlamalarını uzaktan seyrediyor. Zaten yakından izlemek isteseler dahi son yıllarda güvenlik gerekçesiyle (!) alınmıyorlar!!!
Geçen hafta Kırşehir’de “Ahilik ve Esnaf Bayramı Kutlama Komitesi” toplanmış ve törenlerin önümüzdeki Mayıs ayında kutlanması için fikri ortaya atılmış ve komitenin üyeleri Kırşehirlilere, sivil toplum kuruluşlarına sormadan, onların fikirlerini almadan en önemlisi Ahilik ve Esnaf Bayramı kutlamalarını başlatan ve bugünlere getiren Mustafa Karagüllü’ye sormadan, onun fikri ve görüşlerini almadan Mayıs ayında kutlama kararı almışlar.
Neden almışlar, niye almışlar?
“Ahilik ve Esnaf Bayramımız” daha coşkulu kutlansın, ya da 7 Haziran’da yapılacak seçim öncesi Ahiliğimiz siyasilere mi bırakılmak istenmiştir?
Nasıl kutlarsanız kutlayın. Kırşehirlilerin katılmadığı eskiden olduğu gibi Bursa’dan, Ankara’dan, Isparta’dan, Edirne’den, Gaziantep’ten folklor ekipleri gelmedikçe bu illerin temsilcileri katılmadıkça uluslar arası düzeydeki ekiplerin ve davetlilerin gelmediği bir “Ahilik ve Esnaf Bayramı”nın Kırşehir’e ne kazandıracağını, Ahiliğimize ne getireceğini düşünürken, Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün, “Ben Ahiliğimizi kimsenin siyasetine alet ettirmem, mikrofonları kirletmem” sözleri gözlerimin önüne geldi.
Buradan Ahilik Kutlamalarının tarihinin değişmesini bir türlü anlayamıyorum.
Benim bildiğim kutlamalar her yıl yapılmalı.
Bunun bir yönetmeliği var. O halde niçin Ahilik kutlamaları Eylül ayından, Mayıs ayına alınıyor?
O zaman Konya’da her yıl Aralık ayında kutlanan Şebû Arus törenleri, hava şartları nedeniyle Temmuz ayına alınsın?
Her yıl 16 Ağustos’ta kutlanan HacıBektaş-ı Veli Törenleri Mayıs ayına alınsın!
Ceviz hasadından sonra Eylül ayında kutlanan Kamanilçemizde düzenlenen Ceviz Festivalini, Temmuz ayına alınsın?
Malatya’daki Kayısı Festivali’ni Ocak ayına alınsın?
Yani Türkiye’de her kutlamanın bir ayı ve düzeni var. Her şeyin tarihi ve zamanı değiştirilecekse, o kutlamalar siyasallaştırılacaksa amacından çıkmıyor mu?
Acaba Mustafa Karagüllü ne diyor, ne düşünüyor?
Böyle bir açıklama ve yorum yapmadı, yapmıyor. O da mı “Bana ne, ne yaparlarsa yapsınlar” diyor yoksa?
Bu konuda Kırşehir’in âli menfaatleri için konuşmayan, yorum yapmayan, eleştiremeyen, “her şeye iyi” diyen Karagüllü’yü bu konuda konuşmasının ve gerekli gerçekleri dile getirmesini bekliyor Kırşehirliler.
Biliyoruz ki Esnaf Odaları Başkanı Bahamettin Öztürk, bazı sebeplerden dolayı konuşamıyor. Ama Ahiliğimizin mucidi Karagüllü’nün bu konuda geçmişte yaptığı konuşmalar, açıklamalar, sözler unutulmamalıdır.
Yoksa Ahiliğimiz siyasallaştırılıyor mu?
Öyleyse içinde Kırşehirlilerin olmadığı törenleri Mayıs ayına alabilirsiniz, bildiğiniz gibi kutlayabilirsiniz.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

MUSTAFA CAVDAR

Milli degerlerimizi yozlastirmiya calisan AK harami yobazlara dur deme zamani geldi. Haydi Kirsehir 7 Haziran secimlerin de bu haramilere artik DUR! de. Milli degerlerimize sahip ciktigimizi ispat edelim ve onlari sandiga gomelim.

08.03.2015, 2:41

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .