“Ahiliği tabana yayarak daha etkin kılabiliriz”

“Ahiliği tabana yayarak daha etkin kılabiliriz”

22.05.2015

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu’ndan ahilik değerlendirmesi…

“Ahiliği tabana yayarak daha etkin kılabiliriz”TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu’ndan ahilik değerlendirmesi…
“Ahiliği tabana yayarak daha etkin kılabiliriz”

 

KIRŞEHİR Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ahiliğin daha etkin hale getirilmesinin yolunun esnaf, tüccar, sanayici ve halkı da katarak olabileceğini söyledi.
Bu yıl 28’incisi kutlanan ve katılımın yoğun olmaması dolayısıyla sönük geçen Ahilik Haftası kutlamalarının daha etkin ve hareketli olabilmesi için esnaf, sanayici, tüccar ve halkın işin içine katılması gerektiğini belirten TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, seneye daha farklı bir boyutta daha etkin bir program olmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.
11-17 Mayıs 201 tarihlerinde Ahiliğin Başkenti Kırşehir’de bir hafta boyunca kutlanan 28. Ahilik Haftası’na ilişkin haber ekibimize değerlendirmelerde bulunans Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Bu yıl 28. Ahilik ve 51. Esnaf Bayramı’nı kutladık. Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ahiliğin içine katılmasıyla birlikte Ahilik Haftası’nın daha etkin, daha yerelden ulusala, ulusaldan küresele taşımak hepimizin görevi olduğu düşüncesiyle böyle bir politika izledik. Bu politikadan yola çıkarak Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesine, Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkıları oldu. Ahiliğin yerelden ulusala ve küresele taşınmasında Odalar ve Borsalar Birliği’ne büyük bir görev düşüyor. Ahilik Haftası’nın Mayıs ayına alınması bizim inisiyatifimizin dışında oldu. Ahilik kutlamalarına Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılmayışı, bize danışılmadan Mayıs ayına alınmasına bir tepkiydi. Sadece bize değil, Esnaf Odaları’na da danışıldığını tahmin etmiyorum. Çünkü alınan kararla ilgili bize sadece görüş soruldu. Görüşlerimizi bildirdik, zamanında yapılmasını, toplumun 28 yıldır böyle algıladığını belirttik ve nitekim o karara uyulmadı Mayıs ayına alındı. Tabana yaymadığımız sürece Ahiliği, sanatkara, esnafa, tüccara, sanayiciyi işin içine katmadığımız sürece Ahilik Haftası, sönük geçti. Sadece bürokrasinin aldığı kararları esnafa uygulatırsak, kendiniz çalın, kendiniz oynayın mantığıyla yaklaştılar bize. Ve haklı olarak da tüccara, esnafa, sanayiciye de tepkilerinden dolayı saygı duyuyoruz. Bunlardan ders çıkararak seneye daha farklı boyutta, onların düşüncesini, onları katarak bu işin daha etkin hale getirilmesini sağlamamız gerektiğini, işin içine halkı katarak katılımın artmasını ve tanıtımın, Ahiliğin daha hareketli geçmesini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
TSO’DAN FUAR VE KONGRE MERKEZİ PROJESİ
Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen Kırşehir Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın bu yıl yine Eylül ayında düzenleneceğini ve Ahilik kutlamalarının öne alınmasına bir tepki olmadığını belirten Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir’e 50 yıllık kullanım sağlayacak Fuar ve Kongre Merkezi kazandırmayı planladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Fuarımızı Eylül ayında yapıyoruz. Ahilik geri alındı. Biz Ahilikle eş değerde yapmayı düşünüyorduk. Çünkü fuarı ve Ahiliği birbirine kaynaştırmak istiyorduk. Ama Ahilik öne alındı. Biz fuar ruhsatlarımızı Odalar ve Borsalar Birliği’nden Eylül ayı için aldık ve bunu geriye alma şansımız yoktu. Eylül ayında yine fuarımızı yapacağız. Bu Ahiliğe tepki değildi. Biz fuarımızı zamanında yine yapacağız. Bundan sonra da sürekli yapmayı düşünüyoruz.
“Fuar alanıyla ilgili de bir çalışmamız var. Kırşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği pazaryerinde yapıyoruz. Kayseri yolu üzerinde Fuar ve Kongre Merkezi projemiz var. Projemizde yer alanı küçük geldiği için, Kırşehir’e kalıcı bir proje bırakmak için kısa vadeli 10 yıllık bir çözüm değil, 40-50 yıllık bir büyümeyi hesaba katarak, Fuar ve Kongre Merkezimizi, yanındaki arsaları satın alarak yapılması için çalışıyoruz. Bu konuda Valiliğimiz, Belediyemiz desteğini veriyor. Kendi arsamız var, ama küçük geliyor, arsayı büyütmek için görüşmeler yapıyoruz. İstimlak ve satın alma yoluyla görüşmeler yapıyoruz. Ve Kırşehir’e 50 yıllık sorunu çözecek Fuar ve Kongre Merkezi yapacağız. Kalıcı bir eser bırakmayı düşünüyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .