AHİKA, YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda

AHİKA, YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda

14.09.2017

Kırşehir’de pekmezi, Kaman cevizi, Cemele biberi, Özbağ halısı, kaya tuzu, kurutulmuş meyveleri, hediyelik minyatür saz ve oniks mermeri ile fuarda yer alıyor…

ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde, 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında bu yıl 8.si düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı Kapılarını ziyaretçilere açtı.
Kadim kültürlere ev sahipliği yapmış; Ahi Evran’dan Aşık Paşa’ya, Hacı Bektaş’tan Yunus Emre’ye, Neşat Ertaş’tan Çekiç Ali’ye uzanan engin Anadolu birikimini bağrında taşıyan Kırşehir, Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Türkiye ile buluştu.
YÖREX Fuar’nın açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi katıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, TBMM Divan Katip Üyesi AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. Aş. Yön. Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Abdullah Erdoğan, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş katılan isimler arasında yer aldı.
Ahiler Kalkınma Ajansı da sorumluluk bölgesinde bulunan Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde kamu kurumları, Belediyeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları ve yerel firmaları ile birlikte fuara katılıyor.
Kırşehir’in ilk kez katıldığı fuarın ürünlerin tanıtımına sağlayacağı katkı ile pazar gücünü artırmak hedefleniyor.
Peri bacası figürleri, kabak çekirdeği kuru üzüm gibi yöresel ürünlerin sergilendiği ve ziyaretçilerden ilgi gören bölge stantlarını, açılışa katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, da ziyaret ederek bilgi aldı.
Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen Fuar 17 Eylül 2017 Pazar günü sona erecek.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .