Ahi pilavı geleneği devam ediyor

Ahi pilavı geleneği devam ediyor

07.07.2017

Kırşehir’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor. 2011 yılı içerisinde geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, dün Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı. Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik […]

Kırşehir’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor.
2011 yılı içerisinde geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, dün Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı.
Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik kültürünü yeniden yaşarken, geleneksel Ahi pilavı ikramına dün de vatandaşlar havanın sıcak olmasına rağmen yoğun ilgi gösterdi.
Kırşehir Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nca Ahiliğin merkezi Kırşehir’de Ahilik ruhuna uygun olarak, her ferdin bu ruhla birlik ve beraberlik içerisinde olmasını, Ahilik bilincinin daha da iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla her ayın ilk Cuma günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Ahi pilavına vatandaşların ilgisi eksilmeden devam ediyor.
Cuma namazından sonra ayran, turşu ve yufka ekmekle yaklaşık 2 bin 500 kişiye dağıtılan Ahi pilavı ikramı, Ahi duası ile sona erdi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .