Ahi pilavı dağıtıldı

Ahi pilavı dağıtıldı

04.08.2017

Kırşehir’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor. 2011 yılı içerisinde geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, dün Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı. Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik […]

Kırşehir’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor.
2011 yılı içerisinde geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, dün Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı.
Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik kültürünü yeniden yaşarken, geleneksel Ahi pilavı ikramına dün de vatandaşlar havanın sıcak olmasına rağmen yoğun ilgi gösterdi.
Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri ve daire müdürleri Ahi pilavı ikramında bulundu.
Kırşehir Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nca Ahiliğin merkezi Kırşehir’de Ahilik ruhuna uygun olarak, her ferdin bu ruhla birlik ve beraberlik içerisinde olmasını, Ahilik bilincinin daha da iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla her ayın ilk Cuma günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Ahi pilavına vatandaşların ilgisi eksilmeden devam ediyor.
Aşırı sıcak ve boğucu havaya rağmen Cacabey Meydanı’nda birlik ve beraberliği yaşatan Ahi pilavı ikramında buluşan yaklaşık 2 bin 500 kişiye Cuma namazından sonra ayran, turşu ve yufka ekmekle dağıtılan Ahi pilavı ikramı, Ahi duası ile sona erdi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .