Ahi Evran’dan ilimiz ekonomisine destek

Ahi Evran’dan ilimiz ekonomisine destek

25.07.2017

Rektör Vatan Karakaya: “Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir’in yıllardır bilinen potansiyel alanlarında yeni yatırımların önünü açacak”

KIRŞEHİR’İN bacasız fabrikası Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü, pilot üniversite seçilmesinin ardından “jeotermal ve tarım” alanında ağırlık verdiği çalışmaları sonlandırdı ve projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, dün düzenlediği basın toplantısında pilot üniversite sürecinde Ahi Evran Üniversitesi olarak gerçekleştirecekleri projeleri kamuoyuyla paylaştı.

Üniversitelerin belirli alanlarda bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak şekilde uzmanlığa yönelmelerine sağlama noktasında YÖK’ün Kalkınma Bakanlığı ile işbirliğinde belirlediği 5 pilot üniversite arasında Ahi Evran Üniversitesi “Tarım ve Jeotermal”, Bingöl Üniversitesi “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma”, Düzce Üniversitesi “Sağlık ve Çevre”, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi “Hayvancılık”, Uşak Üniversitesi “Tekstil, Seramik ve Tasarım” alanlarında yer alırken, bu söz konusu alanlarda kalkınmayı sağlayacak projeler geliştirilecek.
Kırşehir’in termal kapsamında sağlık turizm merkezi olmasının yanı sıra tarımda da kalkınmayı sağlayacak olan Ahi Evran Üniversitesi, tarım alanında “Yem Bitkileri ve Tarımı”, “Ceviz”, “Jeotermal Seracılık”, “Jeokarem”, “Getat”, “Sauter”; jeotermal alanında da “Jeotermal Sondaj Kuyusu ve Nakil Hattı” projelerini hazırladı.
YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILACAK
Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Türkiye’deki 40 üniversite arasından seçilen 5 pilot üniversiteden biri olan Ahi Evran Üniversitesi’nin Kırşehir’in yıllardır bilinen potansiyel alanlarında yeni yatırımların önünü açacağı günlere gelmiş bulunuyoruz. Bu yatırımları üniversitemizin tek başına yapması imkansızdır. Bölgemizde iç ve dış paydaşlarımızdan, özellikle medyamızdan olumlu katkılarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz. Bu yatırımların bölgemize hayırlı olmasını diliyor ve üniversitemiz öncülüğünde yeni katma değer yaratacak projelerde buluşmayı temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kalkınma Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumu ve tüm paydaşlara katkılarından dolayı teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamında pilot üniversite seçilen Ahi Evran Üniversitesi’nin Kalkınma Bakanlığı ve YÖK desteğiyle Pilot Üniversite Projeleri Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan projelerin ilimiz Kırşehir ve bölge ekonomisine sunacağı katkıları da, şöyle açıkladı:

1. Yeni İş Kolları: Seracılıkta gübre, fide, cam, naylon, demir ve sera kurulum ve bitki bakım işçiliğinin tetiklenmesi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde yeni sağlık elemanlarının gelişimi. Hasta ve hasta yakınlarına ulaşım, beslenme, konaklama ve hediyelik eşya vb. olanakların sağlanması. Yem projemiz sayesinde bölgede hali hazırda bir katma değer oluşturmuş olan kırmızı et üretiminin maliyetinin azalması ve üreticinin kar oranlarının artması ile bölgede kaba yem ticaretinin tetiklenmesi
2. Çekirdek Aile Yapısında Örnek İşletmeler: Jeotermal ısıtmalı ortalama 4000 m2’lik seralarda üretilen domates veya biber gibi ürünlerle ortalama bir çekirdek ailenin yılda 120 bin TL’lik gelir elde etmesi, masraflardan sonra (gübre, ilaçlama, elektrik, su vb.) işçilik dahil olmak üzere yaklaşık olarak yıllık 80 ile 100 bin TL arasında gelir elde etmesi planlanmaktadır. Ortalama bir çekirdek aile bu yöntemle yılın en az 3-4 ayını çalışmadan dinlenerek geçirecek, kendi yiyecek ve içeceğini temin edecek ve rahat bir şekilde geçimini sağlayacaktır.
3. Ceviz: Cevizin ve cevizden elde edilen ürünlerin değerlerini artıracak Ar-Ge destekli üretim, eğitim, ürün geliştirme, pazarlama ve ticaret faaliyetlerinde bulunmak da bu projenin önemli katkıları arasında yer almaktadır.
4. Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (Jeokarem): Bu projede 4 ana başlık bulunmaktadır, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (Getat), Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkez (Sauter), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Turizmi.
* Termal sağlık turizminin canlanması ile bölgeye yeni iş sahalarının (termal oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri, toplu taşıma vb.), yatırımcının bölgeye çekilerek de bölgede kümelenmenin sağlanması planlanmaktadır.
* Bölgemize spor turizminin kazandırılması amaçlanmaktadır.
* Sporcu sağlığı ve yaralanmalarında jeotermal kaynaklı tedavilerin iyileşme sürecine olumlu katkılar yaptığı bilinmektedir. Bu amaçla 100 yataklı hastanemiz ve jeotermal potansiyelimizden faydalanarak özellikle gelir düzeyi yüksek yeni grup hastaların tedavisini gerçekleştirmek amaçlanmaktadır.”
ÜNİVERSİTEDE 44 PROJE
Toplantıda, Bağbaşı Yerleşkesi’ni adeta şantiyeye çeviren inşaat yapım süreçlerine ilişkin de bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite bünyesinde bulunan 44 projeden 18’inin tamamlandığını, 26 projenin geçici kabul süreçleri ve inşaat işlerinin devam ettiğini söyledi.
Rektörlük Binası ile Yabancı Diller Yüksekokulu’nun tamamlandığını belirten Rektör Karakaya, “Alt yapı çalışmalarının % 95’i, stadyumun % 90’ı tamamlanmış durumdadır. TOKİ 2. Etap kapsamında yapılan inşaatlardan Ziraat Fakültesi’nin % 87’si, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin % 64’ü, Eğitim Fakültesi’nin % 66’sı, maraton tribününün % 30’u, 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin % 43’ü, Kongre ve Kültür Merkezinin % 58’i tamamlanmış durumdadır. Üniversitemiz tarafından yapımı devam eden inşaatlardan Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu’nun % 98’i, İslami İlimler Fakültesi’nin % 20’si, Ahi Evran Üniversitesi Camii’nin % 85’i tamamlanmış durumdadır” dedi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .