Ahi Evran Üniversitesi’nin adına Kırşehir eklendi…

Ahi Evran Üniversitesi’nin adına Kırşehir eklendi…

01.05.2018

Mecliste kabul edilen önerge ile birlikte 4’ü Vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulurken, Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirildi. 2006 yılında kurulan ve bugün öğrenci sayısı 20 bini geçen Ahi Evran Üniversitesi’nin ismi, bundan sonra “Kırşehir Ahi Üniversitesi” olarak adlandırılacak. KURULACAK OLAN ÜNİVERSİTELER Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya […]


Mecliste kabul edilen önerge ile birlikte 4’ü Vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulurken, Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirildi.
2006 yılında kurulan ve bugün öğrenci sayısı 20 bini geçen Ahi Evran Üniversitesi’nin ismi, bundan sonra “Kırşehir Ahi Üniversitesi” olarak adlandırılacak.
KURULACAK OLAN ÜNİVERSİTELER
Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya Teknik, Kütahya Sağlık Bilimleri, Malatya Turgut Özal, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri, Kahramanmaraş İstiklal, Eskişehir Teknik, Isparta Uygulamalı Bilimler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri.
Vakıf üniversiteleri ise; Ankara Medipol, İstanbul Atlas, Semerkand Bilim ve Medeniyet, İzmir Tınaztepe.”
2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanları YÖK belirleyecek.
AHİ EVRAN , ”KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ” OLDU
Önerge ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirilecek ve resmi olarak da bu şekilde kullanılacak. Ahi Evran Üniversitesi’nin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Erzincan Üniversitesi’nin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” oldu.
Ayrıca, Uludağ Üniversitesi’nin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesi’nin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesi’nin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”; Dumlupınar Üniversitesi’nin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesi’nin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”; Namık Kemal Üniversitesi’nin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”, Mehmet Akif Üniversitesi’nin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, Bozok Üniversitesi’nin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi” olarak değiştirildi.
Ahi Evran Üniversitesi Fakülte, Enstitü, Yüksekokulları ve Meslek Yüksekokulları; Merkez (Bağbaşı) Yerleşke, Cacabey Yerleşkesi, Aşık Paşa Yerleşkesi, Kaman Yerleşkesi, Mucur Yerleşkesi ve Çiçekdağı Yerleşkesi olmak üzere 6 yerleşkede eğitim veriyor.
8 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde 20 bin 516 öğrencisi ve Toplam 702 akademik personeli bulunuyor. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .